Groupama

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Groupama
Slogan Nası'ama
Kuruluş Tarihi 2006 (Türkiye)
Personel 1100
Web sitesi http://www.groupama.com.tr/

Groupama, Fransız sigorta ve emeklilik şirketi.

Türkiye pazarına Başak Sigorta, Başak Emeklilik, Güven Sigorta ve Güven Hayat şirketlerini satın alarak girmiştir.

Türkiye dışında Fransa, İspanya, İtalya, Çin, Yunanistan ,Hong Kong, Macaristan, Portekiz, Romanya, Slovakya, İngiltere ve Vietnam olmak üzere toplam 13 ülkede faaliyet göstermektedir.

2010 yılı itibariyle Groupama Şirketi Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Pierre Paul Joseph Léon Marie Ghislain LEFEVRE, şirket genel müdürü ise Yılmaz Yıldız'dır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Groupama Şirketi 19. yüzyılın başlarında Fransa'da yaşayan çiftçilerin kendi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulmuştur. Karşılıklı yarar esasını benimseyen şirket bireysel ve kurumsal tüm sınıfları içinde barındırıyordu.

Groupama'nın Türkiye pazarına açılması[değiştir | kaynağı değiştir]

Groupama şirketi önce Özelleştirme İdaresi tarafından satışa sunulan Başak Sigorta & Başak Emeklilik şirketlerini 2006 yılında, ardından da 2008 yılında Güven Sigorta & Güven Hayat şirketlerini satın alarak Türkiye pazarına girmiştir.

Şirketin Türkiye'deki genel müdürlüğü Maslak, İstanbul'dadır.

Groupama Türkiye şirketinin İstanbul'da Kadıköy, Bakırköy ve Harbiye; İstanbul dışında da İzmir, Ankara, Adana, Bursa, Antalya, Samsun ve Trabzon'da bölge müdürlükleri; Lefkosa'da ise şube müdürlüğü bulunmaktadır.

Başak Sigorta[değiştir | kaynağı değiştir]

Başak Emeklilik[değiştir | kaynağı değiştir]

Başak Sigorta ile beraber eşzamanlı olarak 1959 yılında yine T.C. Ziraat Bankası iştirakı ile İstanbul'da kurulmuştur. 2006 yılında özelleştirilerek Fransız Groupama şirketine dahil olmuştur.

Güven Sigorta & Güven Emeklilik[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'nin cumhuriyet yasalarına göre kurulan ilk sigorta şirketlerinden biridir. 1924 yılında kurulmuştur. 2000 yılında özelleştirilmiş ve Tarım Kredi Kooperatifleri birliğine dahil edilmiştir. Özellikle tarım sektöründeki çalışmaları ile dikkat çeken şirket 2008 yılında Fransız Groupama şirketi bünyesine dahil edilmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]