Hacısungur, Malkara

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Hacısungur
—  Köy  —
Tekirdağ
Tekirdağ
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tekirdağ
İlçe Malkara
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2012)
 - Toplam 368
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0282
İl plaka kodu 59
Posta kodu 59300
İnternet sitesi: [1]
YerelNET sayfası

Hacısungur, Tekirdağ ilinin Malkara ilçesine bağlı bir köydür.Hacısungur köyü 360 senelik geçmişe sahiptir. Önceleri 6-7 hanelik Ahi Çelebi Çiftliğimiş. Sonradan Bolu ve Konyadan gelen ailelerle köyün hane sayısı 11 olmuştur. Zamanla çoğalarak bugünkü duruma gelmiştir. Balkan Savaşında Bulgarların istilasına uğrayan köy daha sonrada 2,5 yıl Yunanların baskısı altında kalmış, 1919 yıllarında kurtulmuştur. Sungur adı Gökhan oğullarının bazı boylarının timsali olan yırtıcı bir kuş demektir. Türkler yırtıcı kuş adlarını kişi adı olarak kullanıyorlardı. Hacı Sungur adinin Malkara'daki Sazan Kalesinin alınışı sırasında yaralanıp, daha sonra l. Kosova Savaşında Şehit olan kumandanlardan Hacısungur'un adına izafetle konulmuş olması muhtemeldir.Bu köyün de Yörük Türkleri tarafından kurulduğu ihtimali kuvvetlidir.Ayrıca Köyümüzde Babalar Mevkiinde Birde Höyük Bulunmaktadır.Tekirdağ iline 80 km, Malkara ilçesine 28 km uzaklıktadır.Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyümüzde Genellikle Ayçiceği , Buğday, Sulu Bölgelerimizde Yemlik Fiğ, yonca, ve Silajlık Mısır Ekilmektedir. Son Yıllarda da Bazı Çiftçelerimiz tarafından Köyümüzde Çeltik, Domates Karpuz ekimide Yapılmaktadır.Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi vardır ancak ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tekirdağ iline 80 km, Malkara ilçesine 28 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.Yazlar sıcak ve kışlar serindir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2012 368
2011 395
2000 509
1990 723
1985 766

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Genellikle ay çiçeği ve buğday; sulu bölgelerde ise yemlik fiğ, yonca ve mısır ekilmektedir. Son yıllarda da bazı çiftçiler tarafından çeltik, domates ve karpuz ekimi de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi vardır ancak PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]