Left 4 Dead 2

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Left 4 Dead 2
Left4Dead2.jpg
Yayımcı(lar) Valve Corporation
Dağıtıcı(lar) Steam (çevrimiçi)

Electronic Arts (perakende)

Yapımcı(lar) Valve Corporation
Tasarımcı(lar) Mike Booth
Yazar(lar) Chet Faliszek
Besteci(ler) Mike Morasky
Oyun motoru Source
Platform(lar) Microsoft Windows, Xbox 360, Mac, Linux
Çıkış tarih(ler)i
Tür(ler)i Birinci şahıs nişancı, Hayatta kalma-korku
Biçim(ler) 4 oyunculu kooperatif oyun, 4'e 4 çok oyunculu oyun, tek oyunculu
Sınıf(lar)ı BBFC: 18[1]
CERO: Z
ESRB: M
OFLC: MA15+ (cut)
PEGI: 18+
USK: 18+
Ortam Karşıdan yükleme,
DVD-R DL
Sistem gereksinimleri
 • İşletim Sistemi: Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, MacOS X 10.6.4 veya üzeri, Ubuntu 12.04 ve üzeri.
 • İşlemci: 3.0 GHz Pentium 4 (Ya da daha yükseği)
 • RAM: Windows XP için 1 GB / Vista ve 7 için 2 GB
 • Sürücü: DVD-ROM
 • Sabit Disk: En az 7.5 GB boş alan
 • Ekran Kartı: Direct X 9 destekli 128 MB ya da daha yüksek, pixel shader 2.0 destekli (ATI x800 veya nVidia 6600 ya da daha yükseği)
 • Ses Kartı: Direct X9.0c destekli ses kartı

Left 4 Dead 2, kooperatif birinci şahıs nişancı video oyunu. Valve Corporation'ın ödüllü oyunu Left 4 Dead'in ardılıdır. 17 Kasım 2009'da Microsoft Windows ve Xbox 360 için ABD'de, 20 kasımda ise Avrupa'da satışa sunulmuştur.[2] Left 4 Dead'de de kullanılan Source oyun motorunu kullanır.

Önceli gibi Left 4 Dead 2, insanları zombiye çeviren bir salgının ortasındaki dört hayatta kalan kişinin zombilerle mücadelesini konu alır. Hayatta kalanlar, mücadele sonundaki kurtarma araçlarına gitmek için her bölümün sonundaki güvenli odalara, kontrol noktalarına, savaşarak ulaşmak zorundadır. Oyun, yönetmen (director) denilen yapay zeka tarafından kontrol edilir; oyuncuların performansına ve ilerlemesine göre dinamik bir mücadele için oyun zorluğunu değiştirir. İlk oyuna göre yeni özel enfekteler, yakın dövüş silahları ve 5 yeni mücadele paketi içerir.[3]

Olay Örgüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Left 4 Dead'deki salgın olan Yeşil Grip virüsünün çıkardığı mutasyondur, ilk olarak Pennsylvania'da başlamış ve kendini geliştirmiştir. Hayatta kalan 4 karakter hastalıktan arınmış güvenli bir yer bulma arayışıyla sürekli hareket halindedirler.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Enfekteler[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakterler oyun içerisinde virüse maruz kalmış farklı türde enfektelerle karşı karşıya gelmektedir. Virüse maruz kalmış olanlar 2 farklı kategoriye bölünmüştür. Bunların 8 tanesi özel enfekte ve geri kalanları yaygın enfekteler olarak adlandırılmıştır. Virüsün mutasyonu sonucu özel enfekteler kendilerine has yeteneklere sahiptirler. Oyun sırasında oyuncuların karşılaşacağı enfekteler aşağıdaki gibidir.

Witch: Yüksek sağlık puanına sahiptir. Tank'ın aksine bazı bölümlerde önceden belirlenmiş noktalarda oturarak beklemekte veya Tank gibi rastgele gezebilmektedir . Witch ile direkt etkileşime girilmediği sürece hayatta kalanlara saldırıda bulunmamaktadır. Bu karakterin saldırısını tetikleyebilmek için 2-8 saniye arasında değişen sürede çok yakınında gezmek, üzerine veya yakınına ateş etmek gerekmektedir. Hayatta kalanları bir hamlede yere düşürebilir veya zorluk seviyesine göre tek saldırıda öldürebilmektedir. Yere düşürdüğü karakterlere saldırarak hızlı bir şekilde ölmelerini de sağlayabilmektedir.

Hunter: Hızlı olmasının yanı sıra yükseğe ve uzağa zıplama yeteneğine sahiptir. Hayatta kalanların üzerine zıplayarak kenetlenmekte ve tırnaklı ellerile zarar vermeye çalışmaktadır.

Tank: Genellikle 3-6 arası değişen harita bölümlerinde 3 veya daha az hayata kalanların karşısına çıkmaktadır. Seçilen oyun zorluğuna göre 3000 ile 8000 sağlık puanına sahiptir. Tank oyunda rastgele bir bölümde ve anda oyuncuların karşısına çıkmakta, arkaplanda verilen farklı oyun müziği ile oyuncular uyarılmaktadırlar. Hastalıklı araçlarla, konteynırlarla ve çöp kutularıyla etkileşime girebilirmekte ve bunları oyunculara fırlatarak zarar görmelerini sağlayabilmektedir.

Charger: Mutasyon sonucu bir kolu daha iridir. Uzun mesafe koşu yaparak ard arda dizilmiş karakterleri çarpma esnasında fırlatabilmekte, yakaladığı herhangi bir karakteri ise sürekli olarak yere çarpmaktadır.

Smoker: Sürekli öksüren ve diğer enfektelere oranla daha yavaş olan özel enfektedir. Hayatta kalanları diliyle sarıp kendine çekmekte ve çevrilen karakteri yumruklayarak zarar vermektedir. Öldüğünde diğer karakterlere zarar vermeyen ve karakterleri öksürten kısa süreli siyah bir duman bırakırmaktadır.

Boomer: Hastalıklılar arasında en yavaş ve en az sağlık puanına sahip enfektedir. Hayatta kalan karakterlerin üzerine kusarak etrafta bulunan yaygın enfekteleri üzerine çekmekte ve aynı zamanda kustuğu kişiler üzerinde geçici görüntü bulanıklığına neden olmaktadır. Genellikle birkaç kurşunla ölmesine rağmen oyun içerisinde taktiksel saldırı açısından çok önemli bir yeri bulunmaktadır.

Spitter: Asit tükürerek karakterlere zarar vermeye çalışmaktadır. Uzun mesafeye tükürebilmekte ve tükürdüğü asit belirli bir süre yerde kalmaktadır. Asit üzerine basan veya üzerinden geçen hayatta kalanlar güç kaybetmektedirler.

Jockey: Çökük bir şekilde ilerleyen ve bir insan boyuna kadar zıplayabilen özel enfektedir. Hayatta kalan karakterlerin üzerine zıplayarak istediği yere sürükleyebilmekte ve karakterlerin yüzüne vurarak canlarını azaltmaya çalışmaktadır.

Yaygın enfekteler: Özel enfekte olarak nitelendirilmeyen, her haritada sıkça bulunan, az saldırı ve az sağlık puanına sahip enfektelerdir. Yönetmen'in kontrol ettiği ve bölüme ve ilerleyiş hızına göre haritada çoğalabilmektedirler.

Sağ kalanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sağ kalanlar, virüs bulaşmamış, virüse karşı bağışıklığı olan veya virüs taşıyıcısı olup da virüsten etkilenmeyenlere verilen addır. Oynanabilen 8 sağ kalanın yanı sıra Virgil ve Whitaker gibi oyunculara yardım eden başka sağ kalanlar da vardır. Karakterlerin hayatlarını anlatan bir hikâye modu olmadığından oyun sırasında yaptıkları kısa konuşmalarla tanımak mümkündür.

Oynanabilen sağ kalanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bill Vietnam’da görev yapmış yeşil bereli bir aksiyon adamı.  

Zoey Salgından önce bir üniversite öğrencisi olarak ailesinin yanına gelmiştir. Babası salgını kapınca onu vurmak zorunda kalmıştır  

Francis Deri yeleği ve neredeyse vücudunu tamamen kaplayan dövmeleriyle soğukkanlı bir motorcu.  

Louis Bir teknoloji bayisinde çalışırken hastalıklı bir kişi tarafından saldırıya uğrayıp onu bayılttıktan sonra, şehrin yok olduğuna tanıklık etmiştir.

 • Coach: Freshman Football Team'ın Koordinatörü ve bir okulda Sağlık Danışmanıdır. Savannah'da yaşamaktadır.
 • Ellis: Tamirci genç karakter. Savannah'da yaşamaktadır.
 • Nick: Hayatta kalan 4 kişiden biridir, kumar oynamayı seven biridir. Savannah'da yaşamaktadır.
 • Rochelle: Ulusal bir haber şirketinde sunucuydu. Savannah'da yaşamaktadır.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]