Left 4 Dead

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Left 4 Dead
Left4Dead Windows cover.jpg
Yayımcı(lar) Electronic Arts(parekende satış)
Steam (çevrimiçi satış)
Yapımcı(lar) Valve Corporation (Windows sürümü), Certain Affinity(Xbox 360 sürümü)
Tasarımcı(lar) Mike Booth
Oyun motoru Source
Platform(lar) PC, Xbox 360, Mac
Çıkış tarih(ler)i 18 Kasım 2008
Tür(ler)i Birinci şahıs nişancı, Hayatta kalma-korku
Biçim(ler) 4 oyunculu kooperatif oyun, 4'e 4 çokoyunculu oyun, Tek oyunculu
Sistem gereksinimleri

3.0 GHz Pentium 4, 2.0 GHz Dual Core, veya AMD64X2 işlemci,
GB Bellek,
128 MB DirectX 9.0 ekran kartı,
Pixel Shader 2.0 desteği,
DirectX 9.0c destekli ses kartı,
Ürünü kaydetmek, etkinleştirmek ve güncelleştirmek içinInternet.

Left 4 Dead, Valve Corporation (PC) ve Certain Affinity (Xbox 360) tarafından geliştirilerek, Electronic Arts tarafından Kasım 2008'de Xbox 360 ve PC için dağıtılan bir Hayatta kalma-korku 4 oyunculu kooperatif birinci şahıs gözünden oynanan bir video oyunu.

17 Kasım 2009'da ikinci oyun piyasaya sürülmüştür.

Olay Örgüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Left 4 Dead, beyin ve vücut işlevlerini olumsuz etkileyen Yeşil Grip adında salgının yayıldığı Pennsylvania'da başlar. Salgının başlamasından iki hafta sonra Yeşil Grip tehlikeli bir mutasyon yaratmaya başlar.

Hastalıklıların yayılmaya başlayınca hayatta kalanlar için Mercy Hastanesi'nin yakınında bir helikopterli tahliye noktası kurulur. Francis, Zoey, Bill ve Louis yola düşerek bu bölgeye gelirler ve helikoptere binerler. Ancak Zoey, helikopter pilotunu vurur ve helikopter şehir dışındaki sanayi bölgesine düşer. Çünkü pilot da ısırılmıştır. Sonrasında bu dört kişi zırhlı bir sevkiyat kamyonu bulup enkaz alanına ilerlemeye çalışırlar.4'ü ardından bir araç bulup askerin tutunma noktası ve tahliye merkezi olarak kullandığı Riverside kasabasına ilerlemeye başlar ancak bir süre sonra durmak zorunda kalırlar çünkü yol tıkalıdır.Yolun kalanına yaya olarak devam ederler.Kasabaya geldiklerinde geçiş yoluna barikat kurulmuştur.Ancak kilise bahçesi ve kiliseden geçerek kasabaya girmek mümkündür. Kasbada son hayatta kalanlardan biri Church Guy yaklaşık 1 saat önce içeriye başka birini almış ve oda mutasyona uğrayıp onu ısırmıştır.Bu durum onda aşırı paronoyaya ve sonunda delirmesine sebep olur onları kiliseye almak yerine kilise çanını kullanıp enfeksiyonluların dikkatini çeker.Hayatta kalanlar bir süre savaştıktan sonra Church Guy'da mutasyona uğrar ve içeri girerler.Riverside'ın düştüğünü görüp nehire gidip bir bot bulmaya karar verirler.Bot evine ulaştıklarında Kuzey askeri karakola giden john Staler adındakı bot sahibine sinyal verirler. ve o da gelip onları alır.Ancak hayatta kalmış bu dörtlüyü sadece karşı kıyıdaki Newburg'a götürmekle yetinir.Onlar orada bir çiçekçi dükkanından saklanırken üzerlerinden geçen bir AC 130 bombardıman uçağını görürler.Hava alanının hala tahliye için kullanılabileceğini düşünüp yola çıkarlar.Binalar bir hotel ve bir inşaat alanını geçip uçak pistine varırlar. Aslında tahliye olmadığını ordunun hava alanını enfeksiyon yayılmasını yavaşlatmak ve birkaç enfeksiyonlu öldürmek için bombaladığını görürler.Ama şansları yaver gider.Bombardıman uçağının yakıtı bitmiştir.Dolayısı ile ayrılamamaktadır.Onlar uçağa yeniden yakıt doldurması sonucu pilot da onları güvenli bölgeye götürmek üzere uçağa alır.Ama uçak düşer.Dördü Allegendy Ulusal Ormanında saklanırken ormandaki hatta belkide bölgede ki kalan son tahliye noktası olan ECHO'ya doğru yola koyulurlar. Yapmaları gereken tren raylarını takip etmektir.Sonunda oraya ulaşırlar.Ordu birlikleri saldırıya uğramış ve büyük kısmı ölmüş bazısı mutasyona uğramış, çok azı kaçmıştır.Ordu orayı geri almak için yeni birlik göndermek yerine bir radyo üzerinden yayın yaparak hayatta kalan olup olmadığını araştırır.Son olarak orduya haber verirler bir kurtarma timi, bir zırhlı araç ile gelip onları Millhavean üssüne götürü.Çünkü hala virüs taşımaktadırlar.Bu sırada Zombiler üsse saldırır.Dörtlü yanlarında bir doktor ve 2 asker ile beraber kaçmaya çalışır.Tren bulurlar.Ancak bu sırada 2 asker onlardan ayrılır ve yakınlardaki bir deniz fenerine gider.Orası bir çıkmaz yoldur.Ve biri öbür diğerine ne olduğu bilinmemektedir.Doktor trene binmeye çalışırken zombiler öldürür.Ve sadece dördü kaçmayı başarır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Görev ve tek oyunculu oyun modlarında, hayatta kalan 4 kişiden birini oynayabiliriz. Bu kişiler:

 • BILL: Vietnam’da görev yapmış yeşil bereli bir aksiyon adamı. Tek derdi buradan kurtulup dövüşeceği başka bir gün için hayatta kalabilmek. Fakat fazla ömrü kalmamıştır.
 • FRANCIS: Deri yeleği ve neredeyse vücudunu tamamen kaplayan dövmeleriyle soğukkanlı bir motorcu.
 • LOUIS: Salgın patlak verdiğinde bir teknoloji bayiisinde çalışırken hastalıklı bir kişi tarafından saldırıya uğrayıp onu bayılttıktan sonra şehrin yok olduğuna tanıklık etmiştir.
 • ZOEY: Salgın patlak vermeden bir üniversite öğrencisi olarak aileseinin yanına gelmiştir ancak babası hasta olunca babasını vurmak zorunda kalmıştır. Korku filmlerine bayılır.
 • Hunter: Yaptığı seri hareketlerle genelde yüksek yerlerden üstünüze atlayıp daha sonra pençeleriyle sizi parçalara ayırmakla karşı karşıya bırakır. Çıkardığı hırıltı ve havada zıplarken bağırmasından yakında olduğu anlaşılabilir. Çok uzak mesafelerden bile atlayabildiği için dikkat edilmesi gereken bir düşmandır.Çok kolay ölür ama canınızı çok çabuk düşürür.
 • Boomer:Boomer, şehirdeki obez insanların hastalıklı halidir. Hantal görünüşlü olmasına rağmen kusmuğuyla tüm ekibi bile etkileyebilir. Genelde köşebaşlarından veya dar koridorlardan gelip hastalık kusar. Eğer Boomer’ın kusmuğu üzerinize bulaşırsa ekranı bir süreliğine yemyeşil renkte bulanık olarak görmeye başlarsınız, bu esnada da kalabalık bir infected grubu üzerinize akın etmeye başlar. Çıkarttığı homurdanma seslerinden nerede olduğu tahmin edilebilir. Ekiptekilerden birine yakın duran Boomer’a ateş etmemek, mouse’un sağ tuşuyla ittirip kısa bir süreliğine etkisiz hale getirdikten sonra patlatmak gerekir.Şişko olmasına rağmen normal bir infected kadar hızlıdır.En kolay ölen boss infected'dır.Ama size direk saldırması halinde(elleriyle) bir Hunter kadar canınızı düşürebilir.
 • Smoker:Sinsiliğiyle bilinir. Çatılardan veya çok uzak mesafelerden gözüne kestirdiği kurbanını diliyle kendine doğru çekerek sürükler. Hareket ederken yeşil kabarcıklar şeklinde iz bırakır, bu sayede yeri tayin edilebilir. Smoker ölürken etrafa yaydığı duman yüzünden karakterlerimizin geçici bir süre dumandan boğulmasına sebep verir. Bu duman canınızı etkilemez. Yalnızca görüş mesafesini düşürür.
 • Witch: Oyunda oynayamadığımız tek özel hastalıklıdır. Yardım bekleyen biri gibi yerde oturup uzaklardan bile duyulabilen ağlamasıyla tanınır. Ailesi salgın sırasında ölen, bu olay sonucunda ağlamaya başlayan genç kız, hastalanmış ve içinde ailesine yapılanlar yüzünden olan büyük bir sinir besleyen cadıya dönüşmüştür. Eğer yolunuzun üzerinde engel değilse Witch’e çok yaklaşmamak, üzerine fener doğrultmadan geçmek gerekir. Kolay ölür ancak çok seri hareketlerle yerinden fırlayıp tek vuruşta sizi öldürebilir. Bu sırada başka bir arkadaşınız ateş ederse anında ayağa kalkıp en yakınındakine(bu durumda size) saldırır. Silahınız ya da saldırdığı kişi kim olursa olsun başına ateş etmek daha kolay ölmesini sağlar.
 • Tank: Oyuna girdiği anda ekranın sallanmasından yaklaşmakta olduğunu anlayabilirsiniz.Ama bazı durumlarda Tank olduğu noktada durur ve sizin gelmenizle birlikte saldırıya başlar. Yakınına kadar sokulmamak, seri hareket ederek sürekli kaçmak, bir yandan da takım olarak ateş edip en kısa sürede öldürmek gerekir. Aksi halde güçlü darbeleri ile sizi uzağa fırlatır ve canınızın yarısını bile götürebilir.Uzakta duran arkadaşlarınıza bile yerden alıp fırlattığı kaldırım parçalarıyla tüm ekibi etkisiz hale getirebilir. Oldukça iri ve dayanıklıdır.

Silahlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Uzi-SGM(UZİ):Oyuna girerken tercih edilebilecek ana silahlardan biri olan hafif taramalı tüfek.Kalabalık infected gruplara ve uzak mesafeleriyle olan etkisiyle sizi memnun edecektir.Ancak yüksek şarjör kapesitesine rağmen pistolden daha az etkili olması sebebiyle ortalama 5 mermiyi bir intected öldürmek için harcayacaksınız.Bu yüzden kafaya nişan almak daha tasarruflu olacaktır.Tetiği sürekli basılı tutmak ise kaçınılması gereken davranışlardan biridir.
 • M16 Colt Muharebe Tüfeği: Güç olarak uzi ile pompalı tüfek arasında yer alır. Mermisi hedefi delip geçme özelliğine sahiptir.Uzak mesafelerden çömelirseniz keskin atışlar yapabilirsiniz.
 • Keskin Nişancı Tüfeği:Avcı tüfeği olarak tasarlanmış bu silah üzerindeki dürbün sayesinde uzak mesafelerden tek atışta zombi avlamak için elverişli bir durum yaratır. Takımdaki dengeyi korumak açısından birden fazla kişinin taşıması önerilmez.Dürbünlü tüfek kullanan biri yakın saldırılara karşı yeterli cevap veremeyeceğinden yalnız başına bırakılmamalıdır.Yüksek hasar gücü olduğundan kafaya nişan alınması gerekmez, bir infected'ın göğsünden bile vurulması yeterlidir.Uzun süre sabit bir yerde durup ateş edilmesi tavsiye edilmez.
 • POMPALI TÜFEK:Oyuna girerken tercih edilebilecek silahlardan biri. Yakın mesafelerdeki gücü, özellikle kafa ve bacak gibi bölgeler hedeflendiği zaman sizi memnun edecektir.Atış devrinin düşüklüğü yüzünden zombi akınlarında zor duruma düşürebilecek bir silah, ancak tek atışta birden fazla hedefi vurabilmesi bu açığı kısmen de olsa kapatıyor(yakında takım arkadaşlarınız varsa yaralanmalarına neden olabilirsiniz).Tamamen boşalmasını beklemeden boş anlarda sık sık doldurulması tavsiye edilir.Gördüğünüz zaman otomatik pompalıya geçiş yapın.
 • OTOMATİK POMPALI TÜFEK:Pompalı tüfeğe göre çok daha hızlı çalışır ve fazladan 2 mermi daha kapasitesi bulunur.Tek atışta çok iş görebilir.yakın mesafede Tank ve Witch gibi boss infected'lara karşı etkilidir.Çok uzak mesafelerdeki hedeflere ateş edildiğinde fazla mermi harcamaktan başka bir işe yaramaz.Bu tüfeği kullananların bina içlerinde çıkan kalabalıkları önden giderek kısa sürede temizlemesi önerilir.
 • Tabanca: Sınırsız cephanesi ile değiştiremediğiz temel silahtır. Oyuna başladığımızda elinizde bir tane bulunurken oyun esnesında rastlayıp alacağınız ikinci silahla beraber yedek olmaktan çıkıp seri atış imkânı sayesinde özellikle yakın çatışmalarda daha etkili hale gelmeye başlar.Eğer oyunda pompalı almışsanız uzun mesafelere ateş etme ihtiyacını bir derecede gidermekte.Yaralanıp yere düştüğünüzde kullanabileceğiniz tek silah budur.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]