Yukarısebil, Haymana

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yukarısebil
—  Mahalle  —
Ankara
Ankara
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ankara
İlçe Haymana
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 680
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03:00)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu
Posta kodu 06860
İnternet sitesi: [2]

Yukarısebil, Ankara ilinin Haymana ilçesine bağlı bir mahalledir.

Yukarısebil, Ankara ilinin Haymana ilçesine bağlı bir köyüdür.

Tarihçe  

Köyün eski adı Şavlu'dur .  

Yukarı Sebil Köyü nün yaslandığı Dağın ismi de tıpkı Devletin temelinin atıldığı Bilecikteki Dağ ile aynı ismi taşıyan Karacadağ dır .Haymana da kürt (şeyhbizın) olduklarına inanan bir kısım insanları bu düşünceye iten sebep, Osmanlının ümmetçilik esasıyla yönetilmesi ve Türkmen aşiretlerinin arap ve kürt etkisiyle asimile edilmesidir. Lak (Lek) Türkleri İran (kerkük, horasan civarı) dan bu yöreye yerleşen Türkmenlerdir ve bu sürece ençok maruz kalanlardı. Ki tarihte Bozoğuz olarak bilinmektedir..Mahallede konuşulan dil aslen öz Osmanlıca olup kürtçe ve arapça nin de etkisi ile biraz farklılaşım göstermiştir. Başka yöre kürtçeleri ile uyuşmayıp özerk bir dil olması da bu sebepledir.

Bu köye yolu düşenler hala Anadolu nun muazzam miafirperverliği ve Ahi lerin derin hoşgörüsünü hissederler. Mahallenin 18 km kuzey batısında olan Kutlu Cami, ve 30 km uzağındakiYenice Köprüsü Anadolu Selçuklularından kalan eserlerdir. Ancak Cami i , çatısının kapanamaması dolayısı ile kullanılmamaktadır...

Trm. Vikipedia..

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim olup yazın kurak ve sıcak, kışın soğuk ve yağışlı geçer. Çevresinde ormanlık arazi olmayıp, bozkır hakim olduğundan mevsim geçişleri kendini sert hissettirir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 540


1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır kanalizasyonu da vardır PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]