Mathias Rust

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Mathias Rust (d. 1968), 28 Mayıs 1987'de SSCB'nin başkenti Moskova'daki Kızıl Meydan'a Cessna tipi uçakla inmesi ile ünlenen Alman amatör pilot.

1986'da amatör pilot ehliyetini alan Rust, Cessna 172 B tipi bir uçakla Uetersen'den kalkmış ve İzlanda'ya geçmiş; sonra da Norveç ve Finlandiya üzerinden Moskova'ya Kremlin'nin yakınındaki Vasilevski Spusk'a inmiştir.

Bunu dünya barışına destek olabilme olarak değerlendirken, Sovyetler Birliği'nde mahkemeye çıkarılan Rust 4 yıla mahkûm edilmiş ancak Moskova'nın Lefortovo Hapishanesi'nde 437 gün yatarak şartlı tahliye ile serbest bırakılmıştır. 3 Ağustos 1988'de Almanya'ya geri dönen Rust daha sonra çeşitli polisiye olaylara karışmaktan dolayı uzun süreli mahkumiyet cezalarına çarptırıldı. Kendisinin, profesyonel pokerci olarak geçimini sağladığını bildirmiştir.

Rust'un kullandığı uçak, bir Japon kulübü tarafindan satın alınarak özel bir parkta açık alanda teşhir edilmekteydi. 2009 yılında Berlin'de Alman Teknik Müzesince satın alınıp geri getirilerek restore edilip müzede sergilenmeye başlandı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]