Charente-Maritime

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Charente-Maritime
Charente-Maritime bayrağı
Bayrak
Charente-Maritime arması
Arma
BölgePoitou-Charentes
İl merkeziLa Rochelle
İdare
 • Genel Konsey BaşkanıDominique Bussereau
Yüzölçümü
 • Toplam6.864 km²
Nüfus
 (2016)
 • Toplam642,191
 • Yoğunluk81/km²
Zaman dilimiUTC+01.00

Charente-Maritime, Fransa'da 17 numaralı "Département" veya bir tür vilâyet. Ülkenin batısında, Atlantik kıyısında Nouvelle-Aquitaine bölgesinde yer alır. Département'ın ismi Charente nehri ile kentin tarihi bir donanma şehri olmasına ithafen Fransızca "donanma" manasına gelen "Maritime" kelimelerinden türetilmiştir. Vilâyetin başkenti bir başka tarihi kale şehri olan La Rochelle şehridir. Bu vilâyet 1790 yılında kuruluşundan 1941 yılına kadar "Département Charente-Inférieure" ismini taşıyordu.

Département Charente-Inférieure, Fransız Devrimi'nden sonra 4 Mart 1790 tarihi itibarıyla belirlenen ilk vilâyetlerden birisidir. Nüfus bakımından Fransa'daki en büyük 39'uncu departmandır.

Yöre, Fransa'nın batı kuşağında, Atlas Okyanusu'nun Biskay Körfezi kıyısında yer almaktadır. Yöre, Gironde, Charente, Deux-Sèvres, Dordogne ve Vendée illeriyle çevrilidir. 900 m'lik bir yıllık yağışın yer aldığı kentte, yıl içinde 20 °C ile to 5 °C arasındaki sıcaklıklar söz konusudur. Bölgede turizm, denizcilik ve tarım olmak üzere üç farklı ekonomik faaliyet göze çarpmaktadır.

Yerleşimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Commons: Département Charente-Maritime – Fotoğraf, video ve ses kayıtları derlemesi 18 Kasım 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Département Charente-Maritime resmi internet sayfası 4 Aralık 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Fransızca)