Yedioluk, Sarız

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Yedioluk
—  Mahalle  —
Kayseri
Kayseri
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kayseri
İlçe Sarız
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2007)[1]
 - Toplam 97
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0352
İl plaka kodu
Posta kodu 38660
İnternet sitesi: [2]

Yedioluk, Kayseri ilinin Sarız ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Oğuzların ( Türkmenlerin ) Avşar boyundandır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

AVŞAR TÜRKMENLERİ Aşireti kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Mahallede evlilikler genellikle görücü usulü ve akraba evliliği şeklinde olur. Düğünler perşembe günü bayrak kaldırma denilen bayrak töreni ile başlar bu esnada kurban kesilir öğlen namazından sonra bayrak yemeği için düğün evinde toplanılır. Düğün başlamış olur. Düğünde çalgı olarak davul zurna kullanılır. Kadın-erkek karışık olarak oynar. Çoğunluk akraba olduğu için erkek kadın ayırımı bulunmaz. Düğünlerde halay çekilir başlıca halaylarımız Avşar ağırlaması ile başlar yanlama ile devam eder ve kırıkan ile biter bunun yanı sıra seyirlik oyunlar da sergilenir bunların başında bunların başında serçe oyunu köroğlu değirmenci dayı topal kız zumzuk (yumruk) oynu oynanır.

Cumartesi günü erkek tarafı kız tarafına kınaya gider buna gelin övme denir oğlan tarafından 4 yenge kınayı yakar kına yöreye özgü bir ağıt söylenir gelin ortaya alınır ve "kız anası kız babası hani bunun öz anası işte geldim gidiyorum büyük evin yakışığı baba kızın çomuyudu bir kız sana yükmüydü körolası emmilerim hiç oğlunuz yokmuyudu çağırın gelsin gardaşını silsin gözünün yaşını" denir.

Gelin peygambere salavat getirilerek gelin 3 kez çevrilir ve kına yakma biter bunun sonrasın erkek tarafına tekrar dönülür ve erkekğin kınası yanar pazar günü gelin getirilir düğün biter mahallenin başlıca yemekleri kuru tarhana, tooga, tutmaç, içliköfte, dökme,içli köfte, bulamaç, ekmek matısı, tırşık, kömbe, hingel, katıklı mantı, Avşar Pilavı yenir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayseri iline 113 km, Sarız ilçesine 17 km uzaklıktadır.çevre köyler uzunahmet, kıskaçlı, kabaktepe, seviçler, sınırköylerimizdir. mahallesimüzün önemli coğravfi şekilleeri samırsakkaya, çatalkaya, topakkaya, yanıkkaya, cinnikaya, kale , almanın döleği, çevirmne ,cacıranlık,kulunduşen , aydeliği, sarıkaya (suçıkankaya) keşfolan tepe, erikli,orman, gazantuvarlan,Bünyan(Topsöğüt.Taçın)

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2014 97
2007 147
1997 145

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. ayrıca halıcılık ve kilim dokumacılığına dayalıdır

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

.