Durupınar, Haymana

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Durupınar
—  Mahalle  —
Ankara
Ankara
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ankara
İlçe Haymana
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 812
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu
Posta kodu 06860
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Durupınar, Ankara ilinin Haymana ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin eski ve çevrede bilinen adı TOTAK'tır. Halen mahallede totak adı ile bilinen bir mevkii ve eski bir çeşme vardır.Totak ismi Mevlüt Genç oglu Hacı Mehmet Genç tarafından degiştirilmiştir Durupınar mahallesine ilk ayak basan kişi Sülü Dede'dir. Sülü Dede'nin yanı sıra onun kardeşi ve yabancılar da gelmiştir. Bu kişilerin buraya gelme amaçları, savaşlardan korunmaktır. Çünkü iç taraflar daha güvenlidir. Ayrıca bu mahalleden Kurtuluş Savaşı'nda da bahsedilmektedir. En son bu köye varan Yunanlar, buradaki hayvanları köylüden zorla alarak beslenmişlerdir. Köylüye herhangi bir zarar vermemişlerdir. Ayrıca Kurtuluş Savaşı'nda yararlılıklar gösteren Gazi Müslüm Kayabaşı da bu mahalledendir. Kendisi İzmir cephesinde savaşmış ve Irak cephesinde ilk savaşanlardandır. Ve devlet tarafından Gazilik unvanı ile sereflendirilmistir..

Ayrıca bu köye Atatürk ve İsmet Paşa gelmişlerdir. Kurtuluş Savaşı'nda yararlılıklar gösteren kahraman Müslüm Kayabaşı bu köylüdür. Kendisi gazidir. Çanakkale, Irak ve Sakarya cephelerinde savaşmış, İzmir'in kurtuluşunda ilk giren askerlerdendir. Kardeşi Osmanoğlu Bekir, Çanakkale'de şehit olmuştur. Oğlu ALİ KAYABASI Koyumuzun ileri gelenlerinden olup haymana ilçesinde ikamet etmektedir...

Köyde irili ufaklı bir çok cesmeye rastlamak mümkündür köyde yaşayan insanlar suyu gördükleri yere çeşme yaptirmislardir hayra önem veren köy halkına teşekkürü bir borç biliriz.

Mahallede bulunan kabileler;

Milliler Kabilesi,Haktanıyan (kabukcular) İskovlar, Suller, Çimenler, Aydınlar,Beyler, Çeteler, Kayabaşı, Mert, Coşkun,Atabinen, Dagli, Karalar, Pehlivan, Kart, Yılmaz, Tetik, Kizilbayrak, Avcı, Ermis, Yeter, Öztürk, Genç, Durmaz, Tunç, Gündoğdu, İşyapan, Küçük, Keskin Kabilerinden oluşmaktadır. Köyümüzün en çok bilinen kişilerin başında kırık çıkık işlerine bakan Hacı Hilmi Cömert dır.Onun ölümü sadece ailesini değil tüm Haymana yı yasa boğdu.Milliler kabilesinin en büyüğü HACI OSMAN CÖMERT dır.Şimdide kırık çıkık işlerine o bakmaktadır.

Ayrıca 2015 yılı sonlarinda 45 li yaşlarda yaşamını yitiren Süller kabilesinden NİYAZİ BAYRAKTAR in vefatida herkesi hüzne bogmustur durupinar mahallesinde ihtiyar heyetinden olan NİYAZİ BAYRAKTAR herkes tarafından sevilen gönlü zengin gözü bol mert dürüst ve yardımsever bir kisi olarak hafızalara kazinmistir kendisine allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı diliyoruz...

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Durupınar mahallesi halkı misafirperverdir ve çevrede en çok bu özelliği ile tanınır. Mahallede halen odalar vardır (misafirhane). Mahalleye gelen misafirler, satıcılar ve işçiler burda kalır ve yemekleri oda sahibi veya köylülerce karşılanır. Ayrıca, cenaze olduğu zaman, cenaze sahibine mezar kazdırılmaz. Onun yerine mezar kazılır. Dışarıdan geldikleri için bir hafta, sabah-öğle-akşam yemekleri köy halkı tarafından getirilir. Onlara bu acı günlerinde böyle yardımcı olarak acıları hafifletilir. Cenazenin 7. ve 40. günlerinde hatim ve mevlüt okunarak yemek verilir.

  • Düğünlerde örf ve adetlere uygun, davul-zurna çalınır.
  • Hac uğurlamalarında hacı aşı (yemeği) verilir. Bu sayede halk birbirine haklarını helal ederler.

Durupınar mahallesinin yetiştirdiği, devletine milletine yüksek kademelerde hizmet etmiş çok sayıda insan vardır.

Mahallede yok olmaya yüz tutan "oda" geleneği son yıllarda canlandırılmış ve günümüzde hemen her ailenin bir odası bulunmaktadır. Bu odalarda, köye dışarıdan gelen herkes ağırlanır ve istediği kadar konuk edilir. Ayrıca düğün ve bayramlarda erkekler arasındaki tebrikleşme bu odalarda olur. Odaların bir kapısı avluya, diğer kapısı ise sokağa bakar. Bu örneğe en uygun oda, şu anda Celal Dağlı'ya ait olandır. Her kabile kendine oda yaptırmış ve eski günlerin tadını ve bereketini günümüze taşımıştır.

Durupınar mahallesi eski yerleşim yerleri üzerine kurulmuş ve tarih kokmaktadır. Pek çok kişi, kazı yaparak kıymetli eşyalar bulmuşlardır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Arazisi küçük bir ovayı anımsatmaktadır. Ankara iline 77 Km., Haymana ilçesine 29 Km. uzaklıktadır. Gölbaşı ilçesine 57 Km. uzaklıktadır. Mahallenin coğrafi özelliği, dağların eteklerinde kurulu şirin bir köy olmasındadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahalleden göç oranı çok fazladır.

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 900
2000 812
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köy halkı genel olarak buğday ekip tarim işleri ile uğraşır ayrıca köyden tir şoförlüğü taşıma nakliye işleri ilede ugrasilmaktadir..

Ayrıca irili ufaklı 10 a yakın koyun sürüsu ile hayvancılıkta köy halkı için önemli bir geçim kaynaği olusturmaktadir, bunun dışında büyük baş besi işi ile geçenlerde vardir...

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Mahallede 2 adet bakkal bulunmaktadır. Bir adet kahvehane, 2 adet demirci dükkânı, 1 adet un fabrikası bulunmaktadır. Haymana'ya ve Ankara'ya ulaşım için köy halkı kendi imkanları ile gitmektedir köy arabası ve belediye otobüsü yoktur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]