İçeriğe atla

Yuan Ye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yuan Ye
Kuzey Vey imparatoru
Hüküm süresi5 Aralık MS 530-1 Nisan MS 531
Önce gelenXiaozhuang
Sonra gelenJiemin
DoğumMS 509
ÖlümMS 532
HanedanKuzey Vey

Yuan Ye (Çince: 元曄; pinyin: Yuán Yè; ö. MS 509-532), Çin'de Kuzey Vey Hanedanı'nın geçici imparatorudur. Saltanatı MS 530'den MS 531 yılına kadar sürmüştür.

İmparator Xiaozhuang'ın Erzhu Rong'u öldürmesinden sonra MS 530'da üstün general Erzhu Rong'un klanının üyeleri tarafından imparator ilan edildi ve birkaç ay boyunca imparatorluk unvanını taşıdı. Ancak, son imparatorların soyundan uzak olan imparatorluk boyunun bir üyesi olarka güvenilir bir imparator değildi ve MS 531'de Erzhuların, İmparator Xiaozhuang'ı yendikten ve öldürdükten sonra, Yuan Ye'yi tahtı İmparator Xiaozhuang'ın kuzeni Guangling Prensi Yuan Gong'a teslim etmeye zorladılar ve o da İmparator Jiemin olarak tahta geçti.

İmparator Jiemin, Yuan Ye'ye saygıyla davrandı ve ona, önceki Changguang Prensi unvanından daha yüksek bir unvan olan Donghai Prensi ünvanı verdi, ancak İmparator Jiemin ve Erzhular, sırayla, general Gao Huan liderliğindeki bir koalisyon tarafından devrildi ve yerine geçen İmparator Xiaowu, Yuan Ye'yi intihara zorladı.

Yuan Ye
Resmî unvanlar
Önce gelen:
Xiaozhuang
Kuzey Vey imparatoru
MS 530-531
Sonra gelen:
Jiemin