Yasemin Çongar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yasemin Çongar
Doğum 22 Aralık 1966 (1966-12-22) (56 yaşında)
Meslek Gazeteci

Yasemin Çongar (d. 22 Aralık 1966), Türk gazeteci ve yazar.

1995'te vefat eden piyanist Gülay Uğurata'nın kızıdır. Babası Jeoloji Mühendisi Behiç Çongar Jeoloji Mühendisleri Odası başkanlığı yapmıştır.

Liseyi ABD'de bitirdi. Gazeteciliğe 1984'te, ANKA Haber Ajansı'nda başladı. Gazetecilik yaparken, Mülkiye'nin İktisat Bölümü'nden mezun oldu. Mülkiye'de öğrenci derneği çevresindeki siyasal etkinlikleriyle tanındı. Çongar'ın, ABD'deki Georgetown Üniversitesi'nden Amerikan Etüdleri alanında master derecesi var.

Behice Boran'ın liderliğindeki Türkiye İşçi Partisi'ne yakınlığıyla bilinen Yarın ve Bilim ve Sanat dergilerinde yazdı. Yarın'ı çıkaran ekiptendi. Bu dönemde, İstanbul DGM'de "komünizm propagandası" suçlamasıyla yargılandı ve beraat etti.

ANKA'da diplomasi muhabiri olarak çalıştı. Daha sonra Hasan Cemal'in yönetimindeki Cumhuriyet gazetesi'nde çalıştı.

1990’ların başında Londra'ya giderek BBC'de, çalışmaya başladı. Londra'dan Türkiye'ye dönünce, İstanbul'da Strateji-Mori araştırma şirketinde yöneticilik yaptı. Daha sonra buradan ayrılıp Yeni Yüzyıl gazetesini hazırlayan kadroya katıldı ve Taha Kıvanç'a göre, gazetenin "siyasi editörü" iken, Ufuk Güldemir'in teklifi üzerine Milliyet'e geçti.

Milliyet'in Washington muhabiri ve köşe yazarı oldu. 1995-2007 arasında Washington'da gazetecilik yaptı. Amerika'nın politikalarını yansıtan pazartesi yazılarının yanı sıra, gazetenin pazar ekinde edebiyat, sanat ve günlük hayat yazıları yer aldı. 2007'de, Orhan Pamuk, Paul Auster, Salman Rüşdi gibi romancılarla uzun röportajları yayımlandı. 2007’deki Hudson olayı haberiyle gündeme geldi. CNN Türk'ün Washington temsilciliğini de yapan Çongar, 2006’dan itibaren bu televizyonda "Burası Washington" adlı bir aylık program sundu. 2007’de Milliyet ve CNN Türk'ten ayrılarak, Taraf'’ gazetesinin kurucu kadrosuna katılan Çongar, bu gazetede beş yıl süreyle Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı ve köşe yazarı olarak çalıştı. “Ya Da” adlı köşesinde politik gündeme ilişkin makaleler, “Ex Libris” köşesinde ise kitaplardan yola çıkan denemeler yazdı.

2008 yılında Ermenilerden özür diliyorum kampanyasına katıldığını açıkladı.

14 Aralık 2012'de, Ahmet Altan ile birlikte Taraf gazetesindeki görevinden istifa etti. Çongar, 2013’te Hasan Cemal, Doğan Akın, Yavuz Baydar’la birlikte Punto24 Bağımsız Gazetecilik Platformu’nu kurdu.[1]"Çok Sevdiklerimiz, Yarım Bıraktıklarımız”, “İnşaata Girmek Tehlikeli ve Mubahtır”, “İsyan ve Yerçekimi” adlı deneme kitapları ile “Artık Sır Değil” adlı bir inceleme kitabı vardır.

Evli ve bir kız çocuğu annesidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Taraf Gazetesi'nde şok istifalar". haber.mynet.com. 14 Aralık 2012. 9 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Aralık 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]