Kuantum bilgisayarı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Klasik bilgisayarlar bitlerden oluşan hafıza yapısına sahiptir. Her bit 1 veya 0 değerini alabilir. Kuantum bilgisayarları ise kübit (qubit)lerden oluşan seriler içerir. Tek bir qubit 1, 0 veya bu ikisi arasındaki(kuantum çakışması) bir değeri alabilir. Bir kübit (qubit) çifti 4 kuantum çakışması durumunun herhangi birinde, üç kübit (qubit) ise 8 kuantum çakışması durumunun herhangi birinde olabilir. Genel olarak n kübit sahibi bir kuantum bilgisayarı aynı anda 2^n çakışmanın herhangi birinde olabilir. (Normal bilgisayarlar 2^n durumun sadece birinde olurken, bir kuantum bilgisayarı bu durumların hepsinde ya da bir kısmında bulunabilir.) Kuantum bilgisayarları kübitleri (qubit) belirli kuantum mantık kapıları ile düzenleyebilir. Uygulanan bu kapı serilerine kuantum algoritması adı verilir.

Photograph of a chip constructed by D-Wave Systems Inc., mounted and wire-bonded in a sample holder. The D-Wave processor is designed to use 128 superconducting logic elements that exhibit controllable and tunable coupling to perform operations.

Kuantum bilgisayarın diğer bilgisayarlara göre farkı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuantum bilgisayarının olası farkı hakkında ; alışıla gelmiş klasik transistörlü elektriksek devre akımını ile işlem yapılı esnasında çeşitli veri gecikme süreçlerine söz konusu olduğu için bu bekleme süreci transistör sayısı artıkça ilk elektriksel yapı bir noktadan sonra tekrar yenilenmesi gerekir bu yüznde işlem süreçte haliyle uzamaktadır fiber optik bağlantılardaki gibi Kuantum bilgisayar tüm işlemi ışık hızı sınırından tamamlası olasıdır.

konu ile ilgili medya haberleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • - "İlk programlanabilir Kuantum bilgisayarı üretildi" [1]
  • - "NSA'nın Kuantum Bilgisayarları Bütün Şifreleri Kırabiliyor!"[2]

kaynakçalar;[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://www.pclabs.com.tr/2009/11/20/ilk-programlanabilir-kuantum-bilgisayari-uretildi/
  2. ^ http://www.haberfx.net/nsanin-kuantum-bilgisayarlari-butun-sifreleri-kirabiliyor-haber-1298306/