İntihar yöntemleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Bir intihar yolu: Kendini asmak

İntihar yöntemleri, canlıların kendini öldürmesi için ortam, zeka ve malzeme durumuna göre karar vererek başvurduğu yöntemlerdir.

Arabayla uçma/çarpma[değiştir | kaynağı değiştir]

Arabayı süren kişi hızla sert bir yere çarpar yahut yüksek bir uçurumdan atlar. Arabayı başkası sürüyor da intihar etmeyi düşünen kişi ona müdahale ediyorsa yanındakini de öldürebilir. Bazı durumlarda arabayı süren kişi bilerek içinde insan olan başka araca da çarpabilir.Araba kazası ve intihar arasındaki farkı çözmek zor olduğundan yanlış sonuca göre kişi intihar etmemiş kaza yapmış da sayılabilir.

Kendini yakma[değiştir | kaynağı değiştir]

Kendini yakarak öldürmek, genelde bir hükümete ya da bir rejime tepki amaçlı yapılır. Bu süreç birkaç dakikadan birkaç güne kadar uzayabilir, oldukça acı dolu bir yöntemdir. Eğer birey kendini diğer insanların da bulunduğu bir ortamda yakarsa diğerleri ona yardım etmeye çalışırken kendilerini de yakabilir. Boğulmaya, şoka ve yanıklara bağlı olarak ölüm gerçekleşebilir. Bu intihar yönteminde başarısız olan kişi ömür boyunca yanıklarla yaşayabilir.

Elektrik akımıyla ölmek[değiştir | kaynağı değiştir]

Kişinin kendine elektrik şoku vererek öldürmesidir. Yeterli düzeyde voltaj deriyi aşacak ve iç organlara ulaşacaktır.Eğer kişi yanında birçok insan bulunan bir ortamda elektrik çarparsa diğerleri eğer bir kumaş veya kuru tahta ile uzaklaştırabilir,ama eğer onu çekmeye çalışırlarsa onları da elektrik çarpabilir.

Atlamak[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Köprüden ya da yüksek bir binanın üstünden atlamak: Çarpmanın etkisiyle deri ve iç organlar parçalanır. Eğer kişi alçak bir köprüden suya atlıyorsa boğularak ölme ihtimali daha fazladır. Yüksek sayılan bir binanın tepesinden atlamak kesin bir çözüm olarak gözükür, fakat havada bulunan sürede insanın hissedeceği duygular acı verici olabilir.
  • Geminin arkasından atlamak: Açık denizlerde gezen gemilerin kıç tarafından atlanması da boğulmalara ve ani vücut sıcaklığını değiştireceğinden ölüme sebebiyet verebilir. Aynı şekilde ön taraftan atlayanın geminin altına girme ihtimali de olduğundan ölmesi mümkündür.
  • Bir otomobilin, trenin arkasından ya da önüne atlamak: Hızla ilerleyen bir trenin veya otomobilin önüne ani biçimde atlayan kişiler çarpmanın etkisiyle hayatını kaybedebilir. Aynı şekilde hızla ilerleyen bir trenden atlayan kişilerin de yere çarpmanın etkisiyle ölme ihtimalleri vardır, fakat genellikle sakat kalırlar.
  • Seyir halinde olan bir araçtan atlamak: Hızla giden bir arabadan, vapurdan, trenden, kamyondan, otobüsten, bisikletten atlanarak hayatın kaybedilmesidir. Bilinçli biçimde vücudun hayati bölümlerinin hasar görmesi sağlanabilir.

Asmak[değiştir | kaynağı değiştir]

Boyun kırılması veya boğularak ölümle sonuçlanır. Boyun kırığında omuriliğin kesilmesi yüzünden ani ölüm gerçekleşme olasılığı çok yüksektir. Omurilik kesilmese bile kişinin kurtarılması çok zordur, kişinin kurtulması durumunda bile sinirlerin zarar görmesi sebebiyle ömür boyu felç riski yüksektir.

Enjeksiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Uyuşturucu gibi zararlı maddelerin vücuda aşırı dozda iğneyle enjekte edilmesi de çoğu zaman kalp krizine bağlı olarak ölüme yol açar. Kullanılan maddenin kalitesine ve enjekte edilen yere göre bu süre uzayabilir ya da kısalabilir.

Aşırı dozda ilaç almak[değiştir | kaynağı değiştir]

Uyku haplarının, antidepresanların veya [ağrı kesiciler]in fazla oranda alınması insanı öldürmez, aksine %90 felç kalabilirsiniz. Yüksek dozda antibiyotik İçmek ve içtikten sonra uyunulursa ölüm için daha etkili olur. Zamanında müdahale edilirse mide yıkama, kömür v.b yöntemlerle insan kurtarılabilir fakat iç organlarda kalıcı hasar oluşabilir. Çoğunlukla bir iki günlük uyku halinden sonra hastanın iyileşmesiyle sonuçlanır.

Zehirlemek[değiştir | kaynağı değiştir]

Zehir kullanarak insan kendini öldürebilir. Yüksek dozda ilaç alımına bağlı ölümle benzerlik gösterir, zehrin etkisi kalitesine ve kullanılacağı kişiye göre değişir. Tarihte liderleri öldürmek için ajanların çok sık kullandığı bu yöntem aynı zamanda iyi bir suikast silahıdır.

Silahla vurmak[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu yöntem insanın bir silahla kendini vurmasıyla gerçekleşir. Silah elde etmenin kolay olduğu ülkelerde daha yaygın bir intihar çeşitidir. Fakat bu yöntemin artması illa ki silahın yaygınlaştığı anlamına gelmemektedir, insanlar bu yöntemi seçmeye eskisine oranla daha fazla eğilim göstermiş olabilirler. Polis ve asker gibi ellerinin altında sürekli silah bulunan meslek gruplarında da bu intihar şekli yaygındır.

Bu yöntemin kesinliği silahın nereye nişan alındığına bağlıdır, eğer alna veya ağızdan beyne doğru nişan alınırsa ölümden kurtulmak olanaksız gibidir (Kurt Cobain,Ernest Hemingway). Kalbe nişan alınması da bir yöntemdir fakat kalbi tam olarak tutturmak sanıldığından zordur. Kurşunun mideye sıkılması ise nispeten yavaş bir ölüm gerçekleştirir. Kalbe ve beyne verilen zarar daha ölümcüldür.

Bu yöntem daha çok erkekler tarafından tercih edilmekte olup beyne nişan alınma oranı fazladır. Boğazdan da vurulduğunda kesin dönüşümü olmayan bir yöntemdir.

Seppuku[değiştir | kaynağı değiştir]

Harakiri olarak da bilinir. Ortaçağ Japonya'sına ait bir ritüel intihar yöntemidir. Bazı durumlarda modern çağda da görülebilir. Batı ülkelerinde de karnın deşilmesi Seppukuyu andırsa da Seppuku çok daha komplike bir intihar yöntemidir. Seremonik elbiseler giyilir ve kişinin önündeki özel bezlere sarılı bir kılıç yerleştirilir. Seppukuyu yapacak kişi (genellikle bir savaşçıdır) kısa bir ölüm şiiri yazar. Kısa kılıcını (vakizaşi), fan'ı veya tanto (bıçak) alır ve karnına sokar ve soldan sağa doğru keser daha sonra ikinci bir hareket olarak kılıcı yukarı çeker.

Boğazını kesmek[değiştir | kaynağı değiştir]

İnsanın kendi boğazını kesmesi de başka bir intihar yoludur. Bu yöntemde kısa sürede güçlü kan kaybına bağlı olarak insan ölür. Japonya'da asil kadınların kullandığı yaygın bir intihar çeşitidir. Güçlü kesilirse kısa sürede öldürdüğünden kurtarılmak çok zordur ve yüksek oranda kesin sonuç verir.Keserken boğazdaki ana beyin damarı kesildiğinde en fazla 1 dakika içinde vücuttaki kan oranı yarıya düşecegi için ölüm kaçınılmazdır[kaynak belirtilmeli].

Yüksek dozda alkol almak[değiştir | kaynağı değiştir]

Yetişkin bir insanın kanındaki alkol oranı eğer %0,3'e çıkarsa bu kişi ilk önce komaya girer daha sonra tedavi imkânı bulamazsa ölür. Genellikle ölüm oranı düşük bir yöntemdir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]