Kuşçu, Yozgat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara


Kuşçu
—  Köy  —
Yozgat
Yozgat
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Yozgat
İlçe Merkez
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 459
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 354
İl plaka kodu 66
Posta kodu 66100
İnternet sitesi: [2]

Kuşçu, Yozgat ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.


İlin asıl adı BOZOK olup, zamanla Yozgat olarak değiştirilmiştir. Oğuzların BOZOK koluna mensup Türkmenlerin bu bölgeye akınıyla birlikte yöre BOZOK ismiyle anılmıştır. 1800'lü yıllara doğru bu ismin yanı sıra Yozgat adı da telaffuz edilmiştir.

Yozgat adının kaynağı konusunda ise değişik söylentiler ileri sürülmektedir.

Türkmenler ota yoz derler. Horasan'dan gelip Çapanoğlu Aşireti bu bölgeye yerleştiklerinde yemyeşil uzanıp giden bir otlakla karşılaşınca sürülerini bu otlağa bırakıp çadırlarını kurmuşlardır. Zamanla çadırların yerini taş ve kerpiç binalar almış ve küçük bir kasaba meydana gelmiştir. Türkmenler bu kasabaya Yoz Kant (Otlak Kenti) ismini vermişlerdir. Zamanla bu kelime Yozgat olarak halk diline yerleşmiştir.

Yozgat ili ile ilgili efsane şöyledir: Çapanoğlu aşireti henüz Yozgat bölgesine varmış, sürüler otlağa bırakılmıştı. Çadırların yanında aşiretin en yaşlısı Cabbar Ağa koyunlarını otlatırken bir yandan da elinde tespih kalben zikrederken, nur yüzlü ak sakallı bir derviş; Cabbar Ağa'dan su istedi.

- "Suyum yok ama buz gibi bir bakraç süt var. Az önce gelinim Gülsüm Hatun getirdi. Kabul edersen çok sevinirim." dedi.

Nur yüzlü zat oturdu ve 3 nefeste bütün bakraç sütü içti. Cabbar Ağa, nur yüzlü zat'ın sütün hepsini içtiği için çok memnun oldu.

Nur yüzlü zat, Cabbar Ağa'nın sırtını okşadı; - "Gönlü gani, mülkün de fâni olsun. Yozuna yoz katılsın, köyün oban Yozkent olsun." dedi ve kayboldu.

Bakraç içinde süt ise eksilmemiş halde duruyordu.

Cabbar Ağa bu hâdiseyi aşiret beylerine anlattı ve hepsi bu zatın hızır aleyhisselâm olduğuna inandılar ve bulundukları yerde kalarak Yozkent kurmaya karar verdiler.

Efsanenin diğer bir söylentisine göre de: aşiret reisi Ömer Cabbar Ağa'nın yüzü çopurdu. Bu yüzden kendisine Çopur veya Çapar Koca derlerdi. Söylentiye göre Cabbar Ağa, sürülerini bir yaz günü yaylakta otlatırken karşısına Hızır (AS) çıkıyor ve davar sahibi Cabbar Ağa'dan içmek için süt istiyor. Güler yüzlü Ömer Ağa hemen misafirine ikramda kusur etmeyerek, gönül hoşluğu ile sütü ikram eder. Hızır (AS) sütü içtikten sonra çok memnun kalır ve Cabbar Ağa'ya "Çobanoğlu, yozuna yoz katılsın, memleketinin adı Yoz-Kat olsun." diyor. Bu sözü söyleyerek kayboluyor. Temeli böyle olan Yoz-Kat söylene söylene Yozgat halini alıyor.

Başka bir rivayete göre Yozgat, Saray Köyü'nden itibaren aşağıdan yukarıya doğru kat kat yükselmektedir. Bu kat kat yükselişindin ve rakımının yüksekliğinden dolayı önceleri Yüz kat denmiş, zamanla bu isim söylene söylene Yozgat halini almıştır.

İsmin kaynağı hakkında her ne kadar tatmin edici bir bilgi olmasa da, uzun yıllar bu havalinin böyle anıldığı bilinmektedir

1. Büyük Millet Meclisi'nde Kütahya Mebusu Cemil Bey tarafından verilen bir takrir ile Yozgat ismi Bozok olarak değiştirilmiş, bilahare 23 Haziran 1927 tarihinde Bozok Mebusu Süleyman Sırrı (İÇÖZ) Bey ve arkadaşlarının verdiği bir takrirle Bozok ismi tekrar Yozgat olarak değiştirilmiştir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyümüz kurulmadan önce Yozgat'ın beyi olan Mehmet ÇAPANOĞLU'nun köyde konağı varmış, dinlenmek ve avlanmak için gelirmiş.Daha sonraları kayserinin kuşcu köyünden gelenlerin yerleşmesi ile köy halini almıştır. Köyün ismi de buraya yerleşenlerin geldikleri köyün ismini vermesiyle Kuşçu olarak kalmıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek ve görenekleri iç anadoluda ki bütün gelenek ve göreneklere sahiptir.misafirperverdir,köyümüzün meşhur yemekleri arabaşı,ev baklavası,su böreği,madımalak(cacık) ve tandır çöreğidir.Köyümüzün eski ve tarihi eser olarakda kadı pınarını unutmamak gerekiyor. kuşçu köyü çapanoğlu camii ( 1754 ) de köyümüzün tarihi apıtlarından birisidir.

                                                                                                                           == Coğrafya ==

Kuşcu köyü, Yozgat merkezine 21 km uzaklıktadır.Komşu köyleri doğuda Başınyayla ve Erkekli köyleri,batıda Saray kasabası,güneyde Kızılkoca köyü,kuzeyde Salmanfakılı köyüdür.Arazimizin Saray kasabası tarafı düzlük ve verimlidir.Erkekli ve Başınyayla tarafı tam tersi taşlık ve verimsizdir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde karasal iklim hakimdir.Yazın sıcak ve kurak,Kışın ise soğuk ve kuru ayaz hakimdir. Ama yazın gündüz saatleri çok sıcak olmasına rağmen, akşamları hava serinler.Eskiden kışlar daha sert geçerdi.Şimdi ise karı özler olduk.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Değişen Türkiye şartlarında; her geçen gün köyün nüfusu azalmaktadır.Köy halkı başta Yozgat olmak üzere büyük şehirlere göç etmektedir.Harman zamanı ve okullar kapanınca köyde eskisi gibi bir hareketlilik oluyor.Tabi bu da uzun sürmüyor.Özellikle kış aylarında köyde kimse kalmıyor.Kışın köyde kalanlar zamanını köy odalarında sohbet ederek geçiriller.çetin inci

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 305
2000 398
1993 512

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Tarımda buğday,arpa,nohut,mercimek,fığ ve şeker pancarı ekilmektedir.Artık şeker pancarı ekilememektedir. Köyde baraj,ırmak,nehir olmadığı gibi yeraltı sularının yetersiz olmasından dolayı sulu tarım yapılamamaktadır.Hayvancılıkta; küçükbaş hayvancılık eskiye nazaran büyük oranda azalmıştır.Büyükbaş hayvancılık ise daha iyi seviyeye gelmiştir.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için Köy muhtarlığı seçimleri yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2014 - Yaşar DARI

 • ((2009)) - Habib AKDAĞ
 • 2004 - Rıza GENCOL
 • 1999 - Resul GÜL
 • 1994 - ilhami ÖZENTÜRK
 • 1984 - Recep AKDAĞ
 • 1979 - EYÜP GÜL
 • 1974 - EYÜP GÜL

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu,Tarım Kredi Kooperatifi bulunmaktadır. Köyde içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır.Ptt şubesi,Sağlık ocağı yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yollar asfalttır.Köyde elektrik ve sabit telefon mevcuttur.Birde köyümüzün içme suyu sıkıntısı vardır.Uzun yıllardır çözüm bulunamadı, bulunacak gibi de görünmüyor.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]