İçeriğe atla

Yo-Yo Ma

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yo-Yo Ma
Yo-Yo Ma 2018
Genel bilgiler
Doğum7 Ekim 1955 (68 yaşında)
Paris, Fransa
ÇalgılarÇello
Resmî siteyo-yoma.com

Yo-Yo Ma, (d.7 Ekim 1955 Paris, Fransa) Çinli ve Amerikan çellist ve söz yazarıdır. Diskografisinde bulunan 75'i aşkın albüm ile 15 defa Grammy Ödülü kazanmıştır. Annesi şarkıcı, babası ise besteci ve müzik öğretmeniydi. İlk konserini 5 yaşında verdi. Ailesiyle birlikte 7 yaşında ABD’ye göç edip eğitimini ünlü müzik okulu Julliard’da sürdürdü ve 1976’da Harvard Üniversitesi’nden mezun oldu. Kendisine 1991’de onursal doktora unvanı verildi. Pablo Cassals ve David Popper'in üslubunu 21. yy'a taşıdığı için '‘Mesih'' olarak sıfatlandırılır. Tango müziğini çello ile yorumlayan ilk çellisttir. 2001’de Ulusal Sanat Madalyası’nı kazandı.

3 yaşında keman dersleri almaya başladı. Çello çalmaya başladığında 4 yaşındaydı. Bu erken başarısını babasının öğretme stiline ve titizliğine bağlar. 16 yaşındayken akranları gibi konservatuvara gitmek yerine Harvard Üniversitesi’ne gitmek istemişti çünkü müziğin dışındaki hayatı da tecrübe etmek istemişti. Üniversite hayatını tecrübe etmekte kararlı olan Ma, gösterilerini üniversiteyle sınırladı ve antropolojiden Alman edebiyatına kadar birçok ders aldı. 1976’da sosyal bilimler diplomasıyla mezun oldu.

Harvard’dan mezun olduktan sonra Ma, müzik kariyerine odaklanmaya çoktan hazırdı ama ciddi ve riskli bir skolyoz ameliyatı oldu. 6 ay boyunca tüm vücudu alçıdaydı ve iyileşme süresince çalmasına izni yoktu. Bu risklere rağmen ameliyat başarıyla sonlandı. Bunlardan sonra kendisine yüksek talep vardı ve bazen konserler yıllar öncesinden rezerve ediliyordu. Tecrübe ve değişiklik kariyerine nitelik kazandırdı. Onun yeni zorlukları amansız takibi klasik müziğe geniş bir dinleyici kitlesi getirdi. Aslında o bir klasik müzisyenken çok yönlülüğüyle ve zor müzik türlerine olan geniş ilgisiyle biliniyordu. Barok parçalarına ve Amerikan Bluegrass’ına geleneksel Çin müziğine yoğunlaştığı kadar yoğunlaşmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]