Zafer Sancağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Zafer Sancağı
Soviet Znamya Pobedy.svg
II. Dünya Savaşı'nın sonlarına doğru Reichstag binasının çatısındaki heykelin altına dikilen Zafer Sancağı
Ayrıntılar
Kullanan(lar)  • 1945-1991 yılları arası Sovyetler Birliği
 • Günümüzde Rusya ve eski SSCB ülkeleri
İlk kez göndere çekilişi 1 Mayıs 1945
Tipi Askeri bayrak
Oran 188 x 82 cm
Fikir II. Dünya Savaşı'nın sonlarına doğru Stalin'in bizzat emri ile Reichstag binasının çatısında çekilmesi için hazırlanan "resmi" bayraklardan birisidir. İçlerinde tek kurtulan tek bayrak olması nedeniyle sembol özelliği taşımaktadır.
Moskova'da bulunan Merkezi Silahlı Kuvvetler Müzesi'nde sergilenen orijinal Zafer sancağı

Zafer Sancağı veya Zafer Bayrağı (Rusça: Знамя Победы, Znamya Pobedy), 1 Mayıs 1945 günü, Berlin'deki Reichstag binası üzerine Kızıl Ordu askerleri tarafından göndere çekilen 188 x 82 cm boyutlarında orak, çekiç ve kızıl yıldız amblemlerini taşıyan sancak.

Alexei Berest, Meliton Kantaria ve Mikhail Yegorov isimli üç Sovyet askeri tarafından göndere çekilen sancak, II. Dünya Savaşı'nda Sovyetler Birliği'nin Nazi Almanyası'nı yenmesinin resmî sembolüdür.[1] Günümüzdeki eski SSCB ülkeleri ve Rusya'da halen resmî törenlerde, özellikle Zafer Günü kutlamalarında ve Moskova Zafer Günü Geçit Törenleri'nde kullanılmaktadır. Aynı zamanda 1996'dan beri Belarus[2] ve 2009'dan beri Transdinyester'in[3] resmî sembollerinden birisidir.

Orijinal sancak Moskova'daki Merkezi Silahlı Kuvvetler Müzesi'nde sergilenmektedir.

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Zafer Sancağı'nın üstünde kiril alfabesi ile şunlar yazmaktadır:

150. Tüfek
II. Kutuzov Sınıfı
Idrissa Bölüğü
79. Tüfek Kolordusu, 3. Şok Ordusu, 1. Belarus Cephesi

Söz konusu bayrak Reichstag binası üzerine çekilmesi için hazırlanan tek bayrak olmamasına rağmen, bu binada yükseltilmesi için hazırlanan özel "resmi" bayraklardan içerisinde kurtulan tek bayraktır. Bu sebeple sembol olma özelliği taşır.

Zafer Günü kutlamalarının ilki olan 1945 Moskova Zafer Günü Geçidi'nde bu bayrağın bir kopyası taşınmıştır. Bundan sonra tekrarlanan Zafer Günü kutlamalarında bu sancağın taşınması bir gelenek halini almıştır.

Zafer Sancağı, Rusya Federasyonu Anayasası'nda güvenliği sağlanması gereken ve sonsuza kadar kamuya açık bir yerde saklanması gereken bir obje olarak tanımlanmıştır.[4]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]