Denizköy, Didim

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Denizköy
—  Köy  —
Aydin in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Aydın
İlçe Didim
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 915
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 256
İl plaka kodu 09
Posta kodu 09270
İnternet sitesi: YerelNET

Denizköy, Aydın ilinin Didim ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1986 yılında kurulmuştur. Denize yakınlığı nedeniyle "Denizköy" adını almıştır.

Denizköy, Doğu Anadolu Bölgesindeki baraj projeleri kapsamında (Keban, Karakaya, Atatürk) baraj bölgelerinde yaşayan ve barajlar nedeniyle ev ve arazileri sular altında kalan yöre halkı için Didim’de kurulmuştur. Malatya, Adıyaman, Elazığ ve Karslı aileler 1986 yılında köye yerleşmişlerdir. Halkın barajlar nedeniyle mağduriyetlerinin giderilmesi için devlet tarafından ailelere o günkü değer üzerinden para karşılığı ev ve arazi verilmiştir. Köye 2000 yılından sonra Muşlu aileler de yerleşmeye başlamıştır. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki ekonomik sıkıntılar nedeniyle ülkemizin batı bölgelerine göç yaşanmaktadır. Denizköy de bu göçlerden etkilenmekte ve hızla büyümektedir . Şu anki nüfusu yaklaşık 3000 dolaylarındadır (2009).Denizköy denize yaklaşık 1 km. uzaklıktadır ve adını da buradan almıştır. Turizm, ticaret, tarım, hizmet sektörü, inşaat sektörü başlıca ekonomik faaliyetlerdendir. Hayvancılık çok az da olsa yapılmaktadır. Denizi tepeden gören Denizköy eşsiz bir manzaraya sahiptir. Didim'e 9, Akbük Beldesine 7 km., Bafa Gölü'ne yaklaşık 15 km uzaklıktadır.Geniş bahçeli evleri, geniş ve simetrik sokaklarıyla toplu, düzenli ve yeşil bir köydür.Didim merkezine, Söke-Milas-Bodrum anayolundan ulaşım Didim’in kuzey ve güneyinden olmak üzere iki ayrı yoldan sağlanmaktadır. Güneydeki yol Denizköy’den geçmektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Akdeniz iklimi etkisindedir. Yazlar sıcak, kışlar ılıman ve yağışlıdır. Kış aylarında sert soğuklar pek görülmez bununla birlikte yağmur ve zaman zamanda sert rüzgarlarla karşılaşılmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 2500
2000 915
1997 947

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Turizm, ticaret, hizmet sektörü, inşaat sektörü işçiliği en önemli ekonomik faaliyet alanlarıdır. Tarımsal faaliyetler az da olsa yapılmaktadır (zeytin, buğday, arpa, üzüm, incir).Hayvancılık yok denecek kadar azdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu ve kanalizasyon şebekesi bulunmaktadır. Son dönemlerde şebeke suyu kireç ve kalitesinin düşmesi nedeniyle içme suyu olarak kullanılamamaktadır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]