Yeşilkaya, Bartın

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Köye yaptığı hizmetlerden dolayı Değerli BİYAD üyesi Sayın Müteahhit CEMAL BAÇ' a sonsuz şükranlarımı sunarım .. sizin gibilerini Allah başımızdan eksik etmesin.. Sayesinde Yeşilkaya'nın eksiği kalmadı.


Yeşilkaya(Kirlik köyü)
—  Köy  —
Bartın#YÖNLENDİRME
Bartın#YÖNLENDİRME
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Bartın
İlçe Merkez
Nüfus (2008)[1]
 - Toplam 1.153
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 378
İl plaka kodu 74
Posta kodu 74000
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Yeşilkaya, Bartın ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyü ilk ismi "Killik"tir. Bu adı, köy alanı içerisinde bulunan "Kil Kuyuları"ndan aldığı söylenmektedir. Sonra yıllar geçtikçe "Kirlik" ismini almıştır. Bu ismi beğenmeyen köyün muhtarı köy halkına sormadan kendi isteği doğrultusunda, 2005 yılında, adını "Yeşilkaya" olarak değiştirmiştir. Maalesef köyün ismini köylüler değil köyün muhatarı cemal baç değiştirmiştir. Gelenek ve görenekleri hakkında bilgi yoktur.

Her yıl Mayıs ayında köyde bulunan turistik "Gergece Kaya Şelalesi"nde festival düzenlenmektedir. Bu alanda yöresel müzik, folklor ve yöresel oyunlar sergilenmektedir. Gelen misafirlere gözleme, ızgara, ayran, mevsimlik meyve ve tatlı ikram edilmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bartın merkezine 9 km, Amasra ilçesine 11 km uzaklıktadır. Köyden, turistik Amasra ve Kurucaşile ilçesine yol geçmektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1153
2000 934
1997 943

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde 2 adet B.S.İ. okulu ve ilköğretim okulu vardır. Köyün kullanım suyu(içilmez) şebekesi Her Mahalle İçin ayrı ayrı vardır ancak kanalizasyon ihale aşamasındadır. PTT şubesi ve PTT acentası yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve dijital telefon ve ADSL hizmeti vardır.Köyün merkez başta olmak üzere bazı mahallelerinin yolu taşlık olup araç işlememektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]