Yukarıdüğer, Dörtdivan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Yukarıdüğer
—  Köy  —
Bolu
Bolu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Bolu
İlçe Dörtdivan
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 338
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0374
İl plaka kodu
Posta kodu 14910
İnternet sitesi: [2]

Yukarıdüğer, Bolu ilinin Dörtdivan ilçesine bağlı bir köydür.

Oğuzhan > Bozoklar > Ay han > Döğer şeklinde Orta Asya'dan geliş şeması mevcuttur. Köyün ismi Düğer kardeşlerden geldiği tahmin edilmektedir. Bu kardeşlerden birisinin Yukarıdüğer köyü'nün mevkisine diğerinin ise komşu köy olan Aşağıdüğer köyünün bulunduğu alana yerleşmesi sonucunda köyler bugüne gelmiştir. Daha önceleri köy halkı "Kadılar Mahallesi" olarak bilinen Dörtdivanın güney kesiminde yerleşmiştir. Burada olan arazilerin büyük bölümü Yukarıdüğer ve Aşağıdüğer köyüne aittir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bolu iline 48 km, Dörtdivan ilçesine 6 km uzaklıktadır. Köyün içinde geçen "Kocasu" köyün sulama ihtiyacını büyük ölçüde karşılamaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi ve İç Anadolu iklimi arasında geçiş iklimine sahiptir. İç Anadolu Bölgesine yakınlığı nedeniyle karasal iklim etkileri daha fazla görülmektedir. Kış aylarında kar yağışı etkili olmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 265
2000 338
1997 270

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılmamaktadır. Öğrenciler taşımalı eğitimle Dörtdivan ilçesi Kargıbayramlar mahallesinde bulunan Cumhuriyet ilköğretim okulunda eğitim görmektedirler. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]