Zebra (programlama dili)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Zebra
Zebra Programming Language.PNG
Zebra dil logosu
Etkilendikleri ANSI BASIC
Platformu muhtelif

Zebra Programlama Dili (İng. Zebra Programming Language (ZPL)), bir yazıcı betim dilidir. Öncelikle etiketleme uygulamalarında kullanılır. Asıl ZPL geliştirilerek eski dille tam bağdaşmayan ZPL II türetilmiştir. Bu arada ZPL II, birçok üreticinin etiket yazıcısılarıyla tümleştirilmiştir.

Daha sonra Zebra Temel Yorumlayıcısı (İng. Zebra Basic Interpreter (ZBI)) yazıcı yazılımıyla bağdaştırıldı. Bu gelişme, üreticilerce ZPL II'ye doğru bir ilerleme olarak görülen bu adımla Zebra ANSI Basic doğrultusunda oldu. Öncelikle Zebra ile kod iç yapısını değiştirmeye gerek kalmadan yazıcı değiştirebilme hedeflenmektedir. Bunun için değiştirilecek olan yazıcının bir rakip firmanın etiket yazılımını kullanması şarttır. ZBI ile Zebra yazıcısının "yabancı" bir veri formatı aldığında bunu ZPL II formatına çevirmesi mümkün olmaktadır.

Bâzı yazıcılar ayrıca yazıcılar için olan eski Eltron Programming Language (EPL)'i de anlamaktadır.

Komutlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Zebra'da komutlar her zaman Düzeltme işaretleriyle başlar ('^'). Halihazırda ZPL II'nin 170'ten fazla komutu vardır. Her bir formatlama ^XA komutayla başlayıp ^XZ ile bitmek zorundadır.[1] Mesela yazı tipi büyüklüğü, yazıcıya ^ADN,x,x komutuyla haber verilir. Burada x bir tam sayıdır. ^ADN,18,10 en küçük, ^ADN,180,100 de en büyük boydur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "ZPL II Programming Guide (vol. I)" (PDF). http://www.ptshome.com/: Portable Technology Solutions. 24 Mart 2012 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Nisan 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]