İçeriğe atla

ZeroNet

Vikipedi, özgür ansiklopedi
ZeroNet
Geliştirici(ler)Tamas Kocsis (original author), imachug, geekless, PramUkesh, caryoscelus and other contributors
İlk yayınlanma2015
Güncel sürüm0.7.1[1] / 4 Eylül 2019 (4 yıl önce) (4 Eylül 2019)
Programlama diliPython, JavaScript, CoffeeScript
İşletim sistemiWindows, Linux, OS X, FreeBSD, Android
ErişilebilirlikDanish, German, English, Spanish, French, Hungarian, Italian, Polish, Portuguese, Russian, Turkish, Ukrainian, Chinese, Persian.
TürPeer-to-peer web hosting
LisansGPLv3[2]
Resmî sitesiOfficial: zeronet.io (PramUkesh's fork: zeronet.dev, ZNE, zeronet-conservancy: github.com/zeronet-conservancy/zeronet-conservancy)
Kod deposu Bunu Vikiveri'de düzenleyin

ZeroNet, 2015 yılında Tamas Kocsis tarafından oluşturulan, eşler arası kullanıcılardan oluşan merkezi olmayan web benzeri bir ağdır, ağ için programlama merkezi Budapeşte, Macaristan'dadır;Python'da yazılmıştır; ve tamamen açık kaynak kodludur.[3] Siteler bir IP adresine sahip olmak yerine bir genel anahtarla (özellikle bir bitcoin adresi) tanımlanır. Özel anahtar, bir sitenin sahibinin ağ üzerinden yayılan değişiklikleri imzalamasına ve yayınlamasına izin verir. Bu tür sayfalar için yerel bir web barındırma görevi gören ZeroNet uygulaması kullanılırken sitelere sıradan bir web tarayıcısı üzerinden erişilebilir.[3] ZeroNet, bitcoin kriptografisini kullanmaya ek olarak, eşler arasındaki bağlantıları müzakere etmek için BitTorrent ağındaki [4] izleyicileri kullanır.[3] ZeroNet varsayılan olarak anonim değildir, ancak Tor ağı üzerinden trafiğin yönlendirilmesini destekler.[5]

ZeroNet web sitesi ve bittorrent takipçisi Çin anakarasında engellenmiştir.[6] Sansüre rağmen, ZeroNet'e Çin'in Güvenlik Seddi'nin arkasından, hatta Tor üzerinden Meek üzerinden önyükleme yaparak ve doğrudan eşlere bağlanarak erişmek hala mümkündür.

Hala "seeder" olan bir [3] sayfasını kaldırmanın bir yolu yoktur, bu nedenle bu tür sayfaları, DMCA yayından kaldırma bildirimleri de dahil olmak üzere üçüncü taraf yöntemlerine karşı bağışık hale getirir.[7]

Ara ve çatallar

[değiştir | kaynağı değiştir]

Geliştirme, Github'da v0.7.1'in kararlı sürümünden sonra birkaç ay durdu.[8] Uzun bir süre boyunca ZeroNet'in Onion-v3 protokol desteğinin olmaması nedeniyle Tor ile çalışmayı bırakacağı endişesi vardı. geekless böyle bir desteği (anonymoose ve zeroseed'e bunun için teşekkür ederek) 03.11.2021 tarihinde kendi çatalında uyguladı. Daha sonra ZeroNet Mobile Developer PramUkesh bir çatal duyurdu ve bunu Tor v3 Patch ve bazı düzeltmelerle uyguladı ve Tamas projeden vazgeçerse sürdürmeyi düşündüğü GitHub Çatalında v0.7.6'nın kararlı sürümünü yayınladı.

Şubat 2022 itibarıyla, üç çataldan ikisi aktifti:

 • Zeronet-enhanced/ZNE, soğan-v3 desteğine sahip ilk çataldı (ve ayrıca performans geliştirmelerini de içeriyor), ancak yazarı projeden ayrılmış gibi görünüyor
 • ZeroNetX, eski altyapıdan uzaklaşmak ve sonunda Rust (programlama dili) kod tabanına geçmek için zorluyor
 • zeronet-conservancy, mevcut kod tabanını korur ve sıfırdan tasarlanmış yeni bir p2p ağına kademeli olarak geçmeyi amaçlayan özellikler ekler [9]

Ağın geliştirilmesi

[değiştir | kaynağı değiştir]

Eşler arası çevrimiçi web sitelerinin fizibilitesi, bir süredir, The Pirate Bay bir ağ kuracaklarını ve kapalı kaynaklı Project Maelstrom'u yaratan BitTorrent Inc. ile birlikte varsayılmıştı.[3] Başka bir uygulama olan Beaker Browser, bir sunucuya ihtiyaç duymadan web sitelerinin oluşturulmasına, barındırılmasına ve sunulmasına izin vermek için P2P DAT dosyaları protokolünü kullanır.[10]

ZeroNet'teki siteler, kullanıcıları tarafından "zite" olarak bilinir.

ZeroNet HTML, CSS ve JavaScript'i destekler.

PHP gibi sunucu taraflı diller desteklenmez, ancak ZeroNet ayrıca P2P aracılığıyla dağıtılan MySQL veritabanlarında kullanıcı kaydı/oturum açma işlemini gerçekleştirebilir.

Varsayılan olarak, sitelerin boyut sınırı 10 megabayttır, ancak kullanıcılar isterlerse siteye daha fazla depolama alanı kullanma izni verebilir.

Eklentiler ve ZeroFrame API ile siteler ZeroNet ile Python'u JavaScript ile çağırarak iletişim kurabilir.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
 1. ^ "Release ZeroNet version 0.7.1". 4 Eylül 2019. 
 2. ^ "ZeroNet". GitHub. 19 Mayıs 2022. 29 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 3. ^ a b c d e "Play: A P2P Distributed Torrent Site That's Impossible to Shut Down – TorrentFreak". TorrentFreak (İngilizce). 8 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mart 2016. 
 4. ^ "MegaNet — New Decentralized, Non-IP Based and Encrypted Network". The Hacker News. 18 Şubat 2015. 25 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Eylül 2015. 
 5. ^ "FAQ: Is Zero Net Anonymous". zeronet.io. 2 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ocak 2019. 
 6. ^ "China blocks access to ZeroNet website and tracker". Neowin. 16 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Haziran 2018. 
 7. ^ "Steal This Show S01E07: Did P2P Break the Law? - TorrentFreak". TorrentFreak (İngilizce). Etkinlik zamanı: 17m39s. 7 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mart 2016. and what's happened is [...] some forward-thinking person has created a site on ZeroNet called Play, a torrent site[...]. The difference is that you can't take it down. I think you literally can't take it down. [...] It sniffs at your DMCA. 
 8. ^ "Where did the ZeroNet creator go? · Issue #2749 · HelloZeroNet/ZeroNet". GitHub (İngilizce). 11 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Eylül 2021. 
 9. ^ "Guided evolution (Vs rule by decree or democratic centralism) — riza committee". 12 Mayıs 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 10. ^ "Inside Beaker". 7 Kasım 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Temmuz 2017. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]