Ilgaz, Çankırı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Koordinatlar: 40°55′33″N, 33°37′39″W

Ilgaz
—  İlçe  —
Çankırı İdari Bölümler Haritası
Çankırı İdari Bölümler Haritası
Koordinatlar: 40°55′33″K 33°37′39″B / 40.92583°K 33.6275°B / 40.92583; -33.6275
Ülke Türkiye
İl Çankırı
Coğrafî bölge Karadeniz
Yönetim
 - Kaymakam YUSUF GÜNİ
 - Belediye başkanı ARİF ÇAYIR (MHP)
Yüzölçümü
 - Toplam 784 km2 (302,7 mi2)
Rakım 920 m (3.018 ft)
Nüfus (2013)[1]
 - Toplam 14,273
 - Kır 6,702
 - Şehir 7,571
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
Posta kodu 18400
İl alan kodu 0376
İl plaka kodu 18
İnternet sitesi: [1]


Ilgaz, Çankırı ilinin bir ilçesidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İlçenin kuruluş tarihinin çok eski tarihlere dayandığını kanıtlayan yüzeysel buluntular elde edilmiş olmasına rağmen kesin yerleşim tarihi belirlenememiştir. İlçe toprakları geçmişte doğu ve batı kültürlerinin kaynaştığı ve farklı kültürlerin bir araya geldiği bir alan olmuştur. MÖ 2000 yılına ait Arkhaik Helenistik ve Roma çağına ait buluntular elde edilmiştir. En eski yerleşimin Cendere köyü ile Devrez çayının İnköy ile birleştiği yer arasında bulunduğu Roma-Bizans dönemine kadar indiği tahmin olunmakta ve ileri sürülmektedir.İlçenin ilk yerlileri yörede şehir devletleri kuran Prota-Hititlerdir.

MÖ 302-301 Ilgaz ilçe sınırları içinde bulunan Kimiate başkent olarak önemli bir kent unvanını kazanmıştır. H.Kiper ve Leonhard Kimiate'nin yerini İnköy tepesinin olduğu yer olarak ileri sürerken, Cendere ile Kurmalar köyleri arasında olduğunu ileri sürenlerde vardır. MÖ 302 yıllarında hareket üssü ve M.Ö. 281 yılında Mithridates'in torunlarından "Mithridates Eupatıor" burada güçlü bir Pontus krallığının temellerini atar.

Hitit, Frig, Roma dönemlerine ait buluntular Salman Höyükten ve Cendere köyü höyüklerinden elde edilmiştir. Höyüklerin Roma ve daha eski dönemlere ait olduğu ileri sürülmektedir.1979 yılında Türk Tarih Kurumu tarafından yaptırılan araştırmada yazıtlar, keramik ve porselen buluntuları elde edilmiştir. MÖ 180 de Çankırı prensi Morzeos Ilgaz'ı ele geçirir. MÖ 185-189 da Pontus kralı Pharnakes bölgede üstünlük sağlar. MÖ 88-64 yıllarında 24 yıl süreli Mithridates savaşları yapılırsa da MÖ 120-64 yıllarında arasında Mithridates soyu bölgede üstünlüklerini devam ettirirler. Strabon'a göre Kimiate Mithridates Avpator döneminde oldukça önemli bir kent özelliğini sürdürmüştür. MÖ 3. yüzyıla ait Gökçay, Devrez vadileri ve Cendere köylerinde bazı buluntular elde edilmiştir. 1071 yılından sonra Anadolu'ya akınlar halinde gelen Türk boylarının yönetimine girmiş, Türk boyları bölgede parça parça yerleşmeye başlamışlardır. 1132 yılında Danişment Gazinin kurduğu beyliğin sınırları içine alınan Ilgaz daha sonraları Trabzon'u başkent yapan Pontus Rum İmparatorluğunun kısa bir süre egemenliği altında yaşamıştır. 1213 yılında Selçuklu hükümdarı İzzettin Keykavus Ilgaz'ı imparatorluğun sınırları içine katar ve Candaroğulları beyliği yörede üstünlük sağlar. Çoban Hüsamettin döneminden sonra bir müddet daha bağımsız beylik halinde kalan Ilgaz bölgesi Yıldırım Beyazıt döneminde Osmanlı İmparatorluğu sınırları içine katılır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1854 yılında Ilgaz'dan Koçhisar veya Koçhisar-ı Bala olarak bahsedilir.

Ilgaz osmanlı döneminde Çankırı (kengiri) livasına bağlı bir nahiye merkezi idi. Kengiri(Çankırı) sancağına bağlı Koçhisar nahiyesi 5 Şubat 1334(1918) tarihinde Osmanlı Devleti Meclisi Mebusan'ında İlçe yapılarak ismi ILGAZ olmuştur.

1918 tarihine İlçe yapılmasına rağmen İlçe kurulmasıyla ilgili 1920'ye kadar herhangi bir faaliyet yapılmamış 1920 kararından sonra ilçe kurulmasıyla ilgili çalışmalar başlatılmıştır.

Meclisten geçen bu kanun yetkiyi bakanlar kuruluna vermiş olduğundan Bakanlar Kurulunda 23.10.1920 tarihinde Koçhisar nahiyesinin İlçe yapılması kabul edilmiştir. Koçhisar isminin Ilgaz olarak değişmesi ise Meclisi mebusan'da 05.02.1918 tarihinde kabul edilmiştir.

Bazı yerlerde yazıldığı gibi Ilgaz'ın 1929 yılında ilçe olduğu doğru değildir. 1929 yılında kaza (ilçe) olan Koçhisar; Mardin-Kızıltepedir. Kızıltepe'nin eski İsmi Koçhisar iken ilçe yapılmış daha sonra 1931 yılında ise Koçhisar olan ismi Kızıltepe olarak değiştirilmiştir. Yine Ilgaz'ın ilçe yapıldığı sırada Çankırı vilayet merkezi idi.

Coğrafi bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Turizme açık bir ilçedir. Ilgaz dağlarında profosyenel kayak yapılmaktadır. Kayak bölgesinde yılın her ayı kar vardır.İlçemiz, Merkez İlçenin 50 km kuzeyinde Ilgaz Dağları'nın güneyinde, Çankırı Kastamonu ile Gerede-Samsun Devlet Karayolları kavşağına 3 km mesafede bulunmaktadır. Çankırı il merkezinin kuzeyinde, kuzeyde Araç, doğuda Tosya, batıda Kurşunlu, güneyde ise Çankırı Merkez ile çevrilidir. 1 Bucak 73 köy vardır. Deniz seviyesinden yüksekliği 950 m olup yüzölçümü 782km'dir.Merkez nüfusu 7000, köy nüfusu 6200 olmak üzere toplam nüfus 13200'dir. Toprak ürünleri bakımından zengindir. Hububattan buğday, arpa, mısır darı, pirinç; sebzelerden patates, soğan, fasulye, lahana, kabak ve meyvelerden elma, ayva, kiraz, şeftali, kayısı,vişne, ceviz, dut v.b yetişir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekonomisi temelde tarım ve hayvancılığa dayalı olup,yetiştirilen ürünlerin başında tahıl ürünleri gelmektedir. Hayvancılık; daha çok büyük baş hayvancılık şeklinde yapılmaktadır. Ayrıca birçok köyde küçük baş hayvancılıkta yapılmaktadır. Yörenin bir diğer geçim kaynağıda ormancılıktır. Sanayisi gelişim aşamasında olup beklentileri karşılayacak boyutta değildir. Gelişmekte olan turizmin yöreye canlılık getirmesi beklenmekte ilçe belediyesi ve hemşehri derneklerinin düzenledikleri yayla etkinlikleri ve şenliklerle ile desteklenmekte olmasına rağmen tanıtım ve lobi faaliyetleri yetersiz kalmaktadır.

Doğal Güzellikler ve Truizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Ilgaz Dağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ilgaz Dağları, Batı Karadeniz Bölgesi’nin en yüksek dağ kütlesidir.  Kastamonu-Çankırı yolunun 1.775 m’lik bir geçitle aştığı Ilgaz Dağı, doğu-kuzeydoğu, batı-kuzey batı doğrultusunda 50 km uzunluğunda oval bir kütle oluşturur. En yüksek zirvesi Büyükhacat tepesi 2587 m, ikinci zirvesi Küçükhacat tepesi ise 2546 m yüksekliktedir. Ilgaz Dağı, zengin bitki örtüsünün meydana getirdiği eşsiz doğal güzelliklere sahiptir. Ankara-Çankırı-Kastamonu Devlet Karayolu ile Ankara’ya 200 km, Ilgaz ilçe merkezine ise 25 km uzaklıktadır. Milli Park arazi yapısı ve bitki örtüsü genellikle serpantinler, şistler ve volkanik kayaçlardan oluşur. Dağ oluşum hareketleri yönünden ilginç örnekler bulunmaktadır. Yöre değişik karakterde vadiler, sırtlar ve doruklardan oluşur. Üstün değerde peyzaj güzellikleri sunan jeomorfolojik bir yapıya sahiptir. Ilgaz Dağları eteklerinden doruklarına doğru değişen, eşsiz güzellikte sarıçam, karaçam ve köknarın hakim olduğu ağaç türleri ile kaplı sık orman yapısına sahiptir. Bu orman yapısı ve saha, zengin bir orman altı bitki topluluğu ile desteklenmektedir. Bu bitki topluluğu içerisinde özellikle orkidelere çok sık rastlanmaktadır.  Ilgaz Dağı şairlere ilham vermiş hakkında yüzlerce şiir yazılmıştır. Belki de Türkiye’de başka hiçbir dağ için bu kadar şiir yazılmamıştır. Çankırı’nın yetiştirdiği müstesna şahsiyetlerden olan Sadık ÇAKIRSİPAHİOĞLU 2006 yılında sadece Ilgaz ile ilgili elli şiir derlemesinin bulunduğu “Ilgaz Şiirleri Antolojisi” kitabını çıkarmıştır.

Kadınçayırı (Yıldıztepe)[değiştir | kaynağı değiştir]

Çankırı İli Ilgaz İlçesi sınırları içerisinde Kadınçayırı mevkiinde bulunan Yıldıztepeturizmde on iki aya hitap edecek bir potansiyele sahiptir. Yıldıztepe’nin Ilgaz ilçe merkezine uzaklığı 13 Km, Çankırı’ya ise 70 km’dir. Çankırı Valiliğince yapılan talep Bakanlıklar düzeyinde incelenmiş ve anılan alan (3.108 Ha.) Bakanlar Kurulu Kararıyla önce Turizm Merkezi’ne, sonra da bir üst statü olan Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi’ne dönüştürülmüştür.

Alan; dağcılık, doğa sporları, kamp eğitimi ve diğer spor dalları için de çok uygun özellikler göstermekle birlikte alanla ilgili asıl beklenti kış sporlarında yoğunlaşmaktadır.

Uluslararası Kayak Federasyonu tarafından da tescil edilen Çankırı-Ilgaz-Kadınçayırı Yıldıztepe Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi’nde telesiyej tesislerinin kurulması ve konaklama tesislerinin bir an önce faaliyete geçmesi yoksul bölge insanının istihdam sorununun bir an önce çözüme kavuşması ve alandan beklenen ekonomik getirinin bir an önce gerçekleşmesine önemli katkı sağlayacaktır. Kullanımda olan 3 baby-lift haricinde, birliğimiz tarafından ihale edilen Yıldıztepe Telesiyej tesisi 1564 metreuzunluğunda olup, 1200 Kişi/Saat taşıma kapasitesine sahiptir. Burada hazırlanan 2500 ve 4500 metrelik pistlerin  hizmete açılması için çalışmalar sürdürülmektedir.

Kırkpınar Yaylası[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırkpınar Yaylası,  Ilgaz merkezden 22 Kmuzaklıkta, denizden 1800 metreyükseklikte bir yayla (gölü) olup adını, alandaki göleti besleyen kırk pınardan almıştır. Ilgaz sıradağlarının uzantısı olan 2404 metrelik Emir Gazi Tepesi’nin yamaçlarında bulunan yayla, Ilgaz Dağlarının kendine özgü florasının eşsiz örnekleri ile doludur. Çiğdem, düğün çiçeği, yabani lale, unutma beni, sarı orkide, çuha, sahlep, orman gülü yaylada rastlayabileceğiniz yüzlerce çiçekten sadece bir kaçıdır. Yayla ve civarının faunası içinde ise yaban ördeği (angut), kuyruksallayan, karatavuk, maviağaçkakan, alakarga ve apollon kelebeğini sayabiliriz.

Baharın gelmesi ile birlikte eriyen karların altından filizlenen çeşit çeşit çiçekler yaylayı bir çiçek denizine çevirir. Yaylaya her çıktığınızda başka bir renkte çiçeğin hâkim olduğunu görürsünüz. Şansınız yaver giderse yayla evlerinde tereyağının yapılışını izleyebilir, köy ekmeği, taze tereyağı ve yayık ayranından oluşan bir yayla ziyafetine konuk olabilirsiniz. Yer yer 2000 metreyi geçen yürüyüş parkurları boyunca; eşsiz panoramik görüntüler, çam ve çiçek kokuları ile yoğrulmuş temiz dağ havası, soğuk pınar suları ve doğanın sizlere sunduğu kanlıca mantarı, ahududu, dağ çileği ve böğürtlenden oluşan zengin açık büfe mönüsü sizlere eşlik edecektir.

Osman Gölü[değiştir | kaynağı değiştir]

Osman Gölü ilçe merkezinden Çatak Köyü’ne doğru gidilen yol güzergâhının sol tarafında olup, bu gölün ilçe merkezine uzaklığı yaklaşık 25 km’dir. Buraya aynı zamanda Kayı ve İkikavak Köyleri ile Yeşildumlupınar Beldesi’nden de gidilebilmektedir.  Osman Gölü; Ilgaz, Kurşunlu ve Bayramören ilçelerinin ortak olarak kullandığı bir yayla olup, ismini yaylanın güneybatısında yer alan Osman Gölü’nden almaktadır.

Osman Gölü özellikle kamp ve doğa yürüyüşü yapmak isteyen veya fotoğraf çekmek isteyen kişiler için eşsiz güzellikler sunmaktadır.

Tepelice[değiştir | kaynağı değiştir]

Tepelice ilçe merkezinden Çatak Köyüne doğru gidilen yol güzergâhının sağ tarafında olup, buranın ilçe merkezine uzaklığı yaklaşık 25 km’dir. Burası özellikle ilkbahar ve yaz dönemlerinde vatandaşların piknik yapmak üzere gittikleri bir yerdir. Orman içerisinde bulunan açıklık alanlarda açan çiçekler ve yeşilin her tonu bölgeye ayrı bir güzellik katmaktadır.

Trekking ve Dağcılık[değiştir | kaynağı değiştir]

İlçemiz sınırları içinde olabildiğince fazla trekking rotaları mevcut olup bu alanlardan en çok kullanılanlar şunlardır:

 1. 1.      Derbent Şehitliği – Çömert Parkuru: Şehitlikten güneye doğru Cömert Köyü istikametine yaklaşık 7 km.lik orman içi bir güzergah olupbu parkur için uygun başlangıç noktası Derbent Otel’in önündeki şehitliktir.

Yürüyüşü seven her yaş grubu için uygun bir rotadır.

 1. 2.      Kırkpınar Göleti – Emir Gazi Tepesi: Gidiş dönüş 6.5 –7 km.lik bir parkur olan güzergahta1800 m. rakımdan başlanarak2404 m.ye çıkılmaktadır. Normal hava şartlarında 3-4 saat kadar sürmektedir.

Kırkpınar Yaylasının sırtını yasladığı Emir Gazi Tepesi Çankırı ile Kastamonu arasındaki sınırı çizmekte olup zirvesi hem Çankırı tarafı hem de Kastamonu tarafı için mükemmel manzaralar sunmaktadır. Çıkış ortalama olarak 2 – 2.5, iniş ise 1 – 1.5 saat sürmektedir.

Gençler ve kendini genç hisseden orta yaş grubu için uygun bir rotadır.

 1. 3.      Kadınçayırı Yıldıztepe – Saraycık Yaylası Rotası: Bu rota9 km civarında olup ortalama % 10’luk bir eğime sahiptir. Bu özelliği ile her yaş grubuna hitap eden ve gezenlere görsel anlamda ormandaki tüm güzellikleri sunan bir parkurdur. Saraycık Yaylasındaki küçük göletler görülmeye değerdir. İdeal çıkış zamanı Mayıs ayının sonları olmakla birlikte bahar ve yaz aylarının tamamında tercih edilebilir.
 2. 4.      Kadınçayırı-Saklıyurt-Süt Gölleri Rotası: Bu rota yaklaşık12 km civarında olup, Kadınçayırı’ndan Dikenlipınar tepesine ulaşan orman yolu kuzeye doğru takip edildiğinde Saklıyurt mevkiine ulaştırır. Saklıyurt’un devamında dere boyu takip edilerek orman örtüsünün bittiği yerde birden karşınıza çıkan büyükçe alan Süt Gölleri Mevkiidir. Haziran ayının başı çıkış için en ideal zamanıdır. Kış hariç yılın dokuz ayında kullanılabilir.
 3. 5.      Tepelice-Karakaya Rotası: Bu rota Tepelice Yaylasından başlayıp, orman gözetleme kulesine oradan da Karakaya’ya kadar devam etmektedir. Karakaya’dan güneşin batışını seyretmek görülmeye değerdir. Bu rotayla aynı zamanda Serçeler Yaylası’na ve Danişment Gölü’ne de gidilebilmektedir.

Dağcılık sporu amacıyla genelde Ilgaz Dağının iki zirvesine tırmanış yapılmaktadır.

Küçükhacet (2546 m.) Yaz-Kış Rotası: Gidiş-Geliş toplam12 km. Ilgaz Dağlarının ikinci zirvesi olan2546 m.lik Küçük Hacettepe’ye Ilgaz Doruk Mevkii Karayolları Bakımevi bitişiğinden doğu istikametinde orman yolundan devam edilerek2 km ileride yer alan ve kamp alanı olarak kullanılan Ilgaz Obası’na (1800 m.) ulaşılmaktadır. Oradan sırt takip edilerek Küçük Çaltepe’ye (2150 m.) çıkılmakta, Geyik Gediği (2090 m.) takip edilerek sırttan zirveye ulaşılmaktadır.

Alternatif Küçükhacet Yaz Rotası:  Gidiş-Geliş toplam10 km. Araçlarla Ilgaz Kastamonu Karayolundan Mülayim Yenice – Cömert-Yıldıztepe istikametinde8 km ileride faaliyetin başlayacağı yer olan Mülayim Yaylasına ulaşılır. Buradan başlayan yürüyüş Yaylanın içindeki dere takip edilerek sizi Gâvur Kayalarına getirecektir. Kayalık bölgeyi sağınıza alarak ve ileride dağın doğu yamaçlarından batıya yönelerek zirveye ulaşılmaktadır.

İnişte batı sırtından Geyik Gediğine kadar inilmekte, oradan soldaki dere yatağı kullanılarak orman yoluna ulaşılmakta, sağdan orman yolu takip edilerek kavşak noktasından sola dönülerek Yaylaya inilmektedir.

Teknik malzeme gerektirmeyen etkinlikte çıkışta ve inişte farklı rotalar denemek mümkündür.

Küçükhacet etkinliği arzuya bağlı olarak günübirlik veya iki günlük olarak planlanabilmektedir.

Büyükhacet Tepe (2587 m) Yaz Rotası: Gidiş Geliş25 km olan rota iki günlük olarak planlanmaktadır.

1.Gün Yıldıztepe’ye ulaşım, kamp kurulması ve 10-15 km.lik bir yürüyüş

2.Gün sabah erken 05-06 gibi başlayan yürüyüş kuzey-kuzeydoğu istikametinde vadi takip edilerek Mülayim Yaylası (2 Km), Belen Gediği (7 Km.), Kaynar (9 km.) Taşlık Sırtı (10 km), Büyükhacet (12.5 km.) şeklinde gerçekleşmekte ve 10-12 saat sürmektedir.

Çıkış yapacakların mevsimine göre kıyafet seçmeleri, iyi bir trekking ayakkabısı ve baton getirmeleri yeterlidir.

Küçükhacet’ın Kastamonu iline bakan tarafı uçurum olduğu için, kuzey tarafından tırmanış tehlikeli ve zordur. Ilgaz Dağının büyük zirvesine (Büyükhacet 2587) hem Çankırı hem de Kastamonu tarafından tırmanış yapılabilmekte olup, çıkış Küçükhacet’a göre daha kolaydır.

Her sene Çankırı Dağcılık, Doğa Sporları ve Arama Kurtarma Spor Kulübü ile Ilgaz Kaymakamlığı tarafından ortaklaşa olarak 19 Mayıs’ta Büyükhacet’e “Gençlik Tırmanışı” ve 29 Ekim’de de Küçükhacet’e “Cumhuriyet Tırmanışı” düzenlenmektedir.

Konaklama (Ilgaz Otelleri)[değiştir | kaynağı değiştir]

DORUK OTEL[değiştir | kaynağı değiştir]

DERBENT MOTEL

ARMAR OTEL

Akbak Tuz Otel (Türkiye'nin İlk ve Tek Tuz Temalı Oteli)[değiştir | kaynağı değiştir]

[değiştir | kaynağı değiştir]

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

YILI İLÇE MERKEZİ
BELDE VE KÖYLER
TOPLAM  
31.12.2007
 6981  6536  13517
31.12.2008  7051  6574  13625
31.12.2009  7738  6032  13770
31.12.2010  7383  6581  13964
31.12.2011  7355  6632  13987
31.12.2012  7210  7795  15005

Tarihi Yapıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayı Köyü Cami[değiştir | kaynağı değiştir]

İlçemiz Kayı Köyü’nde 1300 yılında Selçuklular döneminde tamamen taştan yapılmış olan 120m2’lik bir cami vardır. Bu cami önceki yıllarda birçok deprem görmüş ve son olarak da 1943 yılındaki depreme maruz kalmasına rağmen günümüze kadar ayakta kalmıştır. Caminin kitabesinde “Şeyh Muharrem ve Şeyh Mahmut hayrına” yapıldığı yazılıdır.

Yerkuyu Köyü Cami[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerkuyu Köyü’nde kitabesi olmadığı için tam olarak tarihi bilinmemekle beraber yapı ve karakteristik özellikleri bakımından Kayı Köyü’ndeki camiye benzediğinden bu caminin 1300’lü yıllarda Selçuklular döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir.

Gaziler Köyü Cami[değiştir | kaynağı değiştir]

İlçemizdeki görülmeye değer camilerden biri de Osmanlının son dönemlerinde yapılmış olan Gaziler Köyü Camisi’dir. Özellikle cami içerisindeki işlemeler görülmeye değerdir.

Kaya mezarları ve Salman Höyük[değiştir | kaynağı değiştir]

Salman Höyük, Ilgaz’ın güneydoğusunda Çankırı-Kastamonu yolunun kenarında 20-25 metre yüksekliğinde Cendere Köyü’nün sınırları içinde bulunmaktadır. Kaçak definecilerin zarar verdiği bu höyüğün çevresinde Roma ve Bizans dönemleriyle tarihlendirilen çok sayıda pişmiş toprak esere rastlanmıştır. Bunun dışında, buradaki yerleşimin Roma döneminden çok daha eskiye gittiği sanılmaktadır.

Höyüğün yakınlarında, Devres Çayı’nın güneyindeki kayalıkların doğuya bakan yamaçlarında da kaya mezarları, mağaralar bulunmaktadır. Bu mağaralardan bazılarının Hıristiyanlığın erken dönemlerinde dini amaçlı kullanıldıkları sanılmaktadır. Bu mezarlarda irili ufaklı mezar odaları bulunmaktadır. Bazı buluntulardan da buralarda insanların yaşadıkları anlaşılmaktadır. Mezarlar kare, dikdörtgen planlı, bazıları düz kubbeli ve semer dam tavanlıdır. Duvarlara açılmış olan irili ufaklı nişler mezar olarak kullanılmıştır.

Derbent Şehitleri Anıtı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ilgaz – Kastamonu karayolunun 21. Km’sinde olan şehitlik, 1957 yılında Milli Mücadele döneminde Pontusçu Rumlar tarafından şehit edilen beş askerimiz için yapılmıştır. Anıtın bulunduğu yerde Kurtuluş Savaşı döneminde bir karakol mevcut idi. Pontusçu Rumlar bu karakolda bulunan silahları ele geçirmek için orada görev yapan beş askerimizi şehit etmişlerdir. Şehitlerimizin cenazeleri daha sonra ilçe merkezindeki mezarlığa defnedilmiştir. İlçedeki mezarların olduğu kısım da Ilgaz Kaymakamlığınca 2009 yılında şehitlik alanı olarak düzenlenmiştir. Şehit olan askerlerimizin künyeleri şöyledir:

 1. Kırışlar Köyünden Mustafa oğlu Aziz, 1310 doğumlu,
 2. Ilgaz Yeni Mahalleden Kethüda oğullarından Mustafa oğlu Hakkı,
 3. Çankırı Yoğurtçu Mahallesinden Tiftikçi oğullarından eski düğün memuru M. Fahri oğlu sıra çavuşu Hamit,
 4. Çerkeş’in Kıralar Mahallesinden Çavuşoğullarından Mehmet oğlu 1216 doğumlu er Osman,
 5. Kastamonu Akkaya Köyünden Şevket.

İLÇE MERKEZİNDEKİ HAMAM (BELEDİYE HAMAMI)[değiştir | kaynağı değiştir]

İlçe Merkezinde 1887-1888 yıllarında yapılan bir hamam mevcut olup halen Belediye Hamamı olarak hizmet vermektedir. Hamamın üzeri kubbeli ve iki yanı tonuzludur

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "2013 genel nüfus sayımı verileri". Türkiye İstatistik Kurumu. 15 Şubat 2014 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://www.webcitation.org/6NPUhAnl6. Erişim tarihi: 15 Şubat 2014. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]