Miniatürk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Miniatürk
Hagia sofia miniaturk 02824.jpg
Tür Kentsel (İstanbul)
Bulunduğu Yer haliç istanbul
Harita {{{Harita}}}
Koordinatlar 41°3′35″N, 28°56′54″E
Kapladığı Alan 60.000 m2
Açılış Tarihi 2 Mayıs 2003
İşletmeci İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Durum Tüm yıl açık
İnternet sitesi miniaturk.com.tr

Miniatürk ya da Minyatür Türkiye Park, Türkiye'deki çeşitli yapıtların maketlerinin sergilendiği 60.000 metrekareyle dünyanın en geniş alana kurulmuş minyatür parkıdır. Miniatürk, Haliç kıyısında bulunan eski bir park alanına kurulmuştur. 30 Haziran 2001 tarihinde temeli atılan Miniatürk, 2 Mayıs 2003 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Genel bilgi[değiştir | kaynağı değiştir]

Miniaturk 02 Mayıs 2003 tarihinde ziyarete açıldı. ‘Büyük Ülkenin Küçük Bir Modeli’ sloganıyla yola çıkan Miniaturk Türkiye’nin Vitrini oldu. Miniaturk’te, binlerce tarihi eser arasından, bilinirliğine, dönemini temsil yeteneğine ve maketi yapılabilirliğine göre seçilen 122 mimari eserin, 1/25 oranına küçültülmüş minyatür modellerine yer verildi. Eserlerin yanındaki sesli rehberlik sistemi de ilk kez Miniaturk’te uygulanıyor. Sistem, Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, Rusça, Arapça, Farsça, Japonca ve İspanyolca olmak üzere dokuz farklı dilde bilgi veriyor. Gücünü ve güzelliğini arkasındaki 3000 yıllık uygarlıklardan alan Miniaturk, hoş bir gezi parkı olmasının yanı sıra, aynı zamanda bir kültür ve sosyal sorumluluk projesi. Genç kuşaklar ne kadar köklü bir uygarlıkla beslendiklerini Miniaturk’te keşfediyorlar. Yerli ve yabancı turistlerin İstanbul turlarında ilk adres olan Miniaturk, kısa sürede muhteşem bir Türkiye turu atmak isteyenler için de ideal bir mekân, kısacası: Türkiye’nin Vitrini! Miniaturk de ayrıca Panorama Zafer Müzesi ve Kristal İstanbul Müzelerine yer verilmektedir. Çocukların ve gençlerin hoşça vakit geçireceği oyun alanı, go-card, kumandalı tekne, tranbolin ve bütün alanı boydan boya gezdiren Miniaturk Express tren bulunmaktadır.

Ziyaret Bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Açık olduğu gün ve saatleri:

Yılın 365 günü açık bir Açık Hava Müzesidir. Resmi tatillerde ve bayramlarda da Miniaturk her zamanki saatlerinde açıktır.

Haftanın her günü:

Yaz aylarında: 09.00-19.00;

Kış aylarında: 09.00-19.00 saatleri arasında açıktır.

Otopark hizmeti: 500 araçlık büyük bir otopark bulunmaktadır.

Miniatürk'te uygulanan ücret tarifesi aşağıdaki gibidir:

Yerli tam bilet fiyatı: 5 TL

Yerli Öğrenci, Öğretmen, Askeri Personel bilet fiyatı: 3 TL

Yabancı ziyaretçi bilet fiyatı: 10 TL (10 kişi üzeri: 8 TL)

Müze kartı geçerli değildir.

Miniatürk Parkından Görüntüler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Madurodam

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]