Sorkun, Dörtdivan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sorkun
—  Köy  —
Bolu
Bolu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Bolu
İlçe Dörtdivan
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Rakım 1.173 m (3.848 ft)
Nüfus (2010)
 - Toplam 193
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0374
İl plaka kodu
Posta kodu 14910
İnternet sitesi: Sorkun Köyü Tanıtım Sitesi

Sorkun, Bolu ilinin Dörtdivan ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Dörtdivan ve çevresine Oğuz Türkleri’nin Kayı Boyları’nın yerleştiği tarih kitaplarından bilinmektedir.köy halkının giyim kuşamı,konuşma diyaleği[1] ve sülale isimleri[2] bunu pekiştirmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Dini bayramlarda köy şenlenmekte,eski günler yad edilmektedir.Evler tek tek dolaşılıp bayramlaşma geleneği devam etmektedir.İki mahalle sırasıyla birbirine yemek ziyafeti vermektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Rakım : 1173 metre

Enlem : 32° 2' 60 E

Boylam : 40° 40' 60 N

Sorkun Köyü'nün Aşağı Mandra (Tabakgilin Mandrası) ve Yukarı Mandra (Durakgil Mandrası) olmak üzere iki mandrası mevcuttur.Göl Yaylası olarak adlandırılan bir adet yaylası, Bıçkı ve Aladağ olarak adlandırılan iki adet de aladağı mevcuttur. Bıçkı yamacında bulunan Saçlık Tepesi Bolu’nun da en yüksek tepelerinden biridir.Tahmini yüksekliği 2200 metredir.

İki mahalle arasından geçen Sorkun Deresi Ulusu’yla nihayetlenmektedir.Sorkun Deresi kaynağını Aşağı Mandra altındaki Gökçe Pınar’dan almaktadır. Son yıllardaki kuraklık nedeniyle dere kuruma derecesine gelmiştir. [3]

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2010 193
2009 186

[4]

Bayır Mahallesi'nde 6 hane, Yukarı Mahalle'de yaklaşık 25 hane ikamet etmektedir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köy ahalisinin çoğunluğu büyük şehirlere göç etmiş olup,özellikle inşaat sektöründe çalışmaktadır.Ticaretle uğraşanların sayısı da oldukça fazladır.Son yıllarda özelikle tavuk üretim çiftlikleri ve büyükbaş hayvan üretim çiftliklerine yöneliş ivme göstermektedir.

Köye yöneliş gün geçtikçe artmaktadır,özellikle emekli konumuna gelmiş ve maddi durumu iyi olan köy halkı köye betonarme evler yaparak ve eski evlerini restore ederek buralara sahip çıkma ve buralarda yaşama arzusunu ortaya koymuştur.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur.Köyün içme suyu ihtiyacı 2007 yılında yaylalardan getirilen buz gibi kaynak suyuyla giderilmiştir. PTT şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Sorkun Köyü’nün tek ilkokulu bayır mahallesinde 1966 senesinde inşa edilmiş olup 2000'li yıllara kadar iki mahalleye de hizmet vermiştir,nüfusun azalmasıyla birlikte merkezi eğitim programı dahilinde hizmetine ara vermiştir.Okul servis arabaları Sorkun Köyü ve çevre köylerin çocuklarını ilçeye götürüp getirmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]