Yukarısebil, Haymana

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Yukarısebil
—  Mahalle  —
Ankara
Ankara
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ankara
İlçe Haymana
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 680
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu
Posta kodu 06860

Yukarısebil, Ankara ilinin Haymana ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yukarısebil (sebil-i bağlar) mahallesinin tarihi, Sultan Alpaslan ve Türk ordusunun Malazgirt Zaferi nin (1071)etkisi ile Orta Asya'dan Anadolu'ya göç eden Oğuz Boylarının geçiş ve konaklama güzergahı olması ile başlar. Göçebe hayatı benimseyen Yörük Türkmenleri ve tarım-hayvancılık ağırlıklı yaşayan Türkmen boylarının, verimli Haymana Ovası ve toprağı ile buluşması ile burada yerleşimler başlamıştır.

Oğuzların Kayı Boyu Beyi Ertuğrul Gazi'nin erleriyle, Anadolu Selçuklu Ordusu na Maraş bölgesinde, Bizans Tekfuruna ve birliğine karşı yapılan savaşta yardım etmesi sonucu kendisine Haymana da yerleşip orayı kontrol altına alması hediye edilmiştir. Bu olay üzerine bir kısım Boyu nu Maraş güzergahında bırakan Ertuğrul Gazi, Haymana ya gelerek Yukarı Sebil mahallesi ve civarına Boyu nu yerleştirmiştir. Daha sonra Anadolu daki Boyların birleştirilmesi ve Beyliğin başına geçen Osman Gazi, Kara Koyunlu Beyi ve bu muazzam gücü arkasına alarak vede Şeyh Edabali nin kızı Malhun Hatun ile izdivaç ederek Ahi gücü ve duasına kavuşması ile Osmanlı Devleti nin temellerini atmıştır.

Haymana ismi Ertuğrul Gazi nin Annesi Hayme Ana nın burada yerleşmesi ve burada Oba kurması ile vuku bulmuştur. Haymana Merkez de bulunan Cimcime Sultan Türbesi de Ertuğrul Gazi nin Bacısı Cimcime Hatun a ait kabirdir. Yukarı Sebil Mahalleninde atılan bu birlik temeli ilerleyerek Söğüt te büyük bir devletin kurulmasına vesile olmuştur. Yukarı Sebil Köyü nün yaslandığı Dağın ismi de tıpkı Devletin temelinin atıldığı Bilecikteki Dağ ile aynı ismi taşıyan Karacadağ dır .Haymana da kürt (şeyhbizın) olduklarına inanan bir kısım insanları bu düşünceye iten sebep, Osmanlının ümmetçilik esasıyla yönetilmesi ve Türkmen aşiretlerinin arap ve kürt etkisiyle asimile edilmesidir. Lak (Lek) Türkleri İran (kerkük, horasan civarı) dan bu yöreye yerleşen Türkmenlerdir ve bu sürece ençok maruz kalanlardı. Ki tarihte Bozoğuz olarak bilinmektedir..Mahallede konuşulan dil aslen öz Osmanlıca olup kürtçe ve arapça nin de etkisi ile biraz farklılaşım göstermiştir. Başka yöre kürtçeleri ile uyuşmayıp özerk bir dil olması da bu sebepledir.

Bu köye yolu düşenler hala Anadolu nun muazzam miafirperverliği ve Ahi lerin derin hoşgörüsünü hissederler. Mahallenin 18 km kuzey batısında olan Kutlu Cami, ve 30 km uzağındakiYenice Köprüsü Anadolu Selçuklularından kalan eserlerdir. Ancak Cami i , çatısının kapanamaması dolayısı ile kullanılmamaktadır...

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara iline 110 km, Haymana ilçesine 51 km uzaklıktadır.Tarih = Yukarısebil (sebil-i bağlar) mahallesinin tarihi, Sultan Alpaslan ve Türk ordusunun Malazgirt Zaferi nin (1071)etkisi ile Orta Asya dan Anadolu ya göç eden Türk Boylarının geçiş ve konaklama güzergahı olması ile başlar. Göçebe hayatı benimseyen Yörükler ve tarım-hayvancılık ağırlıklı yaşayan Türkmen boylarının, verimli Haymana Ovası ve toprağı ile buluşması ile burada yerleşimler başlamıştır. Kayı Boyu Bey i Ertuğrul Gazi nin erleriyle, Anadolu Selçuklu Ordusu na Maraş bölgesinde, Bizans Tekfuruna ve birliğine karşı yapılan savaşta yardım etmesi sonucu kendisine Haymana da yerleşip orayı kontrol altına alması hediye edilmiştir. Bu olay üzerine bir kısım Boyu nu Maraş güzergahında bırakan Ertuğrul Gazi, Haymana ya gelerek Yukarı Sebil mahallesi ve civarına Boyu nu yerleştirmiştir. Daha sonra Anadolu daki Boyların birleştirilmesi ve Beyliğin başına geçen Osman Gazi, Kara Koyunlu Beyi ve bu muazzam gücü arkasına alarak vede Şeyh Edabali nin kızı Malhun Hatun ile izdivaç ederek Ahi gücü ve duasına kavuşması ile Osmanlı Devleti nin temellerini atmıştır. Haymana ismi Ertuğrul Gazi nin Annesi Hayme Ana nın burada yerleşmesi ve burada Oba kurması ile vuku bulmuştur. Haymana Merkez de bulunan Cimcime Sultan Türbesi de Ertuğrul Gazi nin Bacısı Cimcime Hatun a ait kabirdir. Yukarı Sebil Mahalleninde atılan bu birlik temeli ilerleyerek Söğüt te büyük bir devletin kurulmasına vesile olmuştur. Yukarı Sebil Köyü nün yaslandığı Dağın ismi de tıpkı Devletin temelinin atıldığı Bilecikteki Dağ ile aynı ismi taşıyan Karacadağ dır mahallede konuşulan dil aslen öz osmanlıca olup kürtçenin de etkisi ile biraz farklılaşım göstermiştir. ki başka yöre kürtçeleri ile uyuşmayıp özerk bir dil olması da bu sebepledir. Bu köye yolu düşenler hala Anadolu nun muazzam miafirperverliği ve Ahi lerin derin hoşgörüsünü hissederler. Mahallenin 18 km kuzey batısında olan Kutlu Cami Anadolu Selçuklularından kalan Tarihi bir Cami dir. Ancak sırrı olduğu söylenip, çatısının kapanamaması dolayısı ile kullanılmamaktadır...

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim olup yazın kurak ve sıcak, kışın soğuk ve yağışlı geçer. Çevresinde ormanlık arazi olmayıp, bozkır hakim olduğundan mevsim geçişleri kendini sert hissettirir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 540


1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır kanalizasyonu da vardır PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]