Gülyayla, Yozgat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Gülyayla
—  Köy  —
Yozgat
Yozgat
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Yozgat
İlçe Merkez
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 736
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 354
İl plaka kodu 66
Posta kodu 66000
İnternet sitesi: [2]

Gülyayla, Yozgat ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Köyün bundan önceki adı Dağboymul'dur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Gülyayla Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesi'nin Yozgat iline bağlı bir merkez köydür. Köyümüzün çevresinde bulunan köyler: Bişek, Baltasarılar, Akyamaç (İyecen), Çorak, Alemdar (Bayraktar), Güllüoluk, Bacılı, Dambasan, Sarıçiçek, Derbent. Gülyayla köyünün kuzeyinde Çorum’a bağlı Boğazkale ilçesi ve kuzey/doğusunda Cihanpaşa köyü; doğusunda Kazıklı Köyü, güney/doğusunda Bişek Köyü, güneyinde Güllüoluk köyü ve batısında Dambasan köyü bulunmaktadır. Yozgat merkeze 38 kilometredir. Etrafında yakın ilçe olarak da Çorum’a bağlı Boğazkale vardır. Çorum’a bağlı olan Boğazkale ilçesine de 16 kilometredir.

Kültürlerimizi ve geleneklerimizi yaşatmak amacıyla Ankaranın Sincan ilçesinde GÜLYAYLA KÖYÜ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEGİ kurulmuşdur. Üye olarak dayanışma ve yardımlaşma adına örnek olmak için çabalamamamız gerekir.

Gülyayla Köyü Sosyal Yard. ve Day. Derneği

Pınarbaşı Mah. 115. sok 44/8 Sincan/ ANKARA

www.gulyaylakoyu.com

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Yozgat merkezine 35 km uzaklıktadır. Gülyayla Türkiye'nin iç anadolu bölgesinin Yozgat iline bağlı bir köydür. Komşu köyler Bişek, Akyamaç, Gülloluk, Bacılı, Sarıçiçek'tir. Köyün arazisi oldukça engebelidir. Makinalaşmanın yaygınlaşması ve yerşekillerinin engebeli olması dolayısıyla eskiden ekilen tarlalar günümüzde ekilememektedir. Köyün ormanı vardır köylüler yakacaklarını buradan sağlarlar. Köyde yetişen bazı ürünler(sebzeler); domates, salatalık, marul, maydonoz..(meyveler); elma, armut, kayısı, erik, alıç, ceviz ...(baklagil) nohut, fasülye,...(tahıllar) buğday, arpa, çavdar, fiğ...

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Yazları serin kışları soğuk ve kar yağışlıdır. Köye en fazla yağış ilk bahar düşer. Buna bağlı olarak köyün en yeşil oldu dönem ilk bahar mevsimidir. En az yağışı yazın alır ve köyün en kurak olduğu zamandır.

Köyün nüfusu kuraklık ve tarım ve hayvancılığın gerilemesi ve yük sek maliyet yüzünden göç edilmeye teşvik ediliyor. İKLİMİ Karasal iklime sahip olan Gülyayla’da kışları soğuk ve sert, yazlar ise serin geçmektedir. Yaz ile kış, gece ile gündüz arasında çok büyük ısı farkı vardır. Yazları ısı +23 °C ile + 24,1 °C arasında seyreder. Senelik yağış Yozgat çevresi temel alınırsa ortalaması 951 mm’dir. Kış aylarının 7–8 ay devam ettiği köyün en yağışlı mevsimi ilkbahardır, en kurak mevsimse yaz diyebiliriz. Kar yağışı ortalama 19–20 cm civarı olmaktadır. Son yıllarda ülkemizde de olduğu gibi kar yağışında azalma görülmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi . PTT vardır. şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dağboymul (Gülyayla) Köyünün tarihi yaklaşık olarak 200 yıl öncesine dayanmaktadır. Dağboymul Köyünün adı kurucuları olan Nebiler sülalesinin geldiği köyden almaktadır. Nebiler sülalesi Kötüboymul (Dereboymul) köyünden gelmişler.”Dağ” olduğu ve geldikleri eski köylerinin adı da “Boymul” olduğu için yeni yerleşim yerlerine “DAĞBOYMUL” adını vermişler. Köyün adı daha sonra “GÜLYAYLA” olarak değiştirilmiştir. Köyün kurucusu olan ”Nebi” belirli bir süre hayvancılıkla uğraştıktan sonra Ormanlık alanda tarla olabilecek yerleri ekmeye başlamış ve burada yerleşmiştir. Yerleşik hayatı tercih ettikten sonra Köye gelen aileler şunlardır:

1-Nebiler---------Kötüboymul yeni adı “Dereboymul” köyünden gelmişler. Köyü kuran aile. 

2-Kâhya Mehmetler----- Nebiler tarafından Çeşme başında Kundakta sarılı olarak bulunmuş ve yetiştirilmiş. Adını “Mehmet” koymuşlar ve Çiftlik kâhyası yapmışlar. 3-Emiruşağı Sülalesi----------Emirlerden gelmişler. 4-Yulahasanlar Sülalesi------Divanlıdan gelmişler. 5-Patatlar Sülalesi---------Karamıklıdan gelmişler. 6-Dizlekler Sülalesi------Karacaliden gelmişler. Köyde sadece ilköğretim okulu vardır. Kısaca okulun tarihçesini vermek gerekirse okulumuz önce 1964 yılında 2 derslik, bir idare odası olarak eğitim-öğretime başlamıştır. Daha sonra yaklaşık 100 metrekare olan ikinci bina 1988 yılında inşa edilmiştir. 2001 yılında da 270 metrekarelik yeni bina ilave edilmiştir. 1988 yılında inşa edilmiş olan binamızda 2 derslik ve 1 araç-gereç odası bulunmaktadır. 2002 yılında inşa ettiğimiz ana binamızda ise 4 derslik, öğretmenler odası, müdür odası, müdür yardımcısı odası, Bilişim Teknolojileri Sınıfı, Kütüphane ve tuvaletler bulunmaktadır.

Nüfusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün 2000 yılı nüfus sayımına göre nüfusu aşağıda tabloda verilmiştir. SAYIM YILI TOPLAM KADIN ERKEK 2000 678 382 296

Köy halkının geçimi tarım hayvancılığa dayanmakla beraber bu yoldan alınan kazançlar evin geçimine yetmediği için genellikle ailenin erkekleri büyük şehirlerde mevsimlik işçi olarak çalışmaktadırlar. Buna bağlı olarak da yaz mevsiminde erkek nüfus azalmaktadır. Halkın gelir seviyesi genellikle düşük olup, istihdam alanlarının sınırlı olması nedeniyle çalışabilir nüfus diğer il ve ilçelere göç etmektedir

Aile yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ata erkil bir yapı mevcuttur. Kadınlar ev işleri yanında, hayvancılık ve tarımda erkeklerle birlikte çalışırlar. Diğer işleri ise baba yerine getirir. Köyde akrabalık evliliklerine de rastlanmaktadır. Ayrıca ülkemizin köylerinde olduğu gibi aileler arası ilişkiler sıkıdır.

Okur yazar oranı[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde özellikle geçmiş yıllarda okumaya ilgi az olduğundan oran % 80 dolaylarındadır. Ancak son yıllardaki okuma yazma seferberliği nedeni ile bu oran biraz daha yükselmiştir. Şuan köyde okuma çağına gelmiş tüm erkek ve kız öğrenciler okula gönderilmektedir. İlköğretimden sonra da büyük bir kısmı da eğitimine Yozgat merkezde devam etmektedir.

Ekonomik hayat[değiştir | kaynağı değiştir]

Geçim kaynağı genellikle tarım ve hayvancılıktan ibaret olup, büyükbaş ve küçükbaş hayvan besiciliği oldukça yaygındır. Hayvan ürünlerinden; süt, yoğurt ve peynir satışa sunularak, diğer ihtiyaçların giderilmesi sağlanmaktadır. Tarım ve hayvan ürünlerinin köyün ihtiyaçlarını ancak karşılıyor olması nedeniyle ihtiyaç fazlası ürünlerinden hayvan ürünlerinin nadirde olsa Yozgat il merkezine’ nde kurulan hayvan pazarında değerlendirilmektedir. Tarım bakımındansa kısmen kuru tarım yapılmakta, ancak tarım arazisinin yetersizliği ve mevcut arazinin engebeli oluşu nedeniyle fazla bir öneme haiz değildir. Bunun yanında kadınlar küçük çapta el sanatları ile (kilim, çorap, yün kazak )vs. uğraşmaktadırlar; fakat önemli ekonomik katkı sağlamamaktadır. Ayrıca el sanatları ve diğer mesleklerle ilgili kurs açılmış; fakat süreklilik arz etmemiş. Yazlar ise erkekler inşaat işi için köy dışına çıkmaktadırlar. Halk, kışlık yakacak ihtiyacını her yıl gerçekleştirilen vesika (ihtiyaç) marifetiyle karşılamaktadır. Köy halkı, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını ise Yozgat il merkezi ve Çorum iline bağlı Sungurlu ilçesinde kurulan açık ve kapalı pazarlardan karşılamaktadır. Ayrıca köyde bir bakkal, bir sağlık ocağı, bir cami ve bir de ilköğretim okulu vardır. Köyün kanalizasyon alt yapısı da mevcuttur.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Gülyayla Yozgat il merkezine 38 km’dir. Gülyayla Bişek arası 6 km’dir. Buna bağlı olarak Gülyayla’ya en yakın Bişek köyüdür. Gülyayla köyüne, Yozgat il merkezine bağlı yakın ilçe yoktur fakat Çorum’a bağlı Boğazkale ilçesi 16 km ile en yakın ilçedir. Köylüler yakın olan ilçeye değil de Yozgat’a gidip gelmektedir. Bunun yanında sık olmamasına rağmen Çorum’un Sungurlu ilçesine gidip gelmektedir. Ulaşım sağlayan köy yolu asfalttır. Ulaşımı sağlayan iki minibüs vardır. İki minibüste sabah akşam sadece tek sefer yapar, yani toplamda Yozgat’a iki sefer vardır.

GÜLYAYLA İLKÖĞRETİM OKULU Okulumuz 1964 yılında 2 derslik, bir idare odası olarak eğitim-öğretime başlamıştır. Daha sonra yaklaşık 100 metrekare olan ikinci bina 1988 yılında inşa edilmiştir. 2001 yılında da 270 metrekarelik yeni bina ilave edilmiştir. 1988 yılında inşa edilmiş olan binamızda 2 derslik ve 1 araç-gereç odası bulunmaktadır. 2002 yılında inşa ettiğimiz ana binamızda ise 4 derslik, öğretmenler odası, müdür odası, müdür yardımcısı odası, Bilişim Teknolojileri Sınıfı, Kütüphane ve tuvaletler bulunmaktadır. Okulumuz sobayla ısınmaktadır. Okulumuzun yeni binası karo, tuvaletler ise fayans döşelidir. Okulumuz müstakil müdürlüktür. Okulumuzda kadrolu müdür ve müdür yardımcısı bulunmaktadır. Okulumuzda 2 kadrolu sınıf öğretmeni, 1 Sosyal Bilgiler Öğretmeni, 1 Fen ve Teknoloji Öğretmeni, 1 Ücretli İngilizce öğretmeni, 1 ücretli Matematik öğretmeni bulunmaktadır. Ayrıca kadrolu müstahdem vardır. 2002 yılında Gülyayla İlköğretim Okulu bünyesinde ana sınıfı açılmış olup halen devam etmektedir. Bu sınıfımızda 1 okul öncesi öğretmeni görev yapmaktadır.2007-2008 Eğitim-Öğretim yılı kasım ayında okulumuzun 1. kademe öğretmen normu 2’ye düşmüş, 1-2-3.sınıf ve 4-5. sınıf şeklinde birleştirilmiş sınıfa geçilmiştir. 2009/2010 eğitim öğretim yılı başında okulumuza Killik Odası’ndan taşımalı olarak gelen öğrencilerimiz Bişek Şehit Adem Kocadağ İlköğretim Okuluna alınmış olup, okulumuz taşıma kapsamından çıkarılmıştır. 2010/2011 eğitim öğretim yılında okulumuz öğrenci sayısı Okul Öncesi hariç 64’tür.

               Okulumuz Sınıf-Şube Sayıları

Sınıflar Anasınıfı 1/A 2/A 3/A 4/A 5/A 6/A 7/A 8/A Toplam Kız 6 3 3 4 2 3 6 3 8 38 Erkek 4 5 4 2 6 5 3 4 3 36 Toplam 10 8 7 6 8 8 9 7 11 74

Okulumuz bahçesi tamamen çevrili olup okul binaları, lojman ve kömürlük bulunmaktadır. Okulumuz bahçesi kenarlarında kavak ağaçları, elma bahçesinde 30 elma ağacı 3 ayva, 4 armut ağacı ve 2006 yılında dikilmiş 25 adet yarı bodur elma ağacı vardır. Okulumuzdan çeşitli dönemlerde mezun olmuş öğrenciler arasında öğretmen, polis, subay, avukat bulunmaktadır. İlköğretim 8 yıl mecburi olduktan sonra öğrencilerimizin tamamı kesintisiz eğitime devam etmiş, mezun olan öğrencilerimiz ortaöğretim kurumlarında eğitim-öğretimlerine devam etmektedirler. Okulumuz bünyesindeki kütüphaneyi köy halkının da hizmetine açmış bulunmaktayız. Okulumuza 2003 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 4 adet bilgisayar verilmiş. 2006 yılı Ekim ayında okulumuzda bilgisayar laboratuvarı kurularak öğrencilerin hizmetine sunulmuştur.2008 yılında okulumuza 7 bilgisayar, 1 projeksiyon cihazı ve 1 yazıcı verilmiştir. Bilgisayar laboratuvarı düzenlenerek öğrencilerin hizmetine sunulmuştur. Ayrıca 2008 yılında okulumuza internet gelmiş olup laboratuvarımızdaki bütün bilgisayarlarda kullanılmaktadır. Köy halkı da okulumuz Bilgisayar laboratuvarından, internetten ve kütüphaneden yararlanmaktadır. 2006 yılı mayıs ayı içinde okulumuz bahçesinde hayırseverlerin maddi katkısı ve köylünün işçilik katkısı ile basketbol sahası yapılarak beton atılmış ve öğrencilerin hizmetine sunulmuştur. 2007 yılında okulumuzun bahçesine kum havuzu yapılmıştır. Özellikle ana binamızın eğitim-öğretime girmesi ve normal öğretime geçilmesi ile okulumuz eğitiminde önemli bir başarı yükselmesi olmuştur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]