Karacaoğlu, Bartın

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Karacaoğlu
—  Köy  —
Bartın
Bartın
Ülke Türkiye Türkiye
İl Bartın
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 533
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0378
İl plaka kodu
Posta kodu 74000
İnternet sitesi: YerelNET

Karacaoğlu, Bartın ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Asker uğurlamasında, asker için namaz kılınır ve dua edilir. Ardından köy meydanı veya yakın bir yerde asker ile selamlaşılır. Köylü sonra tezkeresi için yola doğru köy arabalarıyla gider.

Düğünlerde ise öncelikle istemeler olur ve kısa zamanda nişan olur. Nişandan sonra kına gecesi yapılır. Kına gecesinde yemekler ısmarlanır. Ardından düğün başlar. Düğün, hem erkek hem de kız tarafında kutlanır. Yemek; çay ve orkestralı bir şekilde devam eder. Sonunda ise erkek tarafı kız tarafına doğru bir kafileyle yola çıkar. Kızın evine varılınca, erkek tarafı, tabanca atar. Böyle devam eden kutlamalarda sona yaklaşırken, erkek ve kız tarafı ortaya bir masa çeker, para ve altın takılır. Ardından gelin arabasına binilerek düğün biter.

Karacaoğlu köyü, mutfak yönünden oldukça zengindir. Halışka, ıspıt haşlama, hamur böreği,tarhana çorbası meşhurdur.Sofrada son yenilen yemek ise kompostudur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bartın merkezine 21 km uzaklıktadır.

Karacaoğlu köyünün komşu köyleri
Karahüseyin köyü, Başoğlu köyü, Şabankadı köyü, Ellibaş köyü, Akıncılar, Perşembe, Yeni Pazar, Kozcağız (kent), Çakır, Hacıhatipoğlu köyü, Drazlar köyü, Bedil köyü.
Karacaoğlu plajları
Mogoda, İnkumu, Güzelcehisar, Amasra denizi.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri 2011 15533
1990

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ancak her ikisi de son derece zayıflamıştır. Geçim kaynağı emekli maaşlarıdır. Madenden umudunu kesen gençlerin çoğunluğu gurbetçidir.

Köyün büyük bir bölümünün soyları madenciden oluşmaktadır. Zaten köyün tüm emeklileri Zonguldak taş kömür işletmeleri'nden emeklidirler.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamakta, komşu köy olan Karahüseyinli köyünün okulundan yararlanılmaktadır. Köyün lise veya üniversite gereksinimlerini Bartın (merkez), Kozcağız karşılamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]