Yeşilköy, Haymana

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Yeşilköy
—  Köy  —
Ankara
Ankara
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Ankara
İlçe Haymana
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 350
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06860
İnternet sitesi: [2]

Yeşilköy, Ankara ilinin Haymana ilçesine bağlı bir köy Yavuz Sultan Selim Han zamanında Bingölden Haymanaya yerleştirilen ailelerin kurduğu bir köydür.

Yesilköy sakinleri; Yavuz Sultan Selim tarafından, Bingöl'ün Karlıova ilçesinden, Haymana'ya getirilmişlerdir. 1980 lere kadar hayvancılık ve tarımla geçinen Yeşilköylüler 1980 lerden itibaren Ankara'ya çalışmaya gitmişlerdir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara iline 110 km, Haymana ilçesine 56 km uzaklıktadır. Köy kuzey güney istikametinde uzanan geniş bir vadinin içinde kurulmuştur. Bundan dolayı dogu ve batı tarafları daglarla çavrilidir.Su bakımından bölgenin en zengin alanına kurulmuştur.

Türkiye'de karasal İklimi etki alanı içerisindedir.Yazları sıcak ve Kurak Kışları ise soğuk ve yağışlı geçmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

'Son yıllarda Ankara ve Konyaya olan yogun göç yüzünden köyde çok az kişi yaşamaktadır.Toplam nüfusun 300 civarı olduğu düşünülmektedir.'

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün Ekonomisi genellikle tarıma dayanmaktadır. Arpa, pancar,buğday, mercimek, nohut, fasulye çok ekilen tarım ürünleri arasındadır. Bununla birlikte son yıllarda tarım ürünlerinin üretiminde çeşitliliğe gidilmiş ve mısır, kıvırcık, domates, salatalık ve kavun gibi ürünler üretilmeye başlanmıştır. Hayvancılık, bazı aileler için önemli bir gelir kaynağı olsa da ülke genelindeki eğilime benzer bir şekilde bu alandaki üretim oldukça gerilemiştir. Köyde iki tane mini market bulunmaktadır. Köy nüfusunun büyük bir çoğunluğu Ankara'da yaşamaktadır. Yurt dışında özellikle İskandinav ülkelerinde (Norveç,Danimarka ve İsveç gibi)ve Almanya ile Avusturya'da yaşayan Yeşil Köylü aileler de bulunmaktadır. Köyde Avrupa geleneğini "Süslü" ailesinin başlattığını söyleyebiliriz.

Köyün ekonomisinin geliştirilmesinde, geleneksel tarım ve hayvancılık yöntemleri yerini modern tarım ve hayvancılık yöntemlerine bırakmalıdır. Bu süreçte, gerek köy muhtarının gerekse de üreticilerin inisiyatif alması lazımdır. Özellikle tarım alanında damlama su sisteminin kullanımı, hem su kaynaklarının ihtiyatlı kullanımını sağlayacak, hem de tarım ürünlerinin arzını istenilen seviyeye ulaştıracaktır.

Gelişen piyasa ekonomisinde tarım ürünlerinin çeşitlendirilmesi politika yapıcılarının öncelikli tercihleri arasında yer almaktadır. Bu noktada köyde tarımsal ve iklim şartlarına uygun tarım ürünlerinin yetiştirilmesi dikkate alınabilir. Köyde yetiştirilen tarım ürünlerinin kalitesinin yüksek olması, köyün tanıtımına da katkıda bulunacaktır. Elma, soğan, patates, domates, salatalık, kavun, mısır, patlıcan gibi ürünlerin iklim ve toprak şartlarına uygun olduğu söylenebilir. Hayvancılık alanında da modern çiftliklerin kurulması tercih edilebilir. Ülkemizde özellikle küçükbaş hayvancılığının oldukça düşük düzeylerde olması yetiştiriciler için bir iyi fırsat sunmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.