Yuliya Drunina

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Yuliya Vladimirovna Drunina (RusçaЮ́лия Влади́мировна Дру́нина, d. 10 Mayıs 1924 – ö. 21 Kasım 1991) Sovyet şair. Büyük Vatanseverlik Savaşı sırasında hemşire ve bir sağlıkçı idi ve bu dönemde kadınlar hakkında şiirler yazmasıyla ünlendi. 

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yuliya Drunina Moskova'da büyüdü. Babası tarih öğretmeni idi, annesi ise kütüphanede çalışmaktaydı ve müzik dersleri verdi. 11 yaşındayken şiir yazmaya başladı, 1930 yılında düzenlenen bir şiir yarışmasını kazandı ve şiiri bir gazetede yayınlandı.

Sovyetler Birliği; Barbarossa Harekatı ile Haziran 1941'de Nazi Almanyası tarafından saldırıya uğramasından sonra 17 yaşındaki Yuliya Kızıl Haç'a katıldı, hemşire olarak eğitildi ve yerel bir hastanede gönüllü çalışmaya başladı. Nazi ordusu Moskova'ya yaklaşırken, başkentin batısına yaklaşık 100 km uzaklıktaki Mojaysk'in yakınlarında tahkimat yapmaya yardım etmek için sevk edildi. Burada bir hava saldırısı sırasında grubundan ayrıldı ve bir savaş doktoruna ihtiyacı olan bir Nazi piyade grubu tarafından yakalandı. Grup daha sonra kendisini düşman tarafından kuşatılmış olarak buldu ve Nazilerin işgal ettiği topraklarda 13 gün geçirdi. Bu 13 gün boyunca tabur komutanına aşık oldu ve hayatı boyunca yazdığı birkaç şiirde bu kişiyi “komutan” olarak tanımlayarak anlattı. Söz konusu komutan, gruptaki diğer birçok piyade ile birlikte, bir mayın patlamasıyla öldürüldüğü için kuşatmadan sağ çıkamadı.

Yuliya 1941 sonbaharında Moskova'ya döndü fakat kısa süre sonra babası ile birlikte, sivil tahliyenin bir parçası olarak Sibirya'ya gitti. Babasının 1942 başlarında ölmesi üzerine Habarovsk'a gitti. 

1943 yılında ağır yaralandı. Yaralanmanın ciddiyetinin farkında varmadı, sadece bir bandaj sardı ve çalışmaya devam etti. Ancak yara kritik bir hale geldi ve acil hastaneye kaldırıldı. Daha sonra bu süreci "zar zor hayatta kaldığını" söyleyerek anlattı. Savaş hakkında ilk şiirlerini, bu hastanede yazdı. Maksim Gorki Edebiyat Enstitüsü'ne başvurdu, ancak başvurusu yeterince yetişkin biri olmaması sebebiyle reddedildi. Kasım 1944'te tekrar yaralandı ve yine Edebiyat Enstitüsü'nde şansını denedi ve bu kez bir savaş gazisi olarak kayıt yaptırabildi.

1944'te sınıf arkadaşı ve diğer savaş gazisi Nikolay Starşinov evlendi ve 1946 yılında bu evliliğinden tek kızı olan Yelena doğdu., Yuliya yazmaya devam ederken aile ortak bir apartman dairesinde aşırı yoksulluk içinde Moskova'da yaşadı. 1948 yılında ilk şiir kitabını yayınladı.

1960'ta eşinden boşandı senarist Aleksey Kapler ile evlendi. 1979 yılında Kapler'in ölümüne kadar onunla evli kaldı.

ABDli barış aktivisti Samantha Smith'e atfen "Yıldız" adlı şiiri yazdı.[1]

Perestroyka döneminde Sovyetler Birliği Yüksek Sovyeti üyeliğine seçildi. 1991 Sovyetler Birliği darbe girişimi sırasında Ağustos Darbesi, 1991, Beyaz Sarayı' orduya karşı savunanlar arasndaydı, ancak daha sonra Sovyetler Birliği'nin dağılması ve Sovyet sisteminin çökmesine karşı çıktı ve bu nedenle 21 Kasım 1991'de intihar etti.[2]

Starokrymskoe mezarlığı'na, kocası Aleksey Kapler'in yanına defnedildi.

Sovyet kozmonot Lüdmila Çernıh, 1969'da keşfettiği küçük gezegene Yuliya Drunina onuruna 3804 Drunina adını verdi.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Литература и искусство (Rusça). Michigan Üniversitesi. 1989. Erişim tarihi: 7 Ekim 2018. 
  2. ^ "Стихи о войне. Юлия Друнина – Биография Юлии Владимировны Друниной". Drunina.ru. 27 Nisan 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: December 30, 2011. 
  3. ^ Schmadel, Lutz D. (2003). Dictionary of Minor Planet Names (5th bas.). New York: Springer Verlag. s. 322. ISBN 3-540-00238-3. 

Dış bağlatılar[değiştir | kaynağı değiştir]