Hasan İzzet Paşa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Hasan İzzet Paşa

Hasan İzzet Paşa (1871, İstanbul - 3 Mart 1931, Halep), I. Dünya Savaşı sırasında 3. Ordu Komutanlığı görevine getirilmiş bir Osmanlı askeridir. Sarıkamış Harekatı'na karşı çıktığı için görevden alınmıştır.

1890 yılında Kara Harp Okulu'nu, 1893 yılında Kara Harp Akademisi'ni bitirdi. 1 Ekim 1915'te tümgeneralliğe yükseldi. 1897 Yunan Savaşı'nda, Çatalca ve Dümereke muharebelerine katılmış; 1912-1913 Balkan Savaşı sırasında Petra, Taştabya, Vize, Çatalca muharebeleri'nde savaşmış; 1914-1915 yıllarında I. Dünya Savaşı'nın Kafkasya Cephesi'nde yer almış; Hudut, Köprüköy ve Azap muharebelerine katılmıştır. Sarıkamış Harekatı'nın kış şartlarında uygulanmasının mümkün olmadığını ve baharın beklenmesi gerektiğini önce sözlü, sonra yazılı olarak belirtmesi üzerine Harp Okulu'nda öğrencisi olan Enver Paşa tarafından görevinden alındı ve emekliye sevkedildi. Emekliye sevkedildikten sonra bir süre reji idaresinde müdürlük yapan, sonra tavukçuluk ile ilgilenen Hasan İzzet Paşa 1931'de hayatını kaybetti; mezarı Halep'tedir.

Fatma Refia Hanım ile evlenen Hasan İzzet Paşa beş çocuk sahibi olmuştur. Soyadı Kanunu çıktıktan sonra çocukları Arolat soyadını almıştır. Şair Ali Mümtaz Arolat'ın babasıdır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]