Yaylagöne, Malkara

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Yaylagöne
—  Köy  —
Tekirdağ
Tekirdağ
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tekirdağ
İlçe Malkara
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)
 - Toplam 1.186
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0282
İl plaka kodu
Posta kodu 59300
İnternet sitesi: [1]
YerelNET sayfası

Yaylagöne, Tekirdağ ilinin Malkara ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiğini ve geçmişi hakkında bilgiyi kısaca özetlemek gerekirse ,alınan bilgiler doğrultusunda, köy oldukça eski bir yerleşim yeridir. Cumhuriyetten önce köyde Rumlar oturuyormuş ve ulusal kurtuluş savaşında köyü yakıp yıkarak kaçmışlar daha sonra bu köye Bulgaristandan ve Yunanistandan gelen Türk göçmenler yerleştirilmiş.Bu göç olayı 1950 li yılların sonlarına kadar devam etmiştir.Sonrasında bu köye Bulgaristan göçmenleri yerleşmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi: Köy düğünlerinde ilköğretim okulu bahçesinde aşevi kurulur. Yemekler oldukça çeşit ve lezzetlidir Dana Eti ve Kuzu Eti karışımından yapılan düğün yahnisi çok lezzetli bir Et yemeğidir. Bunun yanı sıra Bulgurdan yapılan ciğeraşı her zaman sevilen bir yemek türüdür. Ayrıca et suyundan çorba ve sofraların kralı kurufasülye burnumuzda kokar. dahası meze türleri olarak rakının yanında en güzel meze patlıcan ezmesi sarımsaklı sirkelisi sevilir. peynir salata ve de mevsim üzüm kavun vs bunlar sofralarımızda rakı ile güzel gider.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tekirdağ iline 74 km, Malkara ilçesine 18 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaylagöne Köyü'nde Akdeniz iklimi görülmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 871
2000 1186
1997 - 1021

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Üretilen ürünler ; buğday, arpa, mısır, ayçiçeği, çekirdek kabağı, şeker pancarı, fasulye, nohut, mercimek, fiğ, karpuz ve soğandır. Köyde hayvancılık da gelişmiştir. Büyükbaş hayvancılıkta süt inekçiliği ve besicilik yapılmaktadır.

Günlük süt üretimi 4 tondur. Köyde aynı zamanda küçükbaş hayvancılık ve kümes hayvancılığı da az miktarda yapılmaktadır. Köyde ticari amaçla el tezgahı ve makine yoktur. Evlerde sadece kendi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kilim ve cacala tabir edilen alıntı kumaşlardan yapılan dokumaların yapıldığı tezgahlar bulunmaktadır.

Köyün sınırları içinde önemli ölçüde linyit kömürü ocakları bulunmaktadır. Bu da köy ekonomisine önemli katkı sağlamaktadır. Köyümüzde perşembe günleri pazar kurulmaktadır,köyümüzde 4 kahvehane 6 market 3 tane lokanta vardır .


Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]