Hayati Çamaş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Prof.Dr.Hayati Çamaş
Doğum 1939
Fatsa, Türkiye
Bilimsel kariyeri
Dalı Veteriner Biyokimya
Kurumları Ankara Üniversitesi
Uludağ Üniversitesi
Yüzüncü Yıl Üniversitesi
Kafkas Üniversitesi
Dumlupınar Üniversitesi
Yükseköğretim Kurulu
TÜBİTAK

Hayati Çamaş (d.1939 Fatsa, Türkiye), Türk veteriner biyokimya profesörü , bilim insanı.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

1939 tarihinde Fatsa`da dünyaya geldi.İlk ve orta öğrenimini Fatsa'da tamamladı. 1959'da Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'ni kazandı.1964'te mezun oldu.On dört ay kadar Antalya ilinde görev yaptı..1967 yılında Mardin ili Midyat ilçesi Hükümet Veteriner Hekimliği görevine atandı.1969 yılı sonuna kadar sürdürdü. Bu yılın sonunda Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı’nda açılan asistanlık sınavlarını kazanarak asistan oldu.

1970 yılında İsviçre’ye giden Çamaş 1971-1973 yıllarında bu ülkede bilimsel araştırmalar yaptı ve Almanca öğrendi.

Prof. Dr. Hayati Çamaş görevli bulunduğu sırada Uzakdoğu’dan Amerika’ya kadar birçok üniversite ile iyi ilişkiler kurarak bilim adamı yetiştirme hususunda önemli çabalar harcadı. Uluslararası çeşitli bilimsel toplantılara katıldı. Hizmet süresi içinde 5 yüksek lisans ve 13 de doktora olmak üzere toplam 18 tez yönetti.

Prof. Dr. Hayati Çamaş’ın 58 bilimsel makalesi, 3 kitabı ve 7 ulusal ve uluslararası bildirisi bulunmaktadır. Gerek araştırıcı ve gerekse yürütücü olarak 8 adet ulusal ve uluslararası projede görev almıştır. Yurtdışında çeşitli teorik ve pratik kurslara katılarak kolorimetrik, spektrofotometrik, kromatografik, elektroforetik ve atomik absorpsiyon spektrofotometrik teknikler üzerinde çalışmış ve bu tekniklerin birçoğunu Türkiye laboratuvarlarında uygulamıştır.

Prof.Dr.Hayati Çamaş’ın akademik hayatının 20 yılı aşkın zamanı yönetim görevi ile ve kuruluş halindeki üniversitelerde geçmiştir. Bu görevler arasında çeşitli anabilim dalı ve bölüm başkanlıkları ile Dekanlık, Rektör Yardımcılığı, Enstitü ve Merkez Müdürlükleri, TÜBİTAK Danışma Kurulu Üyeliği, Üniversitelerarası Kurul Temsilciliği bulunmaktadır. “Yakın Tarihimizde Van” konulu uluslararası sempozyumun tertip komitesinde ve aynı sempozyumun genel değerlendirme panelinde; yine Van’da tertiplenen “ I. Ulusal Nükleer Tarım ve Hayvancılık” kongresi ile “Doğu Anadolu’da Tarımın Verimlilik Sorunları Sempozyumu”nun tertiplenmesinde görev almıştır.

Birçok Avrupa, Amerika ve Uzakdoğu ülkesinin çeşitli üniversitelerinde araştırma ve incelemelerde bulunmuştur.

Prof.Dr.Hayati Çamaş, Almanca, Fransızca, İngilizce bilmektedir.

Akademik Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Hayati Çamaş,(1974) yılında doktora derecesi aldı.(1979) yılında doçent , 1986'da profesör oldu.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanlığı , Kafkas Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanlığı , Dumlupınar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanlığı , TÜBİTAK Danışma Kurulu Üyeliği , YÖK Üniversitelerarası Kurul Temsilciliği ile birlikte Rektör Yardımcılığı, Enstitü ve Merkez Müdürlükleri gibi görevlerde bulunmuştur .

Kitap ve Yayınları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Biyokimya (Prof. Dr. Nihat Bayşu ile birlikte, 1995) Kafkas Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Yayınları