Zhou Ayinleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Zhou Ayinleri (Çince: 周禮; pinyin: Zhōu lǐ), bürokrasi ve organizasyon teorisi hakkında bir Çin metnidir. Aynı adı taşıyan Shujing'deki bir bölümden ayırt etmek için Liu Xin tarafından yeniden adlandırıldı. Kaybolan bir eserin yerini almak için, Liji ve Görgü Kuralları ve Tören ile birlikte dahil edildi ve Konfüçyüsçülüğün klasikleri arasında listelenen üç eski ritüel metinden ("Üç Ayin") biri oldu.

Türünün diğer eserleriyle karşılaştırıldığında, Ayinlerin hükümdarı bir bilge olsa da devleti yaratmaz, sadece bir bürokrasi yaratır. Eser, muhtemelen Savaşan Devletler Çağı toplumlarına dayanıyordu. Michael Puett ve Mark Edward Lewis, görev ve rütbe sistemini Shang Yang'ın Legalizmi ile karşılaştırmaktadır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Benjamin Elman, Martin Kern 2010 p.17,41. Statecraft and Classical Learning: The Rituals of Zhou in East Asian History. https://books.google.com/books?id=SjSwCQAAQBAJ&pg=PA17 4 Ekim 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Dingxin Zhao 2015 p.72. The Confucian-Legalist State. https://books.google.com/books?id=wPmJCgAAQBAJ&pg=PA72 4 Ekim 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Jin, Chunfeng (1993). New examinations on the composition of the Zhouguan and on the culture and age reflected in the classic. Taipei: Dongda Tushu Co. ISBN 957-19-1519-X. 
  • Lu, Youren (2001). "Summary on Zhouli". Journal of Henan Normal University (Philosophy and Social Sciences Edition). 7 Ekim 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mart 2022. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]