Sivrikaya, İkizdere

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sivrikaya / Köhser
Ülke Türkiye Türkiye
İl Rize
İlçe İkizdere
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 142
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0464
Posta kodu 53650

Sivrikaya, Rize ilinin İkizdere ilçesine bağlı bir köydür.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gerçek ismi.Ermenice; Köhser - k'ağtsr) olup, "güzel, ferah" anlamına gelir.(Köxser ulya) halk dilinde Köhçer'de denir.Geçmişi çok eski olup İkizdere'nin Hemşin köylerinden'dir,Köy halkı bölgenin yerli halkı olan Hemşinliler'dendir.Rakımı ise 1800 m.olup İkizdere'nin dağ köylerindendir.Köy 1840'lardan beri çevre illere ve sonrası büyükşehirlere göç vermiştir.

Kültür ve Yöresel Yemekleri; mıhlama, kara lahana sarması,çorbası ,haşlaması hamsili mısır ekmeği gibi karadeniz kültürüne özgü yemeklerdir.Rize yöresine özgü peştemal başa omuzları da içine alacak şekilde kapatılır.Kapatılmaması bir nevi saygısızlık/ başkaldırı gibi algılanmakla birlikte yeni nesilde bu geleneği uygulayanlara rastlamak çok mümkün değildir.

Kohser-i Ulya karyesi, / Yukarı Köhser

1872 tapu kayıtlarına göre arazi sahipleri:


Ağaoğlu, Alevaoğlu, Biberoğlu, Caferoğlu, Çakaloğlu, Çakamatoğlu, Dağlaroğlu, Dikamişoğlu, Eyrininoğlu,İnceoğlu, İsmailoğlu, Kırcalioğlu,Hacıyakupoğlu, Koçanoğlu, (kuçan), Koçnooğlu, Koşanoğlu, Köseoğlu, Kösoğlu, Kuşvaoğlu, Kutlanoğlu, Külahoğlu, Medetoğlu, Mollaahmetoğlu, Morduloğlu, Mutoğlu, Ömerikaoğlu, Ömerinyeğeni, Paluşoğlu, Purputoğlu, Sarıoğlu, Somanoğlu, Timurçioğlu.


1872’de arazi sınırlarında bulınan diğer akrabalar: Ağabatınoğlu, Azizoğlu, Bayramoğlu, Eminoğlu, Hâkimoğlu, Hıroğlu, Hubukaoğlu, İbooğlu, Kalcıoğlu, Köroğlu, Murtezaoğlu, Öksüzoğlu, Pekamışoğlu, Sarıoğlu, Yusufoğlu

Not:Köhser ahalisinin tamamına yakını temelde Morduloğlu sülalesinden türemiştir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Rize iline 72 km, İkizdere ilçesine 20 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Bahar aylarından itibaren, görüş mesafesini oldukça azaltan yoğun sisin etkisi altında kalır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 142
1997 157

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesivardır,kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi , PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit ve cep telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]