Yvelines

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yvelines
Versailles prefecture yvelines.jpg
Château de Versailles (19387602929).jpg
Versailles view from the Parterre d'eau.jpg
Etangs de la Minière (2934325093).jpg
Yvelines bayrağı
Bayrak
Yvelines arması
Arma
Bölge Île-de-France
İl merkezi Versay
İdare
 • Genel Konsey Başkanı Pierre Bédier
Yüzölçümü
 • Toplam 3,249 km² (1.254 mil²)
Nüfus
 (2016)
 • Toplam 1,431,808
 • Yoğunluk 620/km² (1.600/mil²)
Zaman dilimi UTCCET (UTC+1)

Yvelines [[iˈvlin]], Fransa'nın illerinden birisidir. İl, "Mantes-la-Jolie", "Rambouillet" ve "Saint-Germain-en-Laye" olmak üzere 3 yerleşime ayrılmıştır. Her yerleşimin farklı özellikleri bulunmaktadır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Yvelines ili 1 Ocak 1968'de (10 Ocak 1964'te Fransa parlamentosundan geçirilen bir kanun ve 26 Şubat 1965'te yayımlanan bir kararnameye uygun olaran) eski Seine-et̠-Oise ilinin bölümlere ayrılmasıyla ile ortaya çıkan yeni illerden biri olup bu eski ilin batı yörelerinden oluşturulmuştur. Resmî il numarası eski Seine-et-Oise iline ait olan 78'dir. 1969'da komşu il olan Essonne iline ait olan Châteaufort ve Toussus-le-Noble belediyeleri (komün) de Yveslines ili sınırı içine alınmıştır.

İlin başkenti Versay (FransızcaːVersailles'dir. Versay şehri Fransa Kralı XIV. Louis tarafından kurulan ve sonra gayet hızla büyütülen Versay Sarayı etrafında kurulup genişlemiştir. Versay Sarayı eski Krallık rejimi (Ancien Régime) için bir yüzyıl Fransa Krallığı'nın efektif başkenti görevi yapmıştır. Fransa-Prusya Savaşı sonlarında 1871-1879'da da Paris'in Prusya-Alman orduları tarafından kuşatılıp işgalinden sonra Fransa'da kurulun Üçüncü Cumhuriyet'in devletin başkenti olmuştur.

O zamandan itibaren Fransa Cumhuriyeti Anasyasası'na yapılması gerek değişiklikler için Fransa Parlamentosu ve Fransa Senatosu birlikte "Fransa Kongresi" adı verilen oturum yapıldığı zaman bu yüksek kurum Versay'da resmen toplanmaktadır. Böyle bir en son toplantı Haziran 2009'da yapılmış ve birlikte Fransa Kongresi toplantısında yapılan anayasa değişikliği Fransa Cumhurbaşkanı tarafından ilan edilmiştir.[1]

Coğrafya ̟[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölge Fransa'nın 8. en kalabalık yöresidir. İl, Fransa'nın kuzey kuşağında yer almaktadır. İlde sanayi ve turizm gelişmiştir. İlin çevresi Val-d'Oise, Hauts-de-Seine, Essonne, Eure-et-Loir ve Eure illeriyle çevrilidir.

Yerleşimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Communiqué de la présidence de la République" (Fransızca). 15 Haziran 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ekim 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]