Büyüknefes, Yozgat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Büyüknefes
—  Köy  —
Yozgat
Yozgat
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Yozgat
İlçe Merkez
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 705
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 354
İl plaka kodu 66
Posta kodu 66000
İnternet sitesi: [2]

Büyüknefes, Yozgat ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyük nefes köyünün gerçek adı ta eskilerden gelmektedir nefesoğlu diye bir kişiden adını almıştır köyümüz.. Büyük Nefes (TAVİUM HARABELERİ) : Anadolu'ya Avrupa'dan gelerek yerleşmiş Galatlar'ın Trogmi adlı boyunun başkenti idi. Ya bizim köyümüz tarihi devirlerde bir devletin başkenti idi dostlar...M.Ö. 270 yıllarından M.Ö.100 yıllarına kadar yaklaşık 170 sene bir devlete başkentlik etmiştir köyümüz..Önemi böylece biline...O devirlerde nüfusu da on binlerle ifade ediliyordu...Yozgat'ın 30 km. batısında, Yerköy'ün 28 km. kuzeyinde, Boğazkale (Hattuşaş'ın 30 km. güneyinde, Ankara'nın 180 km. batısında yer alan koordinatlar içerisinde yer alan tarihin ilk çağlarından beri yerleşim alanı olduğu gözle görülebilen emarelerle sabit bir yerleşim alanıdır.Yerleşim alanı olaarak İlk çaglardan beri kullanııldığına delalet eden köyün değişik bölgelerinde bulunan magaralar ki en önemlileri; çatal magra. cankurtaran magarası, karaboğaz yaylasındaki magara, haşal kayaları magarası, cevizli dere, Bozkaya, Yirik, Söğütlü çeşme yanındaki magara (Yarı açık-yarı kapalı) Zarek tepesi magaraları, Büyük Kalenin Batısısndaki ziya hocanın bagın yanındaki magaralar, Mektep Magazası vb. bilinmeyen birçok magramevcut olup ba magaraların çevresinde de epeyce hüyük bulunmaktadır. Belli Başlı Hüyükler; Büyük, Küçük Kale, üç Tepeler, Delikli Taş Tepesi, Yellice Tepesi (su kuyulutepe), İkiz tepe, sarı sıra kayalar üzerindeki tepe, Danacı tepesi, tavuk sivrisi tepesi, kuzey tepe (buraya yapı da denir)vb. daha binlerce hüyük buluntusu görülebilir. Ayrıca köyün tarihine ışık tutması açısından köy çevresinde bulunan yapı taşlarından bahsedilmesi gerekir ki buna örnek olarak; Köy Camiisinin önündeki çeşmenin duvarlarında bulunan çeşitli fiğürlü taşlar, Yozgat Müzesinde bulunan Aslan Heykeli, Mezarlıklarda bulunan sütun ve sütun başlıkları Nefes in baglar mevkiisinde bulunan, Antik Yüzey çalışmaları bitirilen Taim Kentinin kalıntıları arasındanalınan yapı taşı parçalardır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek hakkında bilgi yoktur. yemekleri Yozgat iline özgü testi kebabı, Arabaşı çorbası ve Madımak yöresel yemekleri arasındadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

YOZGAT merkezine 37 km uzaklıktadır.İç Anadolu Bölgesi'nin Orta Kızılırmak Bölümü'nde Bozok Platosu üzerinde yer almaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Yer şekilleri tarıma elverişli olan (% 98,8) köyde, yarı kurak iklim şartlarından dolayı, kuru tarım yaygınlaşmış ve ürün çeşitleri azalmıştır. Yoğun olarak, tahıllar (buğday, arpa, çavdar, mısır), ikinci sırada baklagiller (nohut, fasulye, yesil mercimek) yetiştirilmektedir. Bunların yanı sıra sulu tarım alanlarında şekerpancarı, ayçiçeği, patates ve soğan gibi ürünler yetiştirilmektedir. Sulanabilir alanlar sınırlı olduğu için, sebze üretiminin önemi azdır. Genellikle; lahana, patlıcan, kabak, domates ve ıspanak gibi sebzeler üretilmektedir. iklimin sert oluşu ve depolama olanaklarının azlığından dolayı, meyve üretimi büyük boyutlarda değildir. Elma, armut, kayısı, vişne, üzüm, ayva, badem ve ceviz yetiştirilen başlıca meyvelerdir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 789
2000 973
1997 1550

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2014 - Mustafa Akyol
2009 - Mustafa Akyol
2004 - Yaşar Seyhan
1999 - Aslan Kaplan
1994 - Yaşar Seyhan
1989 - Yunus Dal
1984 - Fahrettin Türkmen
1979 - Zeki Seyhan

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.