Yerel Yıldızlararası Bulut

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Güneş sisteminin hareket ettiği yerel bulutu gösteren diyagram. Oklar bulutun hareketini göstermektedir.

Yerel Yıldızlararası Bulut, Güneş Sistemi'minin içinde hareket ettiği yaklaşık 30 ışık yılı genişliğindeki bir yıldızlararası buluttur. Yerel Yıldızlararası Bulut, ılık ve kısmen iyonize olmuştur. Bulutu oluşturan madde, gaz ve tozdan oluşmuş olup tozun buluta kütlesel katkısı yaklaşık %1'dir. Yıldızlararası bulutların temel bileşimi Güneş'inkine çok benzer; bu bileşimin yaklaşık %90'ı hidrojen ve %9,99'u da helyumdan ibarettir. Ağır elementlerin bu bulutlara katkısı %0,01'dir.

Güneş Sistemi, yaklaşık 44.000 ile 150.000 yıl önce Yerel Yıldızlararası Bulut'un içine girdi ve 10.000 ile 20.000 yıl kadar daha içinde kalması beklenmektedir. Bulut, Güneş yüzeyiyle aynı sıcaklığa (6.000 °C) sahip olup santimetre küp başına 0,26 atom'la çok incedir.

Yerel Yıldızlararası Bulut, bir yıldız oluşum bölgesi olan Akrep-Erboğa topluluğu'ndan dışarıya doğru akmaktadır.[1]

Bu bulutu yerel kabarcık ve Loop I kabarcığı birlikte oluşturmuştur. Güneş, diğer birkaç yıldızla birlikte yerel kabarcık içindedir. Dikkat çeken yakın yıldızlar; Alpha Centauri, Arcturus, Fomalhaut ve Vega'yı da kapsamaktadır.

Yerel Yıldızlararası Bulut'un Dünya'ya karşı olan etkileri, Güneş rüzgârı ve Güneş'in manyetik alanı ile engellenmektedir.[2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Science Nasa: Astronomy Picture of the Day". 5 Şubat 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Şubat 2009. 
  2. ^ "Science Nasa: "Near-Earth Supernovas"". 13 Ağustos 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Şubat 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]