Zülâl Kalkandelen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Zülâl Kalkandelen, Türk gazeteci, yazar, müzik eleştirmeni, radyo programcısı ve çevirmen.

Ankara'da doğan Kalkandelen, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü bitirdi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi dalında, İdris Küçükömer'in Düzenin Yabancılaşması adlı kitabının eleştirisi üzerine yazdığı tezle Yüksek Lisans derecesini aldı.

1996-2000 yılları arasında CNBC-e ve NTV'de yapımcı, program koordinatörü ve program bölümü sorumlusu olarak çalıştı. Kalkandelen'in yapımcısı olduğu INFO adlı program müzik firmalarının Türkiye temsilcilikleri tarafından "En İyi Müzik Programı" seçildi. Kalkandelen, NTVMSNBC haber sitesine yazılar yazdı. 2001 yılında New York’a yerleşti ve Cumhuriyet gazetesine New York yazıları yazmaya başladı. Bununla beraber Roll, Aktüel, Tempo gibi dergiler için müzik yazıları yazdı. 2004'te Amerika'da Demokratik Parti ve Cumhuriyetçi Parti kurultaylarını Cumhuriyet gazetesi adına izledi. Dünyanın en büyük metropollerinden New York'un sosyal ve kültürel yaşamını ele alan deneme tarzındaki ilk kitabı "New York’u Yaşamak", Remzi Kitabevi tarafından yayımlandı. Deneme tarzındaki kitap, dünyanın en büyük metropollerinden New York'un kültürel ve sosyal yaşamına ışık tutmaktadır. 2004 yılında Amerikan siyasi sistemini ve 2004 Başkanlık seçimlerini ele alan ""30 Saniyede Bush"" (Amerika'da Medya ve Siyaset) adlı kitabı yine Remzi Kitabevi’nden çıktı. '2005-yılında ise ilk romanı "Utanmış Sessizlik" yayımlanan Kalkandelen, 2005’ten bu yana Cumhuriyet'te müzik ve Cumhuriyet Pazar'da da "Dünyalı Yazılar" adlı köşesinde siyaset yazılarına devam etmektedir. 2005'ten itibaren çeşitli kitapların editörlüğünü üstlendi, çevirileri yayınlandı. 2011'de ""İkinci Cumhuriyetçiliğin Temelleri"" adlı kitabı Cumhuriyet Kitapları'ndan çıktı ve 2. baskısı yapıldı. 2012'de Amerika'da Demokratik Parti Kurultayı'nı akredite basın mensubu olarak Cumhuriyet gazetesi adına izledi.

Hayvan hakları üzerinde sıklıkla duran Zülal Kalkandelen etik vegandır. Türkiye'de tanınmış bir müzik yazarıdır. Müzik yazılarını topladığı blogu ülkenin en iyi müzik bloglarından biri seçilmiştir.[kime göre?] 2012'nin sonunda Dinamo FM'de pazartesi günleri 20.00-21.00 arasında canlı yayınlanan Vegan Logic adlı müzik programını hazırlayıp sunmaya başladı. Ekim 2014'ten bu yana aynı programı Açık Radyo'da hazırlayıp sunmaktadır.

Eylül 2013'te Can Başkent ile birlikte yazdıkları Veganizm: Ahlakı, Siyaseti ve Mücadelesi adlı ilk Türkçe vegan kitabı Propaganda Yayınları tarafından yayınlandı.

Birçok kitabın çevirmen ve editörlüğünü üstlendi.

Ekim 2013'te Kült Neşriyat tarafından basılan Hayvan Hakları & Veganizm kitabının sunuş metni ona aittir.

Mayıs 2014'te Chris Hedges'in İngilizce kitabından çevirdiği Savaş - Bizi Anlamlandıran Güç adlı kitap Paloma Yayınevi'nden çıktı.

Ekim 2015'te Jeffrey Moussaieff Masson'un sağlıklı ve etik beslenme rehberi niteliğindeki kitabı The Face On Your Plate adlı kitabını Türkçeye çevirdi. Tabağındaki Yüz - Gıda Hakkındaki Gerçekler adlı kitap Paloma Yayınevi'nden yayımlandı.

2018'de alanında ilk Türkçe telifli eser olan Vegan Devrimi ve Hayvan Özgürlüğü adlı kitabı Kült Neşriyat tarafından yayınlandı.

2018 yılında Cumhuriyet gazetesine "Direnç ve Umut" adlı köşesiyle köşe yazarı olarak döndü.

2019 yılında Şiddetsiz Toplum Derneği tarafından "Yazı ve konuşmalarında, başta hayvan özgürlüğünü savunması, hayvana, çevreye ve insana yönelik şiddete karşı çıkması, bu konularda gönüllü olarak girişimlerde bulunması veya yapılan girişimlere katkı vermesi nedeniyle" Hayvan Hakları alanında Şiddetsiz Yaşam Ödülü'ne değer görüldü.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]