Çörekdere, Sarız

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 38°29′6.01″N, 36°27′43.69″E

Çörekdere
—  Köy  —
Kayseri
Kayseri
Koordinatlar: 38°29′6.01″K 36°27′43.69″D / 38.4850028°K 36.4621361°D / 38.4850028; 36.4621361
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Kayseri
İlçe Sarız
Nüfus (2007)[1]
 - Toplam 568
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 352
İl plaka kodu 38
Posta kodu 38660
İnternet sitesi: [2]

Çörekdere, Kayseri ilinin Sarız ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkı, Oğuzların Avşar boyundandır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Avşar boyunun kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. Yemekler; Avşar Pilavı, İçli Köfte , Tarhana Çorbasıdır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayseri iline 124, Sarız ilçesine 5 km uzaklıktadır. Köyden Kayseri-Kahramanmaraş yolu geçmektedir.Köy merkezi bir konumdadır. Ulaşım zorluğu yoktur.Alan itibariyle büyük bir köydür. Köyün yanında bulunan Tahtalı dağlarının uzantısı olan Koca dağ vardır. Köy, ağaçlık ve yeşillik alanlarla kaplıdır. Köyde iki adet dere bulunmaktadır. Bu iki dereden biri bostanlık mezrasından doğar ve boğaz denilen bölgeden geçerek hacılar mahallesinin içinden akarak aşağı mahalleye ulaşır. Sulamada kullanılan bu derenin suyu genellikle Temmuz ayında kurur, diğer dere ise daha büyüktür ve Söğütlü Dere'den geçerek Halaçlar ve Topuzlar kabilelerinin evlerinin arasından Sarız suyuna karışır. Az miktarda da olsa alabalık yetişen bu suda son yıllarda yapılan bilinçsiz avlanma nedeniyle alabalık nesli yok olma derecesindedir. Bu dere de sulama amaçlı kullanılır ve diğer dereden farklı olarak derede 12 ay boyunca su bulunur. Yaz aylarında yaylaya çıkma geleneği devam etmektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Kışlar oldukça sert geçer. Yoğun kar yağışı vardır. Yazları ise sıcaktır fakat yükseklikten dolayı yayla havası vardır.Yaz aylarında akşamları serindir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayseri'de diğer illerde ve yurtdışında çok sayıda Çörekdereli yaşamaktadır.Yaz aylarında köyün nüfus yoğunluğu oldukça artmaktadır.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2010 1200
2007 1150
2000 1590 |- 1997 align="ri1220

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Yayla geleneği sürdürülmektedir. Şu an büyükbaş hayvancılık yapılmaktadır fakat bu da ciddi bir şekilde yapılamamakta sadece köy insanın süt ve süt ürünlerini karşılayacak seviyededir.

Köyün ana tarım ürünü buğdaydır. Bunun dışında hayvancılıkta kullanılan yonca da diğer bir önemli üründür. Köyde, elma başta olmak üzere kiraz, armut, ceviz yetişmektedir. Fakat bu ürünler ticari seviyede değildir. Köyde iki dere bulunduğundan dere civarındaki yerlerde fasulye, patates vb. ürünler yetişmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köy merkezi bir konumdadır.İlçeye uzaklığı 5 km. dir.Köyden Kayseri- Kahramanmaraş yolu geçmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]