Dereboymul, Yozgat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Dereboymul
—  Köy  —
Yozgat
Yozgat
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Yozgat
İlçe Merkez
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 245
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 354
İl plaka kodu 66
Posta kodu 66000
İnternet sitesi: http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=264351

Dereboymul, Yozgat ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Çanakkaleye ve milli mücadeleye birçok şehitler vermiş olan köyün tarihçesi oldukça eskiye dayandğı sanılmakta olup,komşu köy olan b.nefes köyünde yapılmakta olan yabancı ayruklu arkeologlarca eski galya uygarlığı zamanında tavium kentinin bir uzntısı ve alışveriş merkezlerinden biri olduğu sanılmaktadır.galya ve tavium haritalarındada bu açıkça görülmektedir.Ancak köyün bilinen yerleşiM tarihi 1800 lü yıllar civarında, cilt no 0039 sıra no 00001 aile no oooo1 hane no 00001 baba adı mustafa ana adı ayşe doğum tarihio1-07-1855 ölüm tarihi 17-04-1929 tarihli olan MEHMET EMİN BEY bey tarafından kurulmuştur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenekleri il ile uyumlu olarak gelişmekte,özellikle örf ve ananelerine çok bağlıdır.köyün yöresel yemekleri arasında arabaşı,tarhana,madımak yemeği yer alır.dini inancına çok bağlı olan köyde yapımı tamamen köy halkının bağışı ile civar köylerde görülmeyecek büyüklükte ve güzellikte camii ve kuran kursu yapılmıştır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 187
2000 245
1997 208

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi sadece susuz tarıma dayalı olup.arpa, buğday,nohut,mercimek ve ayçiçeği yetiştirilmektedir.daha önceleri yapılabilen hayvancılık çok az sayıdadır.malesef bu köy kişi başına düşen milli gelirden neredeyse hiç pay alamamıştır.siyasilerin parti propagandası yapmak için bile olsa gelip köylü halkın dertlerini dinlediği görülmemiştir.üstüne üstlük tbmm başkanının köyüne sadece 7 km.uzaklıkta olmasına rağmen.Halbuki köylü halka maddi destekler ve teşvikler sağlanmış olsa bitmiş olan hayvancılık yeniden canlanır.Ayrıca civar köylerin tamamının yolları asvaltlanmış olup sadece bu köyün Dereboymul-Küçüknefes köyleri arası yol kara(taşlı)yoldur. musabeyli tarafına yapılması düşünülen sulama barajından istifade edilebilirse sulu tarıma geçilebilinip köyün verimli arazisinde ş.pancarı sebzecilik,ve birçok ürün yetiştirilip köylünün yılda bir kez masrafını bile karşılayamadığı buğday ekiminden vaz geçilip hem kendi ekonomisini hem ülke ekonomisine katkıda bulunacak ürünler yetiştirilebilir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır öğretim görevlisi gönderilirse egitim olacaktır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi'de 2013 yılında (ağustus,eylül) yapımıştır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol stabilize olup yaz aylarında yolun tozunu yutmamak için aracınızın penceresini kapatarak,kış aylarında güneş çıkıpta karları eritince türkiyenin her tarfına ulaşabilirsiniz. köyde elektrik ve sabit telefon vardır.muhtar YAKUP AÇIKGÖZ dür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

açıklayıcı ve detaylı bilgi için lütfen dereboymulum adresini tıklayınız.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]