Yazılım gerilemesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Yazılım gerilemesi, belli bir olaydan sonra (örneğin, sistem güncellemesi, yazılım yaması veya yaz saati uygulaması değişikliği) daha önceden çalışan bir özelliğin çalışmaması hatasıdır. Yazılım performans gerilemesi yazılımın hâlâ doğru olarak çalışması ama performasının azalması veya hafıza kullanımının önceki duruma göre artması durumudur.

Gerilemeler genellikle yazılım yamalarındaki hata gidermeleri nedeniyle oluşur. Bu tür problemleri önlemenin bir yolu gerileme testleri uygulamaktır. Herhangi bir yazılım yaması yayınlamadan önce kapsamlı bir test planının bu olasılığı kapsadığından emin olunmalıdır. Otomatik testler ve iyi yazılmış test durumları ile gerilemelerin görülme olasılığı düşürülebilir.

Bir yazılım gerilemesi üç türde görülebilir:

  • Yerel - yapılan değişikliğin aynı modül veya bileşende yeni bir hataya neden olması
  • Uzak - yazılım bir parçasına yapılan değişiklikle farklı bir modül veya bileşendeki işlevin bozulması
  • Ortaya çıkarma - yapılan değişiklikle zaten var olan başka bir hatanın ortaya çıkması

Gerileme terimi aslında zaten düzeltilmiş olan bir hatanın tekrar ortaya çıkması ve bu nedenle yazılımın önceki, hatalı durumuna gerilemiş olmasını belirtmek için kullanılmaktaydı. Yapılan hata gidermelerinin etkinliğini test etmek için hazırlanmış testler, gerileme test takımları halinde oluşturuldu. Ancak, terim gelişerek bugünkü, mevcut işlevleri bozan her çeşit yazılım hatasını kapsayan genel halini aldı.