Zentralfriedhof

Koordinatlar: 48°08′58″K 16°26′28″D / 48.14944°K 16.44111°D / 48.14944; 16.44111
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dr. Karl Lueger-Gedächtniskirche, Zentralfriedhof, Viyana
Ludwig van Beethoven'ın mezarı

Zentralfriedhof (Viyana) 1874 yılında hizmete açılmış olan, Hamburg´da bulunan Ohlsdorf Mezarlığı'ndan sonra 2,5 milyon m² ile Avrupa'nın en büyük mezarlığıdır. İçinde birçok farklı dinden (Hristiyan, Müslüman, Yahudi ve Budist) ve mezhepten (Katolik, Protestan, Ortodoks) toplam 3 milyon kişi yatmaktadır ve günde ortalama 20-25 defin işlemi gerçekleşmektedir. Mezarlık ilk açıldığında farklı mezhep ve dinden kişilerin mezarlığa kabul edilmesi Katolik Kilisesi'nin tutucu kesimleri tarafından tepkiyle karşılanmıştır. Şehirde yaşayan herhangi bir kitlenin tepkisiyle karşılaşılmamak için mezarlığın kalanından ayrılmış bir Yahudi mezarlığı bölümünün oluşturulmasına ve mezarlığın sade bir seramoniyle Kardinal Joseph Othmar Rauscher tarafından açılmasına izin verilmiştir. Protestanlık, Müslümanlık ve Ortodoksluk gibi farklı dinlerden kişiler için ayrı bölümlere de sahi olan mezarlığın iki tarihi Yahudi bölümü Nazi'ler tarafından zarar gördüyse de 60.000 kadar mezar ayakta kalmıştır.

Zentralfriedhof'un yaratılması kararı 1863'te hızla endüstrileşen kentin nüfusunun uzmanlar tarafından 20. yüzyıl sonuna kadar dört milyonu aşacağı ve mezarlar için bir yer sıkıntısının baş göstereceğinin belirtilmesinden sonra alınmıştır. Mezarlık için seçilen yer ise o dönemde Viyana şehir sınırlarının çok dışında kalan Simmering olmuştur. Açılışı 1 Kasım 1874'te yapılan mezarlığa ilk defnedilen kişi Jacob Zelzer olmuş ve aynı gün içerisinde 15 kişi daha mezarlığa defnedilmiştir. Zelzer'in mezarı halen yönetim binasının yakınındaki yerinde ziyaret edilebilir.

Almanca'da "Merkez Mezarlık" anlamına gelen Zentralfriedhof Viyana'nın sayıları 50'yi bulan mezarlıklarının da en ünlüsüdür. Mezarlığın adı sanılanın aksine konumundan değil, Avrupa'daki en önemli mezarlıklardan biri olmasından gelmektedir. Mezarlık Viyana'nın merkezinde değil, şehrin banliyölerinden Simmering'de bulunmaktadır. Mezarlığın adresi Simmeringer Hauptstraße 230–244, Vienna 1110, Austria'dır ve geleneksel olarak Schwarzenberg Meydanı'ndan geçen 71 numaralı tramvay ile ulaşım sağlanılabilir.

Avusturyalı müzisyen Wolfgang Ambros'un 1975'te yazdığı Es lebe der Zentralfriedhof (Çok yaşa Zentralfriedhof) şarkısı mezarlıktan bahsetmektedir ve Zentralfriedhof'un açılışının yüzüncü yılına adanmıştır.

Mimar Max Hegele tarafından tasarlanmış ve 1911 yılında yapımı tamamlanmış Jugendstil tarzındaki Aziz Karl Borromäus Kilisesi bu mezarlığın Viyana'nın görülmeye değer yerlerinden biri olmasında büyük rol oynar.

Burada yatan ünlü kişiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]