Zina Bethune

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bethune (1960)

Zina Bethune (17 Şubat 1945 - 12 Şubat 2012), Amerikalı oyuncu, dansçı ve koreograf.

New York'ta hayata merhaba diyen Zina Bethune, oyuncu annesi ve heykeltıraş babası sayesinde sanatın içine doğdu. Seçtiği meslek baleydi. Çocukluğundan itibaren önemli gruplarda dansetmeye başladı. 14 yaşında New York City Ballet’in en dikkat çeken baleriniydi. Yeni yeni gelişen televizyon dünyası onu fark etmekte gecikmedi. The Guiding Light, Route 66, The Judy Garland Show, Pantomime Quiz, Hollywood Squares, Young Dr. Malone ve Dr. Kildare gibi zamanın klasik dizilerinde roller aldı.

Sinemayı pek sevmiyordu. Değerlendirdiği ender tekliflerden biri, ilk filmini çekmeye çalışan genç bir yönetmenindi. Bethune, bu teklifi kabul ederek Martin Scorsese’nin ilk filmi Who’s That Knocking at My Door 'da Harvey Keitel ile karşılıklı oynadı.

Bethune’nin en önemli özelliği hayatı boyunca engelli çocuklara verdiği destek oldu. Dansı ve oyunculuğu zihinsel engelli çocukların terapisinde kullanmayı düşündü ve önemli doktorlarla Bethune Theatredanse isimli stüdyoyu açtı. 1980′den itibaren binlerce engelli çocuğun eğitimine yardımcı oldu. Bethune’nin ölümü trajik ancak bir o kadar da iyilik dolu oldu. Yolun ortasında gördüğü yaralı bir opposumu kurtarmak için yola atladı. Opposumu kurtardı ancak kendisi bir aracın altında kalarak hayata veda etti.[1][2][3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Zina Bethune Dies at 66; Actress, Dancer and Choreographer", New York Times, 18 Şubat 2012 [1]
  2. ^ IMDb'de Zina Bethune
  3. ^ "Notice of Zina Bethune's death". 15 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mart 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]