Zhou Man

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Zhou Man (Çince: 周滿), 15. yüzyılda yaşamış olan Çinli amiral ve kaşif.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1378 yılında zengin bir tüccar ailenin çocuğu olarak dünyaya gelir. Altı yaşındayken babası Kore’ye denizaşırı bir seyahatle gitmekteyken kazada hayatını kaybeder. Annesini ve dört kardeşini bırakarak ailesini terkeder. İmparatorluk donanmasına katılır.

Amiral[değiştir | kaynağı değiştir]

Donanmada 22 yaşında kurmay, 33 yaşında ise amiral olacak ve İmparatorun Emrindeki Tüm Gemilerin Büyük Komutanı payesini alacaktır. Zhou kendisi gibi üç amiralle birlikte Hint Okyanusunu karış karış katedecektir. Jiangsu’daki anıt kitabesinde 1431 tarihi atılan yazıtta hakkında şunlar yazmaktadır:

Bizler, Zheng He ve emrindeki amiraller (Hong Bao, Zhou Man, Zhou Wen ve Yang Qing) imparator Zhu Di’nin hükümdarlığının başlangıcında barbar kavimlere karşı imparatorluk yetkisiyle sefer çıktık. Şimdiye kadar yedi sefer gerçekleşti ve her seferinde onbinlerce askere kumanda ettik, yüzlerce gemiye yön verdik. Doğu Bölgesindeki ülkelere ulaştık, toplamda otuzdan fazla ülke gördük. Dağlar gibi yüksek okyanus dalgalarını aştık, uzak diyarlardaki mavilikler arasında gizli barbar topraklarını keşfettik, beyaz bulutlar gibi dolan yelkenlerimizle gece gündüz rotamızda ilerleyerek yolumuza devam ettik.

1421 kitabındaki atıf[değiştir | kaynağı değiştir]

1421 isimli kitabında Gavin Menzies, Zhou Man’in emrindeki filonun Kuzey Amerika kıtasının Pasifik kıyısının onun tarafından haritasının çıkarıldığını iddia eder.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]