Yetimhoca, İkizdere

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yetimhoca
—  Köy  —
Rize
Rize
Ülke Türkiye Türkiye
İl Rize
İlçe İkizdere
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 9
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0464
İl plaka kodu
Posta kodu 53650
İnternet sitesi: [2]

Yetimhoca, Rize ilinin İkizdere ilçesine bağlı bir köydür. Deniz Gezmiş'in dedeleri bu köydendir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adı,Daha önceden Güven köy olarak anılırdı ama köye gelen hocanın önderlik kabiliyeti yöneticiliği ilmi ve köye yaptığı manevi katkıları dolaysıyla köye bölgede meşhur Mustafa Zihni Efendi (lakabı "Yetim") hocanın adı verilmıştir isim buradan gelmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenekleri Yetimhoca köyünde köy sakinleri bir araya gelerek tulum ve kemençe eşliğinde karadeniz yöresine daha çok Rizenin hemşin bölgesine özgü horon oynanır.Düğün ve eğlencelerinde oynanan horonlarda Kemençe ve Tulum eşliğinde Atma türküler soylenir.Kadınlar cimil yöresine ait sarı,siyah ve kırmızı renkleri olan peştemal ve baş örtüsü kullanır.Ayrıca başörtüsünü başında durmasını sağlayan elastik bir ipi (dilme) başlarına sararlar yemekleri En meşhur olanı HOŞMERİ dir karalahana,yemeği ve sarması. civanık (kavurması) yemeği. Yetimhoca köyünde gençlerin ve orta yaşlıların çamlarla kaplı ormanlarında çam sakızı yapma kültürü yerleşiktir.yerleşik bir kültürde köy merkezinden puşurdap mevkiine yol boyu volta atıp yürüyüş yapmak ve datmaride mangal yapmaktır.

köyün dışarıya olan göçü genellikle İstanbul ağırlıkta olup.Rize merkeze, Rize köprülü köyü (fosa) Rize İkizdere ilçesine, Trabzon, Samsun ve diğer büyük şehirlere olmuştur.

Soyadlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Taşçı, İhtiyar(sabit), Yazıcı(kaspar), Abonoz, Kasparoğlu, Nasır, Nar, Hizlı, Aday, Kabalar, Sulaleleri yaşamaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Rize iline 75 km, İkizdere ilçesine 28 km uzaklıktadır.Erzurumun İspir ilçesine sınırdır.iç kısıma doğru ilerledikçe Orta köy hapinç, ve baş köy'lere komşudur. Yaylası,Küçük yayla olarak adlandırılır

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 9
1997 42

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Anzer yaylalarına yakın oluşu sebebiyle az da olsa çok kaliteli bal üretilmektedir.Yağ ve peyniri doğal ve çok lezzetlidir.köy halkından Rize merkeze ve diğer büyük şehirlere göç olmuştur.Büyük şehirlerimizin önemli devlet hastanelerinde yönetici konumunda onlarca doktorlarımız vardır,Tatillerini genellikle köyde geçirirler.Rizenin MEŞHUR SİMİDİnin ustaları köydendir

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol Rizeden İkizdere ilçesine kadar asfalt olup İkizdere ilçesinden köye kadar 10 km stabilizenın dışında betondur.Rizden güvenköy toplam 75 km dir elektrik ve sabit telefon vardır.GSM tek öperatörden sağlanmaktadır Camisi vardır.Ötel Motel ya da pansiyon yoktur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]