Batıköy, Didim

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Batıköy
—  Köy  —
Aydin in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
İl Aydın
İlçe Didim
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 246
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 256
İl plaka kodu 09
Posta kodu 09270
İnternet sitesi: [2]

Batıköy, Aydın ilinin Didim ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında pek fazla bilgi yoktur.Batıköy'le arası 5 km olan Balat'ın yaşanan depremler sonucu birkaç kez batması sonucunda Batıköy depremlerden hiçbir şekilde etkilenmiyor ve batmıyor bu nedenle köylününde kullandığı Batmaz ismini almıştır.Yunancada Patniyos olup daha sonta Batnas olarak da bilinmiştir.Ancak kölünün ve halkın kullandığı isim büyük bir kısımda Batmaz olarak bilinmektedir. Genel olarak turistler gezmek ve dinlenmek için gelirler.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek ve görenekleri çoğunlukta hatta tamamı yörüklerden oluşmaktadır.Göçmen hayattan yerleşik hayata geçerek tarımsal üretime başlamışlardır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Aydın iline 83 km, Didim ilçesine 24 km uzaklıktadır.Yerleşim olarak engebeli bir yapıya sahiptir.çoğunlukta olan yer evler son yıllarda yerini yeni modern evlere bırakmıştır.Köyün yerleşimi dağınıktır.Dört kısımdan oluşmaktadır.Köyün etrafı tarım alanı olarakta kullanılmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz İkliminden etkilenmektedir;yazları sıcak ve kurak kışları ise kısmen ılık ve yağışlıdır.Anca;son yıllarda küresel ısınma nedeniyle pek fazla yağış almamamaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2012 500
2000 246
1997 718

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve küçük ve büyükbaş olmak üzere hayvancılığa bağlıdır.Tarım ürünü olarak başta pamuk olmak üzere Buğday,Arpa,Mısır,Ayçiçeği,Zeytin yetiştilmektedir.Hayvancılık olarakta sayılı olarak küçükbaş hayvan Koyun-Keçi beslenmekte,büyükbaş Olarak da Süt İnekleri,Besi danaları yetiştirilmektedir.Ancak genel olarak köyün büyük bir bölümü Pamuk üretmektedir.Tabiiki bu son 3 yıldan beri sulamanın gittikçe yetersiz hale gelmesiyle çiftçinin pamuk üretiminde verimi azaldığından köylünün ekonomik durumu bozulmaktadır.Bu ekonomik nedenler dolayısıyla dışa göç vermektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır.Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur.Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Bunun yanında köyde bir tane bakkal ve Bir kıraathane bulunmaktadır.