1896 Yaz Olimpiyatları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
1896 Yaz Olimpiyatları
{{{İsim}}}
Ev sahibi şehir Atina, Yunanistan Krallığı
Ülke sayısı 14[DN 1]
Sporcu sayısı 241[DN 2]
Etkinlik sayısı 9 spor dalında 43 karşılaşma
Açılış töreni 6 Nisan 1896
Kapanış töreni 15 Nisan 1896
Resmen açan I. George, Yunanistan Kralı
Stadyum Panathinaiko Stadyumu

1896 Yaz Olimpiyatları ya da resmî olarak bilindiği adıyla I. Olimpiyat Oyunları, 6 Nisan ile 15 Nisan 1896 günleri arasında Yunanistan'ın başkenti Atina'da sunulan bir çoklu spor etkinliği idi. Modern çağda sunulan ilk uluslararası Olimpiyat Oyunları idi. Antik Yunanistan Olimpiyat Oyunları'nın doğum yeriydi; bu nedenle Atina, çağdaş oyunların açılışını sunmak için uygun bir seçim olarak görüldü. 23 Haziran 1894 tarihinde Paris'te Fransız pedagog ve tarihçi Pierre de Coubertin tarafından düzenlenen bir kongrede oybirliği ile ev sahibi şehir olarak seçildi. Bu kongre esnasında Uluslararası Olimpiyat Komitesi (UOK) da kurulmuştur.

Bir sürü engel ve aksamaya rağmen 1896 Olimpiyatları büyük bir başarı olarak görüldü. Oyunlar o tarihe kadar sunulan bir spor etkinliğinin en büyük uluslararası katılıma sahip oldu. 19. yüzyılda kullanılan tek Olimpiyat stadyumu olan Panathinaiko Stadyumu, bir spor etkinliğini seyretmek için gelen en büyük insan kalabalığı ile taştı.[1] Yunanlar için en büyük başarı, onların yurttaşı Spiridon Louis'in maratonu kazanması idi. En başarılı katılımcı, dört tane yarışmayı kazanan Alman güreşçi ve jimnastikçi Carl Schuhmann idi.

Oyunlar'dan sonra Coubertin ve UOK, bütün sonraki oyunları Atina'da sunmak için Yunanistan kralı I. George ile Atina'daki bazı Amerikan katılımcılar dahil olmak üzere birçok öne çıkan isim tarafından dilenmişlerdir. Mamâfih, 1900 Yaz Olimpiyatları'nın zaten Paris'te sunulması planlanmıştı ve 1906 Ara Olimpiyatları hariç 108 sene sonraki 2004 Yaz Olimpiyatları'na kadar Olimpiyatlar Yunanistan'a hiç geri dönmedi.

Takvim[değiştir | kaynağı değiştir]

   ●    Açılış seremonisi    ●    Yarışmalar    ●    Yarışma finalleri    ●    Kapanış seremonisi
Nisan 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Seromoniler
Atletizm
Bisiklet
Eskrim
Jimnastik
Atıcılık
Yüzme
Tenis
Halter
Güreş
Nisan 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Sporlar[değiştir | kaynağı değiştir]

1896 Yaz Olimpiyatları'nın açılış töreni

Katılan ülkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Katılan ülkeler

10 sene sonraki 1906 Yaz Olimpiyatları'na kadar millî takım konsepti Olimpiyat harekâtının önemli bir parçası olmamasına rağmen birçok kaynak, 1896'un katılımcılarının milliyetlerini listeler ve madalya sayılarını verir. Hangi ülkelerin katıldığına dair büyük anlaşmazlıklar vardır. Uluslararası Olimpiyat Komitesi 14 rakamını veriyor, fakat bütün ülkeleri listelemiyor.[2] Sıradaki 14 en yüksek ihtimalle Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından tanınanlardır. Bazı kaynaklar Şili ve Bulgaristan'ı hariç tutarak 12 tane listeler; bazıları da bu ikisini içererek fakat İtalya'yı hariç tutarak 13 tane listeler. Dionysios Kasdaglis'in katılması nedeniyle bazen Mısır da katılan ülkelerin içinde bulunur. Belçika ve Rusya katılımcıların isimlerini kaydetmişler, fakat sonra çekilmişlerdir.

 1. Alman İmparatorluğu Almanya
 2. Amerika Birleşik Devletleri ABD
 3. Avustralya Avustralya - 1901'den önce Avustralya bağımsız bir millet değildi fakat Edwin Flack'in sonuçları, onun Avustralyalı olarak listelenmesi ile verilir.
 4. Avusturya Avusturya - O dönemde Avusturya'nın Avusturya-Macaristan'ın bir parçası olmasına rağmen Avusturyalı sporcuların sonuçları genelde ayrı bir şekilde raporlanır.
 5. Bulgaristan Bulgaristan - Bulgaristan Olimpiyat Komitesi'nin iddia ettiğine göre jimnastikçi Charles Champaud bir Bulgar olarak katıldı.[3] Champaud, Bulgaristan'da yaşayan bir İsviçre vatandaşı idi. Hem Mallon hem de de Wael, Champaud'u İsviçreli olarak listelerler.[4]
 6. Birleşik Krallık Birleşik Krallık - Tarihî olarak Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı her kurucu ülkesi için ayrı atletik örgütleri sağlamıştır. Bunun başlıca istisnası, ülkenin tek bir antite olarak sayıldığı Olimpiyat Oyunları olmuştur. Mamâfih, daha yaygın kısaltma olan "Birleşik Krallık" (the United Kingdom) ismini kullanmaktan çok, geleneksel olarak "Büyük Britanya" (Great Britain) ismiyle Olimpiyatlar'a katılmıştır.
 7. Danimarka Danimarka
 8. Fransa Fransa
 9. İsveç İsveç
 10. İsviçre İsviçre
 11. İtalya Krallığı İtalya - oyunlarla ilgilenen en meşhur İtalyan Carlo Airoldi, bir profesyonel olarak sayılması nedeniyle yarışmadan hariç oldu. Bununla birlikte sadece Rivabella ismiyle listelenen nişancı da İtalyandı ve yarışmaya katılmıştır.[5]
 12. Flag of Hungary (1867-1918).svg Macaristan - Macaristan, dönemde resmî olarak Avusturya-Macaristan'ın bir parçası olmasına rağmen Avusturya'dan ayrı listelenir. Mamâfih, Macarlıların sonuçları, günümüzde Sırbistan'ın bir parçası olan Vojvodinalı sporcuları dahil eder.
 13. Şili Şili - Şili Olimpiyat Komitesi'nin iddia ettiğine göre bir sporcu, Luis Subercaseaux, atletizm programında 100, 400 ve 800 metre koşularına katılmıştır.[6] Ek detaylar yoktur, ve Subercaseaux'un ismi ne Mallon, ne de Wael ne de Resmî Rapor'da bahsi geçer.
 14. Yunanistan Krallığı - Yunanların sonuçlarına genelde Kıbrıslı, Smyrnalı ve Mısırlı katılımcılar dahil edilir.[7] Bazı kaynaklar Kıbrıslıların sonuçlarını ayrı verirler fakat çoğu, Kıbrıs Rumu ve Olimpiyatlar'a katılan tek Kıbrıslı olan Anastasios Andreou'yu Yunan olarak listeler (bu dönemde Kıbrıs, Birleşik Krallık'ın bir protektorası idi). Mısır'ın İskenderiye şehrinde yaşayan ve Yunan asıllı olan Kasdaglis, tek erkekler yarışmasındaki performasıyla Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından Yunan olarak listelenir fakat Kasdaglis, onun Yunan çift erkekler takım arkadaşı Demetrios Petrokokkinos ile bir karışık takım olarak listelenir.[8]

Madalya tablosu[değiştir | kaynağı değiştir]

      Ev sahibi ülke

Sıra Ülke Altın Gümüş Bronz Toplam
1  ABD (USA) 11 7 2 20
2  Yunanistan (GRE) 10 17 19 46
3  Almanya (GER) 6 5 2 13
4  Fransa (FRA) 5 4 2 11
5  Büyük Britanya (GBR) 2 3 2 7
6  Macaristan (HUN) 2 1 3 6
7  Avusturya (AUT) 2 1 2 5
8  Avustralya (AUS) 2 0 0 2
9  Danimarka (DEN) 1 2 3 6
10  İsviçre (SUI) 1 2 0 3
11  Karma takımlar (ZZX) 1 1 1 3
Toplam 43 43 36 122

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından verilen şu sayı yoruma açık ve 10 kadar az ya da 15 kadar çok olabilir. Bu müsavatsızlığın birçok nedeni var: Bu dönemde millî takımlar neredeyse yoktu, ve sporcuların çoğu ya kendilerini ya da üye oldukları kulüpleri temsil ettiler. Ayrıca ülkeler, her zaman günümüzdeki iyi tanımlanmış hâllerde değildiler. Buradaki ülke sayısı çoğu çağdaş kaynakta kullanılan sayıyı yansıtır. Ek detaylar için alakalı bölüme bakınız.
 2. ^ Bu katılımcı sayısı Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından verilen sayıdır. 179 katılımcının kimliği biliniyormuş. Mallon & Widlund'un hesabı 245 sporcu, De Wael'in ise 246.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Bibliyografya[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]