İçeriğe atla

Yer değiştirme (fizik)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Displacement: Yer değiştirme Distance: Uzaklık Path Taken: Alınan Yol

Yer değiştirme veya yerdeğişimi, hareket eden bir parçacığın konumundaki değişmedir. Parçacığın harekete başladığı konum (referans noktası) ile belirli bir zaman sonra bulunduğu konum arasında, son konum yönünde, doğrusal bir vektördür.

Yer değiştirme (ΔX) = Son Konum (X2) - Başlangıç Konumu (X1)

Alınan başlangıç noktasına göre yer değiştirme artı (+) veya eksi (-) olabilir.

Yer değiştirme, alınan yol ile karıştırılmamalıdır. Dünyanın etrafında bir tur attıktan sonra başlangıç konumuna geri dönen bir parçacığın aldığı yol binlerce kilometre olmasına rağmen yerdeğiştirmesi sıfırdır. Düzgün doğrusal harekette hız-zaman grafiği ile zaman ekseninin sınırladığı alan ve hareketlinin yer değiştirme miktarı birbirine eşit olur.

Referans noktası eksen sisteminin orijin noktasıysa yerdeğişimi vektörüne pozisyon vektörü de denir. Bu durumda vektör orijinden başlayıp, pozisyonu gösteren noktada biter. Yerdeğişimi ve uzaklık için kullanılan SI birimi metredir.

Referans noktası, parçacığın daha önce bulunduğu yer olduğunda yerdeğişimi vektörü vektör parçacığın hareketini gösterir. Bu kullanım parçacığın hız ve ivme vektörlerini belirlemek için kullanışlıdır.

Yerdeğişimi zaman grafiği çizildiğinde ortalama yerdeğişimi eğrinin eğimi ile, anlık yerdeğişimi eğrinin türevi ile bulunabilir

Noktasal olmayan cisimlerde yerdeğişimi terimi dönmeleri de içerebilir.