Yugo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Zastava Yugo
Yugo Koral.jpg
Genel Bakış
Üretici Zastava
Fiat
Üretim 1954-1990
Gövde ve Şasi
Sınıf Small family car
Gövde tipi 3-kapı hatchback
5-kapı hatchback
Düzen Önden motorlu, önden çekiş düzeni
Teknik Özellikler
Şanzıman 4-vites manual
Yugo Koral In

Yugo, Zastava tarafından üretilmiş olan bir otomobildir. 1954 yılında Zastava'nın Fiat ile yaptığı ortaklık sonrasında otomobil üretimine başlanmıştır. Ortağı Fiat'ın onayı olmadan üretilen Yugo'nun üretimi Amerika'da "dünyanın en tehlikeli otomobili" olarak seçilmesi üzerine durdurulmuştur.

Yugo'ların üretimi o zaman mevcut olan eski Yugoslavya'nın Kragujevac şehrindeki fabrikaya dayanır. İlk olarak askeriye için kamyon üreten fabrika daha sonra Fiat firması ile otomobil üretimine geçmiştir. 1971'de Fiat 128 üretimi yapan fabrika Fiat 127'lerin üretimine geçtikten sonra buna Yugo 45 ismini vermiştir. 903, 1100, 1300 cc lik modelleri olan araba Amerika Birleşik Devletleri'nde Yugo GV, GVL, GVS, GVX adlı versiyonlarla satılmıştır. 1980'lerin ortalarına doğru IVECO kamyon üretimine de başlayan fabrikada o zamana dek Zastava markası ile üretilen tüm araçların adı Yugo olmuştur. Yugo Koral, Yugo Skala gibi değişik varyasyonların da üretimi başlamıştır.

1985 yazında Amerika'da satılan en ucuz araba özelliğini almıştır. Fiyatı sadece 3990 dolar idi. Ve en yakın rakibinden bin dolar daha ucuzdu. 1989 yılında ise Yugo America iflas bayrağını çekerek buradaki satışları bırakmıştır.

1990'larda iç savaş nedeni ile üretim aksamış, 1999'da ise NATO tarafından stratejik silah üretimi nedeni ile fabrika bombalanmıştır.

Savaş sonrası için fabrika Macarlar ile iş ortaklığına başlamıştır.

Bugün yeniden üretime geçen eski dost Yugo'lar ise Sırbistan'ın ticari nedenlerle olan bazı anlaşma sıkıntıları nedeni ile yeniden dünya ya yayılmaya başlayamamıştır.