Yazıcı steganografisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Beyaz renkli kâğıt üzerinde, renkli bir lazer yazıcıyla üretilen, küçük sarı noktaları gösteren bir örnekleme.
Bir başka örnekleme. Sağdaki görsel mavi ışık kullanılarak aydınlatıldı.

Yazıcı steganografisi, her sayfaya küçük sarı noktaların eklendiği veri içinde veriyi gizleme[1] biçiminde bir steganografi türüdür. Noktalar ancak görülebilir ve kodlanmış yazıcı seri numaraları ve zaman damgaları içerir. Birçok steganografi biçiminden farklı olarak, gizli bilgilerin bir bilgisayar dosyasından alınması amaçlanmaz ama seri bir numara ve bir baskının incelenmesiyle belirlenecek baskı zamanına izin verir.

Elektronik Sınır Vakfı, 2015 yılında "daha önce aldığımız belgeler, önde gelen renkli lazer yazıcı üreticilerinin hükümetlerle gizli anlaşmalara girerek bu yazıcıların çıktılarının adli olarak izlenebilir olmasını sağlamak için bir öneri aldığını belgeliyor. Tüm modern renkli lazer yazıcıların, dokümanları yazıcının seri numarası ile ilişkilendiren bir takım izleme bilgileri içerdiğini varsaymak büyük olasılıkla güvenlidir"[2] şeklinde belirtti.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Xerox ve diğer şirketler 1990'lı yıllarda hükümetlere, yazıcılarının sahtecilik için kullanılmayacağına dair güvence vermeye çalıştılar. Kimlik, her sayfanın çıktısında gömülü bir filigran aracılığıyla, çoğunlukla sarı-beyaz kullanılarak yapılmaktadır ve orijinal olarak geniş bir yelpazede herhangi bir belgeyi basmak için kullanılan popüler yazıcıyı tanımlamak için kullanılabilir. Büyük üreticilerden gelen tek renkli yazıcıların ve fotokopi makinelerinin de işaretlemeleri içerdiği bildirilmiştir. Bu gerçek bir metin olabilir veya sayfa boyunca tekrarlanan muntazam bir desen olabilir, mavi ışık veya büyüteçle daha kolay görülebilir ve çıktıda en az gözle görülür değişiklik üretmesi, ideal olarak çıplak gözle görülemez olması amaçlanmaktadır.

2005 yılında Elektronik Sınır Vakfı, Xerox DocuColor yazıcılarının kullandığı kodları kırdı ve bu kodların tespit edilebilmesi için çevrimiçi bir rehber yayımladı.[3] Kodlama yapısı ve yazıcı seri numara kodlaması DocuColor ve Epson Aculaser C1100/C1100N/A'da aynı olmasına rağmen çoğu yazıcının kodları çözülmedi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Steganografi
  • EURion takımyıldızı Çoğu kâğıt para üzerinde, fotokopi makinesinin banknotların kopyalarını algılayıp reddetmesine izin vermek için kullanılan kalıp

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Artz, D (May–Jun 2001). "Digital steganography: hiding data within data". IEEE Xplore. 5 (3), s. 75, 80. Erişim tarihi: April 11, 2013. 
  2. ^ "List of Printers Which Do or Do Not Display Tracking Dots". Electronic Frontier Foundation. 20 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi.  Retrieved 11 March 2011.
  3. ^ "DocuColor Tracking Dot Decoding Guide". EFF. 24 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2011-05-02.