Ziyad Ebu Ayn

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ziyad Ebu Ayn
Doğum 1959
Filistin
Ölüm 10 Aralık 2014 (55 yaşında)
Filistin DevletiBatı şeria
Milliyet Filistinli
Meslek Siyasetçi, aktivist

Ziyad Ebu Ayn (d. 1959, Filistin ; ö. 10 Aralık 2014 , Batı Şeria), Filistin'li siyasetçi ve sivil aktivist.

Filistin topraklarının kanseri olarak nitelendirilen Yahudi yerleşim birimleri ve ayrım duvarına karşı faaliyet gösteren dört çocuk babası Ziyad Ebu Ayn, 1959 yılında dünyaya geldi.

ABD ve İsrail hapishanelerinde toplamda 13 yıl tutuklu kalan Ebu Ayn, 1979’da silahlı saldırılar düzenlemek suçlamasıyla İsrail gizli servisi Mossad ve ABD istihbaratınca yakalanmış, Chicago Hapishanesi’ne konulmuştu. ABD yönetimi Filistinli Bakanı, salıverilmesi için BM kurulundan çıkan kararlara rağmen 1981’de İsrail’e teslim etmiş, İsrail yargısı da bir sene sonra hakkında müebbet hapis cezası vermişti. Ebu Ayn, 1983’teki esir takası anlaşmasında serbest kalacağı sırada kaçırılmış, ancak 1985’teki anlaşmayla özgürlüğüne kavuşabilmişti.

Filistin Sanayiciler Birliği Üyeliği, Batı Şeria Denetim Kurulu Genel Müdürlüğü , Fetih Hareketi Yüksek Komitesi Üyeliği, Esirler Bakanlığı Müsteşarlığı gibi görevlerde bulunan Ebu Ayn, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas tarafından 10 Şubat 2014'te Filistin Kurtuluş Örgütüne bağlı Yahudi Yerleşim Birimi ve Ayrım Duvarıyla Mücadele Komisyonu Başkanı olarak tayin edilmiş bu görevi esnasında;

Batı Şeria'da düzenlenen bir gösteride İsrail askerlerinin müdahalesi sonrası hayatını kaybetti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]